Ramazan Kombıçak


TÜRKÜLERİN DİLİ

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı


Hani hikaye veya masala başlarken nenelerimiz hikaye bilenlerimiz, başlardı söze dinleyiciler kulak kesilir.

                Evvel zaman içinde kalbur saman içinde ben babamın beşiğini tıngır, mıngır sallar iken der ve masala giriş yapardı. Zamanın sineması artık o anlatır hikayeler insan içerisinde canlanır.

Kahramanlara gelince naralar atılır. Kalleşlere gelince yuhlar çekilirdi. Sanki bir sinema zamanı gibi en azı bir saat sürer küçükler dinlerken uyuya kalır. Analar kucaklar yatağına alır. Ve dinlemeye devam edilir. Sona gelinince onlar ermiş muradına biz gelelim kendimize denir. Hayırlı geceler dilenir. Herkes evlerine dağılırdı. Şöyle bir düşündüm de geçmişteki türkülerimizde güzel güzel söylenir. Kulağa hoş gelir, kalblerde iz bırakırdı. İnsanın içi kıpır kıpır olur. İçi kanlanır, vücudu canlanır kahramanlık duyguları kabarırdı. Mühür gözlüm seni elden sakınırım, kıskanırım.

Uzun ince bir yoldayım yürüyorum yare doğru. İki büyük nimetin var biri anam biri yarim. Kadir mevlam senden bir dileğim var beni muhabbete muhtaç eyleme... Dizilir… Arka arkaya gelir. Kahramanlık türküleri cenk türküleri, kasideler ağıtlar. Dağlar hepsi de kalbimizi. Götürür bizi ilahi aşka doğru. Sabır şükür, zikir hepsinde duygu işlenir nakış nakış. Dizilir nameler bir bir. Yaklaştırır seni Allah'a. Zamanımızın türkülerine de bir bakacak olursak çeker içimizden kanımızı, alır, bizdeki canı günahlara gark eder.

Kimisi şirk kokar kimi inkar eder. Ben seni ilah bildim, ilâhım sensin. Taptım sana, neyleyim sensiz dünyayı, sensiz bana hayat zindan.... Dahaları var ama benim dilime gelen bunlar. Bilmem neler. Ahlâkımızı bozmak için neler yapılmıyor ki. 7-8 yaşlarındaki çocuklarımız bale yaparsa çok iyi. Aynı yaştaki yavru Kur'an okursa gerici. Siz uzaya çıktınız da dilinde Kur’an elinde tespih çeken mi size mâni oldu. Bir zamanlar baş örtü dedik bir zamanlar, fes, cübbe sarık. Bunlardan hangisi ayağınıza dolanıp da hizmet etmek isteyenler mâni oldu. Beşikten mezara kadar ilim öğren diyen Hz. Ali. ilim Çin’de de olsa alın diyen, bir dil bilen bir insan, iki dil bilen iki insan. Diyen Allah’ın resulü. Daha neler bizler karalamak için daha ne yollara baş vurmadık ki.

Allah Kur’an’da siz isteseniz de istemeseniz de nurunu tamamlayacaktır. Ahlâk örf adet ve ananelerimizi bozmak için nelerle uğraşılmıyor ki. Kimse bizim elimizden alıp da bize iyisini vermez. İlla vatan vatansız hiç birisi olmaz. Vatan sevdası vatan aşkı her şeyin üzerindedir. Çanakkale’de şehit olan ecdadımız bu günlerde şehit olan ķardeşlerimiz hep bu uğurda can vermiştir. Bir karış toprak, Al-bayrağın her yerde dalgalanması için.

* Bir görüşe göre, Türk Bayrağı'ndaki hilal "İslamiyeti"; yıldız ise "Türklüğü" temsil eder. Kırmızı renk ise toprağa karışan "kan"ı temsil etmektedir. *

* Başka bir görüşe göre, Ay-Yıldız Orta Asya'dan gelen "Türklüğü", kırmızı zemin ise "vatanı" temsil etmektedir."

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır." Türkülerimizde şarkılarımızda güzel olsun. (Ehveni şer) kötünün iyisi olmaz bir şey ya iyi yada kötüdür. Daima iyiyi arayalım doğruyu bulalım.

Sağlıcakla kalın.