Ramazan Kombıçak


Şekersiz Bayram

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı


Adı (ıydı fıtır) Ramazan bayramı iken şeker bayramı olarak değiştirdiğimiz şekeri bile dağıtmak fırsatı bulamadığımız kapılarımıza kadar bayramlaşmak için elimizi öperek küçük poşetlerini küçücük elleri ile uzatarak şekerimi torbama koyun diyen yavrularımızı bu bayramda göremeyeceğiz. Ama bu bayramda ağzımız şeker gibi tatlı kalbimiz şekerin tadı gibi güzel olsun. Yıllar önce bize deselerdi ki yalnız ve kimsesiz hastalarımızı dolaşamadığımız, akraba, eş dost, anne baba ziyaret etmeden bir bayram geçirilir mi diyen olsa idi hayır başka böyle bir bayram olamaz derdik ama işte biz bu gün bir bayramın içerisin de, ve öylede bir bayramın idraki içerisindeyiz. Değerli dostlar zor değil mi yalnızlık, zor değil mi büyüklersiz bir bayram geçirmek. Huzuru arar iken huzuru kaybettiğimiz, belki imtihanın en büyüğünün içinde olduğumuz bir bayram. Takdiri ilahide böyle bir bayramın için de olmak varmış. Aramanızdan bu hastalıktan dolayı ayrılanlar var. Rabbim onları da rahmeti ile muamele eder inşallah.

Bu yalnız ve kimsesiz geçen bayram hürmetine göremediğimiz hatır duasını alamadığınız bayramı bizlere ve bizlerden sonra gelecek nesillere göstermesin. İnsan hiç bir zaman başı boş olarak yaratmamıştır. Bizler bu dünyaya geldik ve çeşitli imtihanlar içerisindeyiz. Bu imtihanları kazananlardan eylesin. Yapamadıklarımız, yapmak isteyip de gücümüzün yetmediği şeyleri de inşallah bir daha biz kullarına göstermesin. Bu imtihanda neleri kaybettik, neleri kazandık onları bir bir gözden geçirelim. Vatanımızın kıymetini bilelim. Her şeyin vatanla olacağına vatansız hiç bir şeyin olamayacağını bir düşünelim. Şu anda vatanını bırakıp bizlerin misafirleri olarak bayramlarını bizlerle beraber geçirenlerde bir bakalım. Mutlular mı bizim gibi. Biz öz vatanımızda garip onlar vatansız onlara mahkumdurlar. Ezanlar okunup cemaati olmayan kimsesiz garip olan camilerimize bakarak ibret alalım. Nuh kavmine, LUT kavmine, Yusuf as. Geçirdiği helâk ve çileleri gözümüzün önüne getirelim. Vatan hainlerine bu fırsatları vermeyelim. Bilelim büyüklerimizin kıymetini. Bırakmayalım anne ve babalarımızı huzursuz oldukları adı huzur evi olan evlere. Bizi büyüten onlar. Bizler daha küçücükken sarıp sarmalayan onlar. Demeyelim onlara konuşma sus, onlar bize demezdi bir zamanlar sen benim yerimde idin şimdi yer değiştirdik. Akif’in küfe şiirinde olduğu gibi bizleri geriden gelenler yüklemesin küfeye ayırmayalım onları aramızdan. Onlarsız mutluluğumuz  sadet olmaz. Onlar evlerimizin bereketi kapılarımızın kilidi, dua bahçemizin gülleridir.

Anne ve babaları hayatta olanlar cennet sizlere o kadar yakın ki sakin ırak etmeyin. Sakin ve yalnız geçen Ramazan Bayramınız mübarek olsun. Elimizde telefon gibi bir imkanımız var. Büyüklerimize bayramın mübarek olmasını dileyerek.  Bu valetlerle de olsa ellerinden öpüp gönüllerini alalım. Kırgınlıklarımız varsa giderelim. Ecelin uzak olmadığını her zaman helalleşmenin hesaplarını yapalım.

Bayramınız mübarek olsun evleriniz sadet ve mutluluklarla dolu olsun. Gelecek nice güzel bayramlara Allah a emanet olun sağlıcakla kalın.