Emin SALMAN


SÖZ  UÇAR  YAZI KALIR 2

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı


Sözcükleri nasıl kullanıyoruz diye geriye dönüp  baktığımızda bize sitemkar bakışlar fırlattıklarını görüyorum. Söz uçar, yazı kalır.
Çağımız kayıtların çoğaldığı bir dönemdir. Bu nedenle sözcüklerimizin seçilmesi önemlidir diye düşünüyorum. 
Yıllar sonra bizimle ilgili hüküm verecek kişilerin kullandığımız sözcüklerden yola çıkarak  davranacakları muhakkaktır. 
Saygı ve değeri yansıtmanın birer ölçüsüdür kullandığımız sözcükler. İçinde bulunduğumuz sosyal konumla dilimiz ve sözcüklerimiz arasında doğrudan bir ilişki vardır. Biz buna da özen göstermeliyiz.
Yönetici konumunda olanların her konuda olduğu gibi sözcükler konusunda da itina göstermeleri bir zorunluluktur. Kişisel tepkilerimizi sözcüklere yansıtarak argo diyaloglara girme hakkımız yoktur. Hafızamıza varsa daha önce kayıt ettiğimiz argo sözcükleri acilen silmeliyiz, ebediyen.
Sosyal konumumuzun, içinde bulunduğumuz kültürel yapının beyinde bıraktığı izler ve açtığı kanallar bilinç altından bir süre sonra kendiliğinden ortaya çıkar. Etrafa saçılan ve kirliliğe yol açan sözcüklerin etkisi uzun süre devam eder. Yüreklerini yaraladığımız insanları düşman edebiliriz kendimize.
      Yöneticileri bu argo salvolarından korumak için “devletin manevi şahsiyeti” adı altında yasalar çıkarırız. Yöneticiye fırlatılan küçük bir argo sözcük yaşamımızın kararmasına yol açabilir. Yöneticilerin savurdukları her söz olduğu gibi, argo sözcüklerde koruma zırhı ile çember içine alınır. Göze alabiliyorsan bir yöneticiye “lan” diye bilirsiniz. 
Veya bazı absürt kelimeleri uluorta savurabilirsiniz. Açık yüreklilikle söylemek gerekirse hak ettiklerini düşünsem de; ben bu sözcükleri yöneticiler için sarf etme cesaretini kendimde göremiyorum. Ancak en yüksek yöneticilerin bu sözcükleri kalabalıklar içerisinde söylediklerini görünce ve duyunca; sadece utanç duyuyorum. Dilimiz ve sözcükler kirlendiği için.
       Utancımızla yaşarken sözcüklerden özür diliyorum. Kirli olan sözcükler değil, kirletenlerdir. Sözcükler toplumların aynasıdır. Uygarlığın ölçüsüdür. İnsanlığa katkımızın önemli göstergelerindendir.
      Biliyorum; sözcüklere takılarak yürüttüğümüz bu eleştirilerden birileri rahatsızlık duyacak. 
Ancak, benim amacım kimseyi aşağılamak ve rahatsız etmek değildir. Aşağılanmış duygusuna kapılan bir vatandaş olarak küçük bir yanıttır. Sürçü lisan ettikse affola….