Zeynep Nur KÜÇÜK


Yiğit Ol!

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı


İmtihan dünyası bu dünya. Bizler buna inanıyoruz ve bu imtihanı başarıyla geçmek için sabır, şükür ve dua gibi can simitlerine sarılıyoruz. Kimi zaman imtihanımız işle, parayla oluyor; kimi zaman eşle, çocukla… Kimi zaman da sağlıkla…
    Ülke olarak hatta dünya olarak aylardır fındık kadar bir virüsle savaşıyoruz. Her şeyin başı sağlık. 
Sağlık olmayınca, hayatımız frenleniyor, bütün planlar altüst oluyor ama askıda bizim iyileşmemizi bekliyor. İşte dünyanın baş belası bu virüsle mücadelede ettiğimiz şu günlerde bir haber gördüm, çok duygulandım. 
Rize de bir sağlık çalışanı,  93 yaşındaki covid hastası, yaşlı teyzeyi kucağına alarak evine taşıyor. İnsanların bu hastalığı taşıyanlardan köşe bucak kaçtığı bu dönemde, sonuçlarını bile bile hiç tereddüt etmeden kucaklamış. Anasını taşır gibi taşıyor, yatağına yatırıyor. Helal olsun o yiğide.
Yiğitlik illa harp meydanında olmaz. Günümüzün yiğitliği, yaşamın içinde de yapılır. İnsana, hayvana, çiçeğe, böceğe değer vererek de yiğit olunur. Yaratılanı, Yaradan’dan dolayı hoş görerek de yiğit olunur. 
    Öldürmek gerekmiyor yiğit olmak için, yaşatılarak da yiğit olunur. Hasta bir teyzeyi kucağında taşıyamayabilirsin belki ama gözü yolda, kulağı telefonda anacığını, babacığını arayabilir, onların gönüllerini alabilirsin. 
    Kapı komşunun ziline basıp: “Komşum nasılsın? Bir ihtiyacın var mı?” diye sorabilirsin. 
Metroda otobüste bir yaşlıya yer verebilir, yayalara öncelik tanıyabilirsin. Kayıtlı sesleri dinlemek yerine, çıkartarak kulaklığını, bir bebeğin ağlamasını duyabilirsin. Bir martıyla simitini paylaşabilir, havlayan bir köpeğe ekmek atabilir, kedilere su koyabilirsin. 
    Sosyal medyaya ara verip; teyzene, amcana, dayına gidebilirsin. Renkli dünyalar keşfedemezsin orada belki ama büyük duası alırsın, yarı yolda kalmazsın. Kafanı kaldır, bir bak masmavi gökyüzüne, gülen güneşe, pamuktan bulutlara… 
  Bunlar seni yiğit yapmaz belki ama Yüce Yaradan’ı hatırlatır sana. 
    Bak zenginlerde ölüyor, ünlülerde, bir mikroba bile dayanacak güçleri yok. Nerde kaldı para, şan, şöhret? 
  Asıl olan yiğitlik.Adını tarihe yazdıramazsın belki ama gönüllere taht kurarsın. Sen kendinin yiğidi ol, yaptığından vicdanın rahatsa, gerisi boş bir angarya.
    Ya toprak ol
    Ya da su
    Sakın ateş olma...