Polat BİLİCİ


ŞANS DİYE BUNA DERLER

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı


Yıl; 1978. Erzurum'da askerim. O yıl; 78 Kar Tatbikatı yaptık ki annemizden emdiğimiz süt burnumuzda gelmişti. Düşünebiliyor musunuz? O Erzurum'un soğuğunda askeri birlikteki sıcak yerini terk etmişin; kendi imkânlarınla kardan barınak gibi yerler inşa edeceksin.
Kar yığın haline getiriliyor öncelikle! Çiğneniyor ve üzerine su dökülerek buz haline getirilip, daha sonra bu buzlar testereyle kesilip koğuş yerinden tutun da yemekhanesinden hamamına kadar inşa ediyorsun. Ancak akşam öyle bir rahat uyuyoruz ki o uyku tulumları içerisinde, sanki hamamdaymışız gibi birde terliyoruz. Elbiselerimizden tutunda tüm araç ve gereçlerimiz bembeyaz kamufle edildi. Dikkatlice bakmasak ilerde kurulmuş diğer birliği göremiyorduk. 78 Kar Tatbikatı'nı hiç unutmam ve bu tatbikat televizyonda da günlerce yayınlanmıştı.
Çok zor günler geçirsem de gururlanmıştım askerimizin o güzel tatbikatını izledikçe. Bu sefer sonbahar tatbikatı başlamıştı. Yine askeri birliğimizi terk ederek Nene Hatun tarafına konvoy halinde gidiyoruz. Batarya komutanımız Yüzbaşı Mahmut Büdeyri ile aynı üstü açık jip içerisindeyiz. Yazıcı olmam nedeniyle jipin ön tarafında oturuyor koruma görevi yapıyorum, tatbikat bölgesine giderken Aziziye Tabyaları, Nene Hatun Anıt Mezarı ve Rus mevzilerinin yanında geçtikçe komutanım buralar hakkında bizi bilgi sahibi yapıyordu sağ olsunlar. Ancak burayla ilgili söylemleri duydukça tüyleri diken diken oluyordu, şimdi olduğu gibi. Konaklama bölgemize ulaştık çadırlarımızı kurduk bu yerleşim yerimize de ordugah deniliyordu. Sanki tatbikata değil de pikniğe gelmiştik.
Ben batarya yani bölük yazıcısı olduğum için karargahta kalıyor yazışma işleriyle uğraşıyorum. Benim gibi beş on görevli ve nöbetçilerin dışındaki herkes atış alanında.
Nöbet çizelgeleri ve birkaç yazışma bitti; artık iş; yok boştayız. Çağırdım iki arkadaşıma bu Erzurum'un patatesi meşhur, tam da patates zamanı gelin patates çalmaya gidelim, getirir burada közleriz diyerek düştük yola.
Tam patates tarlalarına yaklaştık ki tarla kenarında bir traktör ve römorku duruyor dört kişi oturmuş yanlarından da duman tütüyor.
Sanki gezintiye çıkmışız gibi gittik yanlarına.
Selam verdik onlarda bize hitaben hoş geldiniz asker ağalar, patates yolmaya mı geldiniz demezler mi.
Bende gülerek vallahi bildiniz ağabey patates yolmaya geldik dediğimde, yahu o kolay hele oturunuz dediler oturduk yanlarına. Odun közünün üzerine bir ekmek sacı koymuşlar bir tarafta et pişiyor, bir taraftan da bölgeye has türküler söylüyorlar güzel şiveleriyle..
Oysa biz tesadüfü olsa da barış yemeğine gitmişiz. O dört kişiden birisi bir tarafta Erzurum Türküsü olan "Dün gece yar hanesinde, yastığım bir taş idi" türküsü söylüyor bir taraftan da diğer üç kişiye emirler yağdırıyordu.
Oysa o barış yemeği olayını duyunca gülmekten kendimizi alamadık.
Olay şöyle gelişir.
Bu dört arkadaş şehre giderler. Ancak üç kişi arkadaşlarından ayrılıp bir taksi tutarlar. Doğru köylerine gelip Zühtü trafik kazası geçirdi, rahmete kavuştu derler. Tabii ki evlerinin önü ağıt figan, bir taraftan da ocak çatılmış kazanda cenaze yıkama suyu kaynatılıyor.
Bizim Zühtü biner köy dolmuşuna, dolmuş köye girdiğinde bir de ne görsün, kapılarının önünde kalabalık ağıt ediyor, bir taraftan da cenaze suyu kaynatılıyor. Bunu gören Zühtü kendini zor atar dolmuştan koşarak evlerine gider "Aney mi öldü babay mı öldü" diyerek.
Zühtü eve doğru koşarken, kalabalıkta Zühtü'ye doğru koşar. Zühtü bu üç arkadaşıyla altı ay konuşmaz ne yapsalar da imkanı yok. En sonunda bizim Zühtü'nün siniri geçer ve derki bana bir kuzu keserde kayın ağırlar gibi ağırlarlarsa barışırım. Kime niyet kime kısmet derler ya, bu yemekte bizimde kısmetimiz varmış.
Öyle bir muhabbetleri vardı ki yanlarında ayrılmak istemiyorsun.
Baktık, vakit geçiyor, kendilerinden müsaade istedik.
Patatesi kimin gözü görüyor ki! Patates yolmaya giderken çilingir sofrasına düşmüştük.
Ancak yanımdaki Trakyalı "Birazda patatez götürelim beeaa" diyerek bir taraftan da toprağı eşeliyordu.
Şans diye buna derler.