Aynur
26.08.2020 11:29:45
Ne güzel yazmışsınız, "Ana kucağında bir dille doğarız." Anamız anlar ilk sözlerimizi, ağzımızdan çıkan ilk kelimeyi bekler heyecanla "Anne mi dedi? Baba mı?" Sonra sözcükler name olur, dökülür minik dudaklardan, ana dil olur. Kalemle buluşur, kağıtla öpüşür sözcükler; öykü olur, şiir olur....


Emin SALMAN


SÖZ  UÇAR  YAZI KALIR

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı


İnsanın toplumsallaşmasının en önemli araçlarından biridir dil.Sesler…sesler…sesler…Önceleri bize yabancı görünen,giderek alışkanlığa dönüşen sesler.Onsuz her yer sessiz.Her şey eksik ve anlamsız.İfade edemediğimiz her şey değersiz.Bizi biz yapan en önemli araçtır dil.Sesler söze dönüştükçe bir başka bakarız dünyaya ve yaşama.Anlam kazanır her şey.

       Ana kucağında bir dille doğarız.Ana dil denir.Kutsaldır.En azından insanın kutsallığı kadar.İsteğimiz dışında sahip olduğumuz anadilimiz bizim kimliğimizdir,benliğimizdir.Dokunulmazdır.Kimsenin onu bizden alması,değiştirmesi,yok sayması düşünülemez.Sıkıca sarılırız benliğimize,ayrıcalığımıza.Her öğrendiğimiz yeni bir sözcükle çoğalırız,büyürüz.Karmaşık yaşamımızın belki de tek yalın gerçeğidir,dil.Sadedir,saftır.Kirlenmesi büyüdükçe bizim dışımızda gerçekleşir.Bazen kızar,öfkelenir ve isyan ederiz.Masumiyetini yitirdiğimiz için…

     Anadil; ananın emaneti olduğundan sıkıca sarılırız,ömrümüzce.Ananın sıcaklığını,yumuşaklığını,sevecenliğini,şefkatini hissederiz.Ananın yokluğunda anamızdır,geçmişimizdir.Hatıralarımızla yüzleştikçe benliğimizi anımsatır.

     Dil;insanın en önemli hazinesidir.O hazinenin zenginleşmesine biz katkıda ve etkide bulunuruz.Bulunduğumuz toplumsal konum,yaşanılan dışımızdaki gerçeklikler zenginleşmesine,fakirleşmesine veya erimesine yol açabilir.

      Dil, temel insani bir haktır.Ona saygı ve korumakta temel insani bir görevdir.Kötü bir dil yoktur.Kötü kullanılan,kirletilen dil vardır.Üretilen her güzel sözcük dili çoğaltıp zenginleştirirken,her argo sözcükte kirletir ,yoksullaştırır.

      Her dilin kendine özgü güzel bir tadı vardır.Masallar,şarkılar,türküler,ezgiler kendi dilinde damak tadı bırakır.Ana dilde aldığımız o hazzı bir başka dile dönüştüğünde eksik hissedersiniz.

       Nesillerin aktardığı sözlü sözcükler yazıya dönüştüğünde bir başka güzelleşir.Mutludur artık dil,yazıya dönüşüp kalıcılaştığı için.Yitirilip,kaybolma riski azalmıştır.Bu nedenle dil;nasıl ki insanlığın en büyük buluşu ve  mirası ise,yazıda insanlığın ilk gerçek devrimidir.Her şey kalıcılaşmış ve mirasa dönüşmüştür.Bu nedenle dil ve yazı insanlığın ortak miraslarıdır.Korumalıyız yetmez,korumak zorundayız.Dile kattığımız her sözcük insanlığa katkıdır.Yazıya dönüştürdüğümüz her sözcük insanlığa hizmettir.

    Evrenin kum tanecikleri olan insanların çoğalması ve kalıcılaşması;sözcüklerin ahengine,saflığına,duruluğuna ve kullanımına bağlıdır.Yazıya dönüşen her  sözcük güzelleşir ve mirasımızı bırakır sonraki nesillere….

         …………..DEVAMI GELECEK