Zeynep Nur KÜÇÜK


Üç Aylar

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı


İslâm Âleminin beklediği, mübarek gün ve gecelerle dolu Üç Aylar’a girmiş bulunuyoruz.

Peygamber Efendimiz, mübarek üç aylar için “Recep Allah’ın ayı, Şaban benim ayım, Ramazan ise ümmetimin ayıdır.” buyurmuşlardır.

Bu Hadis-i Şerif’ den benim anladığım: Recep Ayı, toprağa bol bol tohum saçma zamanıdır. Namaz kılmak, Kur’an-ı Kerim okumak, tövbe etmek, sadaka vermek… Bu yapılan ibadetler bizi Allah’a yakınlaştıracak köprü görevi görür.

En büyük ibadet Yüce Yaradan’ı anmaktır. İnsanın kendisini O’nun iradesine teslim etmesidir. Kul dua ile Allah’a yaklaşır. Aczîyetini görür, Rabbine teslim olur. Bu dünyayı bir sınav dünyası olarak görür. Saadeti malda, mülkte aramayı bırakır, Kerem’ine yönelir. Recep ayı içine dönme, Mevla’yı teslim olma ayıdır.

Şaban ayı, Peygamber Efendimiz’ in ayıdır. O’nun ahlakı ile ahlaklanmalıdır. O, sıdk: doğruluktur. Ne Güneş’i, Ay’ı ister; ne dünya hazinlerine kanar, gönlünü Rahman’a adar. Yaratılanlara sevgi çerçevesinden bakar. Yaratılmış tüm mahlukatı sever. Mikro âlemden, makro âleme yaratılan her zerrede El-Bari (cc) ü bulur. Sabır ateşinde pişer. “Şükreden bir kul olmayayım mı?” diye gece, gündüz ibadet eder. Şaban ayı, tohumun sulandığı, gübrelendiği, yeşerdiği aydır. Peygamber Efendimizi bulma, sünnetine uyma, ahlakı ile dolma zamanıdır.

Ramazan ayı, biz müminlerin ayıdır. Hayat ölümdedir: yani kalbin hayatı, nefsin ölümündedir. Kul, oruç ile nefsini öldürmeye çalışır. Hakikat Güneşi’ ne ulaşabilmek için ağzını bağlar, elini açar. Hayr ve cömertliği öğrenir. Er-Rezzak’ın verdiğini, O’nun rızasını kazanmak için paylaşmaya başlar. Başkalarının haklarına el uzatmamayı, kanaati öğrenir. Ramazan ayı, hasat zamanıdır. Tutulan oruçların mükâfatını Allah (cc) verecektir.

Bizler Rabbimizin rızasını kazanmak için uğraşırken, O Yüceler Yücesi de bu süre zarfında bizleri sık sık ödüllendirir. İşte birinci ödülümüz Regaib Kandili’ dir. Bizler, Rabbimizi cüzî sevgimizle arzularken, O Küllî Sevgisi ile karşılık verir.

İkinci ödülümüz Miraç Kandilidir. Kulun çabası artarken, Mevlâ’nın hediyeleri de artar.

Üçüncü ödülümüz Berat Kandilidir. Kulun günahı ne kadar çok olursa olsun, Rahmanın, Rahmeti ile temizlenme, arınma vaktidir.

Dördüncü ve en büyük hediye, Kadir Gecesidir. Bin aydan hayırlı olan bir gecedir.

Üç Aylar ve kandil geceleri, Rabbimizin; kullarını nimetlere boğduğu zamanlardır. Bu mübarek vakitler “Biz ona şah damarından daha yakınız.” diyen Allah ile buluşma günleridir. Bizler, Celil’imizin rızasını kazanmak için, lebbeyk lebbeyk derken, El-Mucib (cc) ise kandilleri vasıtasıyla “Buyur kulum” diye dualarımıza, niyazlarımıza icabet eder.

Rabbime şükürler olsun ki bizleri Üç Aylar’ a eriştirdi. Biz Müslümanlara düşen, bu mübarek günleri en iyi şekilde değerlendirmeye çalışmaktır.

Hakk’ın rahmetinin sağanak sağanak yağdığı bu zaman dilimlerinde, dualarınızda yer almak dilekleri ile… Üç aylarınız ve Regaib Kandiliniz mübarek olsun.

Ya toprak ol

Ya da su

Sakın ateş olma