Emin SALMAN


Sevgiliye  Mektup  4

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı


  Gözüm yolda, gelecek mektubunu sabırsızlıkla bekliyorum. Postacının mektup diye bağırmasıyla yüreğim heyecanla atıyor. Zarfın üzerinde adını görünce sen gelmişsin kadar mutlu oldum. Bir kağıt parçasındaki keramet nedir de seni bu kadar mutlu ediyor diye sakın sorma… O kağıtta; sevgi, coşku, sevinç, hüzün, keder… Uzaklardan kokunu taşıyor. Işıltını, gülümsemeni, özlemini ulaştırıyor. Elimde tutuyor, çeviriyorum, sessizce. Buğulanan gözlerle açmak için sabırsızlanıyorum.
         Cevabımı bir an önce yazmak için masama oturuyorum. Arada beni yoklayan karmaşık duygularla. Hüznün panzehiri sevinçle satırlara yöneliyor, sözcüklere bırakıyorum. Hatırlar mısın; gözlerin ve onun ifadesi olan seslerin ve sözlerin asla yalan söylüyemeceğini… Bakışlarını hissediyorum derinden… Sahici, sevgi yüklü. Sesinin heyecanıyla birlikte. Zamana seni bana getirirken gecikmesinden dolayı çok kızgın olmakla birlikte, ulaştırdığı içinde minnettarlık duydum.
        Mektubu sonuna kadar sabırla oku. Korkma, korktukça acılarınla yüzleşemesin. Acılarınla yüzleşmedikçe kurtulamazsın. Sen ne acil bir vakasın, ne de iflah olmaz bir acı kadınısın. Sen; ince ruhlu, duygu yüklü, sevgi dolusun. Senin suçun; yanlış zamanda, yanlış yerde yaşadığın hayattır.
      Korku ve kararsızlık; her zaman belirsizliğe umutsuzluğa sürükler. Karanlıktan kaçarak değil ışığı arayarak kurtulabilirsin. Işık senin yüreğinin bir taraflarına gizlenmişte olsa aslında içindedir. Yeter ki onu yakalama isteğini, azmini yitirmeyesin. Cesur davranmalısın ki ışığa, aydınlığa ulaşasın. İlk ışıklar gözlerini kamaştırsa da; gökyüzünün berraklığını, toprağın bereketini, kuşların sesini, iyi insanların güzel gözlerine baktıkça ıstıraplarının anlamsızlığına ulaşacaksın. Kendine çektirdiğin işkencenin bedenindeki isyanını göreceksin.
      Sevgili..
      Biliyorum, bazen karamsar tablo çizdiğimi düşüneceksin. Haklısın. Ancak; yüreğin ve ruhun ışığa ulaşması, huzura ermesi beynin arınmasıyla mümkündür. Sen boşaldıkça arınacaksın, arınıyorsun fark etmesen de… Bu, beni cesaretlendiriyor.
      Ben, senin hüznünü bitirip, mutluluğunu görmek ve o mutluluğu seninle doyumsuz yaşamak istiyorum. Acılarını tüketmeliyiz. Kilitli sandıkları acılarından temizlemeliyiz ki sevgimiz ebedileşsin. Yaralı ceylanım yerine ceylanım dediğim gün yeniden doğmuş olacaksın, yeniden doğmuş olacağız. Sana acıdığımı asla düşünme. Senin için derin bir üzüntü duydum. Yaşadığın acıları hak etmediğini düşündüğüm bir üzüntü.
     Aahh Sevdam… Bunu, ben senden daha çok istiyorum. Hep ötelediğin, görmezden geldiğin sıkıntılarını gün yüzüne vurdum. Onarmakta bana düşüyor. Sen, benim sığındığın son liman değil, yüreğimin sesi, sahibisin. Beraber ufka yol alırken, arınarak sevgi ve güvenle yürüyeceğiz, biliyorum. Mutluluk yolunda çekilen acılar insanı dayanıklı kılar.
     Aşk, kirletileli bu sözcüğü kullanmayı sevmiyorum. Özellikle sen nefret ettiğini söyledikten sonra çok düşündüm ve söylediklerinin doğruluğunu kabul ettim. Sıradanlaştıkça,
;değerini, derinliğini yitirmeye başladı. Çok sık ve gereksizce kullanıldığından içi boşaldı. Çekiciliği ve cazibesi kayboldu. O sözcüğü kullanmayacağım senin için ve uzak duracağım, bilesin. Yüreğimi saran ve senin kullanmaktan hoşlandığın, benim de hoşuma giden, daha sahici ve sevgi yüklü buluyorum SEVDAM…
        Yürekler birbirine dokunursa büyür. İkimizin yürekleri dokunmanın ötesinde yükleniyor sevgiyle. Ve bu durum benim çok hoşuma gidiyor.Aynı duyguları  hissettiğini biliyorum.Sözcüklerin hüznü ile coşkusu birlikte akıyor.
        Sevgili…
       Hayat, dikensiz çiçek bahçesi değildir. Çiçekler;emek ister,zaman ister,en çokta  sevgi ister.Solgun kalmamaları için su ister,temiz hava ister.Ve kokularını sunduklarında mest edecek güzel,iyi insanlara ulaşmak isterler.Sen,hayatın bana sunduğu en güzel çiçeksin.Kokladıkça daha da güzelleşiyor,etrafına güzelliğini yayıyorsun.
       Seni yazmak, güzel.Seni en güzel sözcüklerle ifade etmek daha da güzel.Ve sözcükler senin yaralarından kurtuldukça daha da güzelleşecek.
        Mektubum sana ulaştığında sabırsızlıkla cevaplandıracağını biliyorum. Özlemle sevgiyle bekleyeceğim.
         Yüreğin sevgiyle dolsun.Ceylanım..
                                                                                                                                            SALMAN