Ramazan Kombıçak


Yine Bahar Geldi

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı


Yine bahar geldi her yer güzelleşmeye, ağaçlar yeşillenmeye, tabiat kışlıklarını bir kenara koyup yeni elbiselerini giymeye başladı. Tarlada sesler cıvıl cıvıl, traktör sesleri duyulmaya, tarlalara çeki düzen verilmeye başlandı. Yeni mevsim ekinler ağır, ağır ekiliyor velhasıl kelam etrafta bir canlılık var.

Gördüğümüz her şey baharı müjdeliyor. Köylerde sobalar söküldü, bir kenara istif edildi nasip olursa gelecek kışa ayırt edildi. Ömrü olana, görecek günleri olana.  Mevla’m nasip eder inşallah. Sanki her şey tersine tabiat yeşilliğe bürünüp yeni yeşil elbiselerini giyerken her ne hikmetse genç nesil soyunmaya başladı. Yırtık, pırtık pantolonlar, dizler yırtık belirli bölümü açık elbiseler, vücudun sanki bir zorunluluk var gibi dışarıda elbiseler, pantolonlar, daha neler.

         Zamane bizim zamanımızda elbisede bir yırtık bir sökük görüldü mü çok abes karşılanırdı hemen bir yama vurulurdu. Hatta benim bir ebem (anneannem) var idi. Bir gün şalvarım (pantolonum) da bir yırtık görmüştü. İkiside rahmetlik oldu rabbim rahmeti ile muamele eylesin. Bana seslenerek anayın elleri kırılsın bu yırtığını niye dikmedi dedi ve hemen pantolonumu çıkartıp kocaman kalın camlı bir gözlüğü vardı. Yorgan (kalın) iğne ile dikip bana giydirdi. Şimdi bir bakıyorumda pantolonlar yırtık, gömlekler sökük, yırtık pırtık. Âdeta gençler söktürmek için bahane arıyor. Hani yakışsada. Yine bir arkadaşım bana bir gün şöyle demişti kendileri hala hayatta Allah uzun ömürler versin, yakışıyor ise bir şey demem derdi. Gençler sizler geleceğin teminatı güveninsiniz. Bizler sizlerden çok şeyler bekliyoruz. Vücutlarınız sizin için, sizi sevenler için çok kıymetli moda dediğin ne eğer bugün ahlaklar bozuluyor bir toplumda hayâsızlık alıp başına gidiyor ise bu bir moda değil, deşifre olmaktır. Kendinize yakışanı topluma yarayanı yapın işte o zaman sevgili siz, sevilen siz olursunuz.

         Bu bir medeniyet ise ilk insan Hz. Adem örtünmek için utancından ağaç yaprakları ile örtünmeye çalıştı. Zamanımıza kadar çeşitli kıyafetler imal dildi bunların hepsi vücudumuzu örtmek, açıklığımızı gidermek için, bizim için vücudumuz en kıymetli bir hazine hazineler de hep gizli ve saklıdır. Onun kıymeti oradadır. Baharın kıymeti gibi bizlerinde kıymeti vardır. Her şey olduğu gibi güzeldir. Sahte güzellikler çabuk geçer. Baharın içinde bir bahar vardır, bahardan da güzel ama insan o baharı bilmesi görmesi gerekir. İnsan yaratılışı ile de yaşayışı ilede örnektir. Bahar gibi insanın içindeki insan, yaşantı manevi güzellikher şeyden daha güzeldir. Şairin dediği gibi" Bende bir ben var beni benden içeri." Baharın güzelliği gibi ile kasveti ile güzeldir. İnsana hizmetiyle güzeldir. Bu güzellikleri değerlendirmek, giyinmek, sarınmak ne güzeldir. Kuru topraklar içindeki tohumları yeşeren, ona can veren, yön veren bir yaratıcı vardır. Kim can verebilir olmadık şeylere. Ağaca kök dala kadar uzanan can, onu sarınıp büründüren bir yaratıcı vardır. Mevsimlerin arka arkaya gelmesi, tabiatın bir denge düzen içerisinde gitmesi. Bunları izledikten sonra bir yaratanın olduğu aşikâr değil midir? İnsan bir bahar bir mevsim gibidir. Zamanı geldi mi değişir. Değişikliklerin güzel olması, yaratana kul olması ne güzeldir. Tabiat dediğimiz doğa nasıl ki örtünüyor güzelleşiyor ise bizde bize verilen vücudumuzun kıymetini bilelim.

         Bahar bayramlığını giyerken insan niye soyunur ki. Yakışanı giymek, örf ve adetlerimizi baharla karıştırarak yaşamak ne güzel. Biz kendimize benzeyelim kendimiz gibi olalım. "Kimse kendine benzemek istemiyor. Herkes bir kalıp seçiyor, ona özeniyor; tamamıyla seçilmiş bir kalıbı kabulleniyor. (André Gide) "Bahar güzelliklerle doludur bilirsek ya dalarsak içine, alır bizi bizden götürür, ta nerelere. Baharla birlikte daha neler gelecek düğünler kurulacak, davullar vurulacak. İnsan bu bataklıklardan nefsini koruyacak budur bahar. Dalarsın huşuya bahar seninle güzelleşir. Bülbül baharı müjdeler. Gül dalı çiçeklerini açar. Arar bülbül sevdiğini sürer bağrını çiçekler arasında dikenlere, sevdiğine uzanmaktır arzusu öter öter rab için.          Bahar geçer, yaz geçer. Ömür gibidir mevsimler biter birer birer. Dolu dolu bitmek ne güzel. Baharınız ömrünüz gibi güzel olsun. Sağlıcakla kalın. Nice baharlara...