A.ihsan sabani
28.04.2020 12:08:45
Çok teşekkür ederim sağolasın abiciğim eline yüreğine sağlık yine güzel bir yazı kaleme almışın teşekkür ederim.


Ramazan Kombıçak


Tırnak Makası

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı


"Makbul olduğunda şüphe bulunmayan üç dua vardır:

Babanın çocuğuna duası, misafirin duası, mazlumun duası.” (Ebu Davud, Vitr 29/1536; Tirmizî, Birr 7/1905, Deavât 47; İbn-i Mâce, Duâ 11)

Kendimle ilgili bir anımı kaleme alacağım. Sizlerden de tek istediğim okuduğunuz zaman sizlerde bir yaşantınızı kaleme alırsanız gençlere gelecek nesillere bir ders olur.

Allahlın Resulü Hasan ve Hüseyin(torunları) benim dünyada öpüp kokladığım, iki gülüm reyhanımdı buyurur. İnanın anne ve babada öyledir. Onların kıymetini bilene. Yıllarca bakıp taşıdığım hiç yorulmadığım belki bazen imkânsızlıklarla boğuştuğum anılarım oldu. Onlarda bende kalsın küçük bir anımı anlatacağım. Gençler sizlerden tek arzum anne ve babası hayatta olanlar onların kıymetini bilin bir dediklerini iki etmeyin sonradan pişman olacağınız hiç bir şeyi yapmayın. Onlar hayatta her şeyin en güzeline layıktır bilene. Babam ve anam belirli bir yaştan sonra hep yanında kaldılar. On dört on beş yıl onları imkanlarım dahilin de onları memnun etmeye çalıştım hastahanelere taşıdım. Ankara Hacettepe, Kayseri Erciyes Hastahanelerini hep yol ettim hastanelere kaçak hangi yollardan nasıl girilir hepsini öğrendim. Anam siroz, babam KOAH hastaları oldukları için sıklıkla hasta haneye götürmem gerekirdi bu günkü imkanlarda yoktu. Yol ödeneği yok refakat izni yok velhasıl adamını bulursan sadece hastahaneye yatırabilirdin. Kapıcılara çok sigara vs. verdim. Uzun anlatmayım diyorum ama kalemde durmadan yazıyor. Benim en çok gücüme giden aklıma geldikçe duygulanıp gözyaşımı tutamadığım anım. Babam bir gün bir tırnak makası al demişti. İnanın çok ucuz belki (tırım) marka tırnak makası bende pazardan o gün için cebimde olan parama göre bir veya iki lira değerinde sıradan üzeri çiçekli bir tırnak makası aldım ve babama verdim. O gün tırnağını keserken makas kırıldı. Ben tırnağını makasla kestim ertesi hafta babam kendisine (tırım) marka makası almıştı. Vefatında o makası sakladım sonrada kaybettim. Sizlerden tek arzum ana ve babamıza her şeyin en güzelini alın. Sonra benim gibi çok pişman olursunuz. Her aklıma düşüşte gözlerim yaşla dolar ama onları bulamam. Onlara günlük tek bir şey hediye ederim biliyor musunuz? Yasin’i şerifi hiç eksik etmem onlardan. İnanın dostlarım ben çok arıyorum onları çocuklarımı karşıma aldığım zaman bana olan sevgileri hiç aklımdan çıkmıyor. Ne olur onlara her şeyin en güzelini imkânınız dâhilinde yapın. Onlar bizim hiç üzülmemizi istemezler.

Evlat dedin mi akan sular durur hep üzülür baba, üzülsün istemez evlat bulabilse imkân olsa dünyaları verir baba evlatları için. Onlar bulunmaz iki meyve ağacıdır. Meyveleri hep evlatları içindir. Hep iyisini güzelini yapmayı ister. Sizlerde o mevkiye geldiniz mi evlatlarınızı severken okşarken onları da getirin bir gözünüzün önüne hayatta olanlar bilsinler kıymetini. Kaybetmesinler buldukları cenneti. Kur an da "anne ve babası hayatta olup da cenneti kazanamayanların vay haline" buyuruluyor. Yazık etmeyelim kendimize ahirete irtihallerinden sonra dizmeyelim methiyeler. Fayda etmez hiç biri onları memnun edemedikten sonra. içinde bulunduğumuz zaman da onları memnun etmek çok daha kolay bütün imkanları vermiş devlet bakım hasta hane, hep bütün imkânlar bize de onlar yanımızda ise biraz sevgi vermek yeter onlara. Zaten bu zamanda çoğu anne ve babalar ayrı evlâlardan. Bize de onları yoklamak ihtiyaçlarını karşılamak, onların da artık evlatlarımız gibi sevgiye ihtiyaçları olduklarını bilmemiz yeter. Onlara sevginizi hayatta iken verin öldükten sonra bir şey veremezsiniz. Sizlerden arzum ne olur üzmeyin onları bir tırnak makası beni çok üzer. İstemiyorum sizlerde üzülesiniz.  Artık belirli yaştan sonra onları da çocuklarınızı arasına alın hayatın güzelliğini onlarla da yaşayın. Şu içine girip idrak ettiğimiz ramazan ayında onların hayır duasını almak ne kadar güzeldir. Ramazanı şerifiniz mübarek olsun.