Hatice Şimşek


Son Zamanların Yükselen Trendi ‘’Mikro İhracat’’

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı


İhracat, E-İhracat, Mikro İhracat Nedir?

İhracat, bir malın yabancı ülkelere döviz karşılığı yapılan satışına denilmekte, e-ihracat ise satış işleminin internet üzerinden yapılmasını ifade etmektedir. İnternet üzerinden yapılan satışta ürün ve hizmet dijital kanallar aracılığıyla yurt dışına ulaştırılmaktadır. Mikro ihracat ise satılan ürünün 300 kg’a kadar ve 15.000 Eur’yu aşmayacak fiyat ile ETGB (Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı) kullanılarak yapılan ihracattır. Ürünün hem kg ağırlığı hem de fiyatı, belirlenen bu azami rakam aralığı şartını taşımalıdır. Önceki yıllarda üst sınır 150 kg ve 7.500 Euro ile sınırlıydı, ekonomik koşullar ve talep nedeniyle limitlerde artış yaşanmış, mikro ihracatın ivme kazanması amaçlanmıştır.

Mikro ihracatta kullanılan Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı (ETGB) havayolu, karayolu ve denizyolu ile posta ya da kargo taşımacılığı aracılığıyla gelen ve giden ürünün gümrük işlemlerinde kullanılan ve gümrük beyanına ilişkin tüm işlemlerin elektronik ortamda yürütüldüğü kâğıt çıktısı alınmayan bir uygulamadır. ETGB beyanını alıcılar ve göndericiler adına yetkilendirilmiş hızlı kargo operatörleri yapmaktadır. Bu uygulamada bireysel kullanım için satın aldığınız eşyanızın gümrük işlemlerinin, yetki verilen kişilerce yapılması mümkündür. Böylece yurt dışından satın alınan ürüne herhangi bir prosedürle uğraşmadanyurt içinden almış gibi sahip olunmaktadır.

ETGB yetkisine sahip bazı kargo şirketleri, DHL, UPS, PTT Kargo, Avrupa Kargo, Kargoweb, Kargogo, ASE Ekspressvb. sayılabilir.

Mikro ölçekte ihracat yapan ihracatçı firmaların gümrük beyanname maliyetleri bu uygulama ile azaltılmakta, ihracat yapmaları teşvik edilmekte ve vergi iadesi almaları sağlanmaktadır. Temelde mikro ihracatın hedefi küçük işletme ve KOBİ dediğimiz firmaların gümrük işlemlerinden doğan masraf ve prosedürlerden muaf tutularak, daha kolay ve masrafsız şekilde gerekli şartlara uygun sınırlar ile ihracat işlemleri yapabilmesini sağlamaktır.

Mikro ihracat kapsamına girmesi için bir ihracat işleminin kesin ve satış amacıyla yapılmış olması ve faturasının olması gerekir. Tanıtım, hariçte işleme, hediye, dahilde işleme, tamire giden eşya, ihracatı yasak olan, numune, denetime tabi ürünler (gıda, ilaç ve kimyasal ürünler) ya da fuar için gönderim yapılan ürünler mikro ihracat sayılmamaktadır.

Mikro İhracatın Faydaları

*Evrak tamamlama kolaylığı sebebiyle zaman tasarrufu

*KDV İadesi alınması avantajı

*Alıcıların ürünlere kolaylıkla ulaşması

*Gümrük işlemleri kolaylığı

*Hafta sonu dahi gönderim kolaylığı

*İhracat yaparken İhracatçı Birliği onayı almaya gerek yoktur.

Türkiye için İhracı Yasak Olan Mallar

 • Kültür ve tabiat varlıkları (Eski eserler)
 • Hint keneviri
 • Tütün tohumu ve fidesi
 • İhracı ön izne bağlı mallar listesinde yer alan türler hariç bütün av ve yaban hayvanları (canlı ve cansız olarak ve tanınabilir en küçük parçaları ile bunlardan mamul konfeksiyon)
 • Ceviz, dut, kiraz, armut, erik, porsuk, dışbudak, karaağaç ve ıhlamur adlı ağaç türlerinin kütük, tomruk, kereste, kalas ve taslak olarak ihracı 
 • Doğadan toplanan doğal çiçek soğanları
 • Odun
 • Sığla (liquidambar orientalis)
 • Yalankoz (pterocarya carpinifolia)
 • Datça hurması (Phoenix the ophrasti crenter)
 • Zeytin (tescili yapılmış ve Milli Çeşit Listesi'nde yayımlanmış olan çeşitlerinin yurt içinde sertifikalandırılmış olanları hariç), incir (tescili yapılmış ve Milli Çeşit Listesi'nde yayımlanmış olan çeşitlerinin yurt içinde sertifikalandırılmış olanları hariç), fındık, antep fıstığı, asma (sultani çekirdeksiz) fidanları
 • Salep (toz, tablet ve her türlü formda)
Mikro İhracat İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?
 • Bir adet dolaylı temsil yetki belgesi (Taşıma şirketinden temin edilebilir)
 • Genel Talimatların ekinde imza sirküleri kopyası eklenmelidir ve Orijinal Dolaylı temsil belgesi (taşıma şirketinden alınan) ile bir defaya mahsus operatöre (taşıma şirketine) yollanmalıdır.
 • İhracat bilgi formu
 • Orijinal maliye onaylı Türkçe fatura (Eşyanın detaylı Türkçe tanımı, cinsi, türü her kalem için ayrı ayrı belirtilmelidir.)

Mikro İhracat Nasıl Yapılır?

Yurt dışına satışı yapılacak ürünün Türkçe fatura aslı ve İngilizce nüshası ile birlikte yetkili kargo şirketlerine teslimi yapılır. Yetkili kargo şirketi, “operatör” sıfatıyla gönderici firma adına herhangi bir ek ücret almadan ETGB (Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı) düzenleyip ürünlerin gümrük işlemlerinin yapılmasını sağlamaktadır.

ETGB (Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı) sistemi ile yapılan mikro ihracat işlemleri sonrasında KDV iadesi alınması için ETGB sorgu numarası verilir, bu sayede KDV iadesi kolaylıkla alınır. Mikro ihracatın sağladığı hızdan ve minimum bürokrasi avantajından yararlanmak için yetkili kargo şirketlerinin kullanılması şarttır. Firma veya gümrük müşaviri ETGB sistemi üzerinde işlem yapamaz. Normal anlamda yapılan ihracat sisteminde firmanın bir gümrük müşaviriile çalışması zorunludur, ancak mikro ihracatta gümrük müşavirinin yaptığı işi ETGB yetkisine sahip taşıma şirketi yürütmektedir, dolayısıyla firmanın iş gücü maliyeti de bu noktada azalmaktadır.

Mikro İhracat Yapmak için Müşterilere Nasıl Ulaşırız?

 

Bütün dünyadan şirketlere ve tüketiciye ulaşmayı sağlayan çok fazla sayıda “pazar yeri” platformu bulunmaktadır. Alibaba.com, Amazon.com, eBay.com, Rakuten.com ve etsy.com gibi sitelere ürünler yerleştirilerek satış yapmaya fırsat tanınmaktadır. Üyelik ücreti bulunan platformlara katılmayı düşünen firmalar, T.C. Ekonomi Bakanlığı’nın girişimcilere sağladığı yıllık en fazla 10.000 dolarlık destekten yararlanabilir ve ödenen üyelik ücretlerini devletten iade almak mümkündür. Bununla birlikte e-ticaret yapılan güvenilir ödeme imkanları sunan profesyonel bir web sitesi kurarak, yurt dışında tanınmaya yönelik pazarlama ve reklam faaliyetleri neticesinde müşteriye ulaşım sağlanabilir.

 

İhracat hangi yöntemle yapılırsa yapılsın, her türlüsü ülkeye döviz girişini sağlayan, farklı gelir kaynağı oluşturan, iç pazardaki daralmaya kalkan niteliğinde destek olan nihayetinde ülkenin dış ticaret dengesine etki eden faydalı bir ticaret yöntemidir.