Ramazan Kombıçak


Z Kuşağı

Kırşehir Çınar Gazetesi Köşe Yazarı


Sıra geldi z kuşağına…  Karetede kuşak gördük kemere bağlanan kuşak gördük, gök  kuşağı  gördük ama, yeni bir kuşak bekliyorduk  yeni gelin olan kızımıza veda kuşağı  gördük.  Bunların hepsini yeri vardı. Enson kuşak da Z kuşaği oldu.

  Eee  bakalım bundan sonra hangi kuşaklara döneceğiz.  Harflerinde sonuna geldik. Güya yeni yazı dedik yeni alfabeye  geçtik bu harfleride bitirdik. Hani bizim zamanımızda ilkokuldan başlar lise çağlarında devam ederdik.  Mö, ms  (milat) demekki zamanlarda bitti en son yakın çağ  ve Uzay çağda kalmıştık. Şimdi çağlar bitti, harflerin de sonuna geldik. Hani eskmiyordu  harflerimiz ne oldu. Demekki çağları çok hızlı geçti ki öyle bir nesil gibi ,sular gibi,çaglar,yeller gibi eser,önce ne gelirse kasıp kavuran. Her şeyi biz biliriz diyen,büyük,küçük  bilmeyen ellerinden telefon internet düşmeyen aile bireylerine bile eyvallah demeyen bir nesil.

  Osman Yüksel Serden geçti eserinin  birinin adında oldugu  gibi "bir nesli nasıl mahvettiler." Nesiller boş nesiller nereye gidiyor. İçimzde kalmamış   kıpırtı. Uyuyan bir nesil. Bizim alfabede  öyle başlamıştık  okumaya "yat,yat uyu." İste nesilde uyuyor uyanması için ne yapıyoruz.  Aile olarak ne verebildik evlatlarımıza oturup ta bir muhasebe yaptık mı.  Adam sende dedik onlar rahat etsin dedik örtelim üstünü uyusun dedik. Dedik demesinede hayatın hep öyle olacağını  bilmedik Z kuşağının  geleceğini o da geldi kapıyı çaldı. Adını da hemen bulduk,bundan sonra bir kuşak bulmak gerekir. Galiba Elif ile başlayacağız  ayağa kalk dimdik dur diye. Kolay yetişmiyor nesil ,aile perişan nesil harabe. Viran olmuş her yerimiz.

     Şairin dediği gibi.

    İlim ilim bilmektir, İlim kendin  bilmektir. Sen İlim bilmezsen  İlim nice okumaktır.

    İyi, güzel, doğruyu bulmak çok zor, arayacaksın ki bulasın. Yorulacaksin koşacaksın, yunusun dediği  gibi bazen dilsiz, bazen elsiz olacaksın, duymayacaksin,işitmeyeceksin . Nefsine hakim olacaksın  nesli için. Bırakacaksın bir kenara,damga vurmaya leke atmaya çamurlamaya çalışanları. Onlar didindikçe batacak sen ise inandığın  yolda inandığın gibi yürüyeceksin.  Gönlün geniş, kalbin güzel olacaksın,yunus,senin,mevlana,senin,hacı Bektaşi  Veli senin, taptuk senin,hacı bayramlar seninle olacak . İçin ay olup doğacak kalbin güneş  olup ışıldayan sevenlerine. Hizmetten yorumlayacak hazmedemeyenler hazmı kolay edeceksin. Belki rahat etmeyeceksin belki yumuşak yastık görmeyeceksin.  Ecdatlarının fetihler gibi ,fatihle,yavuzlar,abdulhamitler gibi.  Bal olup damlayacasin ağzına alanlar tadın alacak. 

   Bülbül gül dalında şakırken hep arar durur arar da kimi arar, sevdiğini, sevildiğini bildiğini arar, gül ona aracı çalı koruma daldıdır.

  Bize ne kuşaktan, kuşaklar çok değişir ama nesiller devam eder. Devam eden nesil güzel, aile bireyleri şen olur. Eden bulur elbet ettiğini sihirli bir el değer.

   Öyle ise öyle bir nesil yetişecek ki kuşaklar ötesi inanan rabbine inadigi gibi yaşayan.

   Boşa dememiştir.  Alimin ölümü alemin ölümü gibidir. Alim Derya deniz arayınca bulmak gerekir gerçek alimi ,ben bilirim diyen değil, Kuran , yolunda, sünnet yolunda olan bir nesil.

    Vatan sevgisi bunlarla olur. Vatan sevgisi olmayanın ne davası  nede sevdası  olur.

Bu gün elinde telefon gözünü oyundan alamayan sabahlara kadar, internet başında sabahlayıp, sabah anne baba seslediğinde aman sende diyen evladını yetiştiren de aile, sabah namazında  ezanla tatlı  dille evladı  iyalinide uyandıran  ailedir. Öyle ise Z kuşağı bahane kuşakların en güzelini yetiştiren ailedir... Arı  daldan, gülden ya da çiçekten alır balını  hiç çamura batar mı. Güzel bir aile yavrusunu çamura atarmı. 

   Hani bir hikayedir anlatılır ya. Baba evladının saygısız  davranışlarını gördükçe, oğlum sen adam  olamazsın dermiş. Sözün  kısası  vali olmuş bir bölgeye.  Emir vermiş  yaverine ben vali  oldum babamı getirin demiş.  Baba gelmiş ama ne gelme bak  baba adam oldum demiş.  Babası oğlum vali  olmuşsun ama adam olamamışsın demiş.  İşte ilmin ölümüde, bunun gibi faydasız ilimden böyle. Yukarıda şairin dediği gibi. İlmini bilmez  isen boş olur. İlim, ışıktır, herkes faydalanır,ilim zehirdir  her yeri zehreder. Faydasız ilimden, kuru sözden, yol bilmezden Allaha sığınırım. İyilerle dost, iyilerle yoldaş  olalım. Doğru tekdir ama zordur. Takip edersen yorulmazsın. Cenabı  Allah Kur’an’da,"Allah doğrularla beraberdir buyuruyor" ahaliye faydası  olmayan ilim insanı  ziyana götürür "

        Sağlıcakla kalın.