Misafir Kalemler


Sosyal Medya Kullanımı ve Ebeveynler

Doğukan Fırat LADİKLİ


    Sosyal Medya kullanımı günümüzde oldukça arttığı gibi kullanım yaşının da oldukça düştüğünü görüyoruz. Bebeklerin bile anne-babaların kullanımında hesapları mevcut. Peki, bebeğinizin, çocuğunuzun her halini paylaşmak oldukça normal ve sıradan bir durum mu? Bu konuda ne kadar bilinçliyiz? Hukuki sonuçları var mıdır?
    Ebeveynler çocuklarının fotoğraflarını ve videolarını paylaşmalarının yanı sıra; çocuğun doğum tarihi, ismi gibi kişisel bilgilerini de paylaşabiliyorlar. Ancak Kişisel Verilerin Korunması hakkında ki kanunumuz unutulmaktadır. Belki çocuk kişisel bilgilerinin açıklanmasını istemeyecek bu durum ebeveynler tarafından göz ardı edilerek paylaşılmaktadır. Böylelikle çocuğun kişisel verilerinin korunmasının ihlali söz konusu olmaktadır.
    Aynı zamanda çocuğun paylaşılan fotoğraflarından ileride rahatsız olacağı fotoğraflar olabileceği de söz konusu olduğunda çocuğun kişisel hakları zedelenmiş olmaktadır. Kişinin istemediği fotoğrafların paylaşılması kişilik hakların ihlali demektir. Kişi, 18 yaşına girdiği anda bu fotoğrafları yayınlayanlara karşı dava açma hakkına sahiptir.
    Ebeveynler kendi fotoğraflarını sosyal medyada paylaştığında bu paylaşımın kimler tarafından görülebileceğini bilir. Ancak çocuklar fotoğrafının sosyal medyada paylaşılacağından, kimlerin görebileceğinden habersizdir. Bu durumun kontrolünün çocuğun elinde olmaması bir hak ihlalidir.
    Çocuk hakkında yapılan paylaşımlar örneğin çıplak bebeklik fotoğrafları ileriki zamanlarda karşısına çıkabileceği ve bu durum karşısında çocuğun özgüvenini zedeleyebileceği unutulmamalıdır. Bazı resimler o an için komik veya sevimli olarak algılansa da çocuklar için utanç verici olabilir. Çocuklar üzerinde stres ve kaygı sebebi olabilir. Bunun sonucunda ileride ebeveynler ve çocukları arasında sorun oluşabilir.
    Bu nedenlerle paylaşım yapmak istiyorsanız şayet hesabınızı korumalı hale getirebilir, sadece bildiğiniz, güvendiğiniz insanların paylaşımlarınızı gördüğünden emin olunuz. Böylelikle resimlerin başka platformlarda kullanılmasını da engelleyebilirsiniz.