Özüm
10.07.2020 19:24:28
Tebrik ederim, çok değerli bilgiler.


Hatice Şimşek


Salgın Sonrası Piyasaların Eski Haline Dönme Süreci Hakkında

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı


2019 yılının sonuna doğru Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs salgını kısa sürede tüm dünyayı etkisine aldığı için pandemi olarak anılmaya başlanmıştır.Koronavirüs salgın dönemi içinde bulunulan bu süreç bütün dünyada sosyo-ekonomik dengeleri alt üst ederek, neredeyse bütün sektörleri olumsuz etkiledi.

2020 yılının mart ayından bu yana Türkiye’yi de tehdit eden virüs, sokağa çıkma yasağı nedeniyle tüketimin azalmasına, ekonomik döngünün sağlıklı işlememesine neden olmuştur. Bunun sonucu olarak çoğu firma üretimini durma noktasına getirmiş, ayakta kalabilmek için farklı iş yapış şekilleri geliştirmeye başlamıştır. Bu süreçte virüs kontrol altına alınsa bile birtakım önlemlerden vazgeçilmeyeceği piyasa üreticisinin dijital çağa uygun faaliyet gösterebilecek çözümler üretmesini beraberinde getirmiştir. Örneğin eğitim sistemi ve finans kuruluşları online hizmet vermeye başlamıştır. Hızlı ve dayanıklı tüketim ürünleri web üzerinden satışlarına daha çok ağırlık vermiş, yazılım taraflarında yeniliğe gitmiştir.

Salgın Döneminden Olumsuz Etkilenmemek İçin Yapılan Uygulamalar Nelerdir?

Ekonomi üzerinde derin etkisi olan virüs insanlarda temel öncelik olarak sağlığı korumak, temel gıda ve temizlik ürünlerinin alımı şeklinde belirlenmiştir. Diğer alanlardaki ihtiyaçlar bir süre ertelenmiştir. Ekonomik olarak daralmaya neden olan alım gücünün azalması sonucu hükümet yetkilileri bir takım ekonomik paketleri devreye almıştır. Kısa çalışma ve işsizlik ödeneği maaşlı çalışanlar için sunulmuş, esnaf ve işletme sahibi şirketlere ise sgk desteği, uygun faiz oranı ve ertelemeli banka kredileri kullanıma açılmıştır. Bu sayede işe devam desteği amaçlanmıştır. Üretimin devamının sağlanması, tüketimin hareket kazanması ile ekonomi canlanmaya çalışılmaktadır. Sokağa çıkma yasağının kaldırılması ile restoran ve kafelerin açılması, kuaförlerin hizmete açılması, piyasada hareketliliği sağlamaktadır.

Salgından Ekonomik Olarak Nasıl Korunuruz?

Doğru para politikaları ile devletlerin ekonomik daralmaya ve belirsizliğe zamanında ve hızlıca müdahale etmesi ülkenin bu dönemden kaos ortamı oluşmaya fırsat vermeden en az etkiyle ve sorunla ayağa kalkmasını toparlanmasını sağlayacaktır.

Salgının kısmi olarak kontrol altına alınması ve devam etmesi bu virüs ile yaşamaya alışma, etkilerini en hafif şekilde atlatma, krizleri fırsata çevirme politikaları uygulayan firmalar salgın sonrası eski haline dönmeye güçlenerek başlayacaktır. Örneğin analog sistemden dijitalleşme sürecine geçemeyen yani rahatça ve konforlu şekilde müşteri ihtiyacını karşılayamayan sektörler virüs etkisini maalesef diğer firmalara göre daha ağır ve sancılı geçirecektir. Birçok banka ve sigorta şirketi personelini evden çalışma şekline yönlendirmiştir. Salgından önce müşteri ziyaretlerine giden pazarlama şirketlerinin personelleri artık müşterilerini online görüntülü görüşme hizmeti sağlayan web programlarını kullanarak iletişime devam etmektedirler. Bu sayede firmalar krizin olumsuzluğuna rağmen neler yapabiliriz? nasıl ayakta kalabiliriz? gibi soruları kendilerine sorarak çözüm bulmaları salgın süreci ve sonrasında ekonomik anlamda atağa kaldıracak ve eski piyasa koşullarına dönmesine neden olacaktır. Salgın sonrası eski piyasa koşullarına dönme sürecinin hızlanması için yapılacak bir başka hareket ise salgının dünyaya öğrettiği disiplinleri kendi içimizde değerlendirip, bundan sonraki süreçte karşılaşabileceğimiz olası risklerin önüne geçme adına adımlar atmaktır. Örneğin temizlik sektörü ürün yelpazesini virüsü önleyici ürünler ile şekillendirebilir. Gıda, restoran zincirleri, kalabalık mekanlar virüse karşı duran, insanları korumaya yönelik yaklaşımları ile strateji geliştirip müşteri kaybını azaltabilir, hatta daha duyarlı müşteri profillerine ulaşabilir.

Turizm Sektörü Virüsten Nasıl ve En Az Şekilde Etkilenir?

Turizm sektöründen oteller, tam da bu mevsimde sezona sıkıntılı şekilde giriş yapmıştır. Yurt dışı havayollarının açılma süreci ile yurt dışından gelen yabancı turistin ve iç piyasadaki yerli turistin rahatça tatil yapabileceği, hijyen kurallarına uygun, virüsün etkilerinden koruyacak önlemler geliştirmesi, dünya gözünde virüsten az etkilenen ülke olarak bilinen Türkiye’ye daha çok turistin gelmesine sebebiyet verecektir. Otellerin girişinden başlayarak odalara, ortak kullanılan havuz, spa ve masaj salonuna, restoranlara kadar her alanda düzenli ilaçlama ve dezenfeksiyon işlemlerinin yapılması tatil için gelenlerin sorguladığı birinci öncelik olduğu için azami önem taşımaktadır.