Ramazan Kombıçak


Mesleklerin Oluşumu

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı


İnsanın yaratılışında fıtratında vardır. Meslekler ve mesleklerin oluşumu, hiç bir meslek kendiliğinden olmamıştır. Hepsi yerinde ve zamanında olmuştur.
Peygamberlerin her biri ayrı bir meslek sahibidirler, demek ki meslek olmadan hiç bir şey yapılamıyor. Peygamberlerden bazılarının meslekleri: Hz. Peygamberimiz çobanlık yaptığı gibi geldiği kavime liderlik ve öğreticilik yapmışlardır. İşte Kur’ân-ı Kerîm’de adı geçen Peygamberlerin meslekleri... Hz. Adem aleyhi selam İlk ziraat mühendisi ve çiftçi idi. Hz. Şid Aleyhisselâm: Hallaç, kazaz, nesac  dokumacıların, örücülerin ve mensucat sanayiinin ilk kurucusu idi. Hz. İdris Aleyhisselâm iğneyi ilk icat eden, ona delik açan, iplik geçiren olduğundan, terzicilerin konfeksiyoncuların- örücülerin piri sayılır. Hz. Nuh Aleyhisselâm. Nuh Aleyhisselâm çobanlık ve ticaret ile uğraşmıştır. Marangozların gemicilerin,  denizcilerin piri kabul edilir. Hz. Hud Aleyhisselâm Tüccar idi. Bütün tüccarların piri sayılır. Hz. Salih Aleyhisselâm sürülerle develer yetiştirirdi. Sütlerini hem içer, hem de satıp dünyalığını temin ederdi. Salih Peygamberin devesi meşhurdur. Hz. İbrahim Aleyhisselâm, Kabeyi yeniden inşa edişiyle, Hz Süleyman (as)'a ve Mimar Sinan'a önderlik etmiştir. Hz. Eyüp Aleyhisselâm ziraatçı idi.
    Hz. Lut aleyhisselâm: Tarihçi idi.
    Zamanımızdada meslekler devam etmekte yaşadığımız zamana göre yeni meslekler oluşturulmakta. Sorarsan kimse ne kendi mesleğinden nede meslek sahibi başkasının yaptığı işten memnundur, edemesin de olmazda, çünkü mesleklerin değerini ve kıymetini bilmekle olur. Şu içinde bulunduğumuz duruma göre en gerekli meslek doktorlarımız, sağlıkçılarımızdır. Alkış tuttuğumuz, alkışladığımız hasta bakıcılarımızı, işimize gelmediği, yada biraz hizmette geciktiği için darbeden bizler değil miydik. Şimdi ise alkışlar tutup methiyeler düzüyoruz. Çekinmeye taraflı olmaya gerek yok. İşi ehline vereceksin sonrada görev isteyeceksin. Ne zalimi alkışlayacak ne de mazlumun hakkını yiyecek vede yedirmeyeceksin. Hoca gibi hoca olacak dini diyaneti anlatacaksın, emekliliğinde dahi para için koşmayacak cenazelerin ardından, mesleğine söylemeyecek kimse tek kelime söz. Sende vereceksin hâk edenin hakkını ya yıkayacaksın cenazeni,yada yıkayanın ardından tek kelime etmeyeceksin vereceksin hakkını, helalleşeceksin.
    Ben Müslüman değilim diyen Müslümanla alay edenin gitmeyeceksin cenazesine kılmayacaksın namazı, o da nasıl inanıyorsa öyle gidecek, bu dünyadan.
    Öğretmen olacak teslim edeceksin evladını geride kalmayacak gözün. Atmışsa haklı yere bir tokat düşmeyeceksin peşine. Hiç bir öğrenci kulak çekilmeden yada bir tokattan bir şey olmamıştır. Hakem adil, işçi dürüst, köylü üreten, tüketen ise her şeyin bilecektir kıymetini. 
    Hiç bir şey kolay olmadı ve kolayına gelmedi bir lokma ekmek. Ekmek oluncaya kadar bir yıl geçti aradan kimler hizmet etmediki. Gölge etme ihsan istemem dediğin zaman kimseye mihnet etmeyeceksin. Hile katmayacaksın ekmeğine aşına, birini götürmek için ekmeği bir zamanlar düşürüp bir zamanlar yükselmeyecek. Kaliteyi düşürmeyeceksin. İşte içimize girerse böyle virüsler uğraş çıkarmak için. Seveceksin vatanını çünkü senin başka bir vatanın yok. Geçmişi görmezden gelmeyeceksin. Çok girdik yağ, mazot, gaz tuz vb. kuyruklarına. Sıranın sana geldiğinde bittiğini unutmayacaksın, yüzde yedi yüz zamları. Hatta çok ilaç kuyruklarına girdik. Ölüm derecesine gelmiş hastalarımızı parasını alabilmek için, yazıhaneme gel diyen doktorlar gördük. Hastamızı ziyaret edebilmek için kapıcılılara çok paralar yedirdiğimizi, hastamıza temiz bir çarşaf alabilmek için neler çektik. Bu günlere nasıl geldik unutmayalım, dönmeyelim geriye. Hani hep deriz Allah o günleri bir daha göstermesin. Ülkemizin gücüne güç katsın. Sen ne Suriye’sin ne Irak. Sen Müslüman Türksün, imanın en güzel ahlakın en temiz. Sen dünyanın liderisin. Her şeyin ile örnek oldun önder oldun pusardık bir zamanlar. Şimdi Türkiye’yi görünce pusanlar var. Bu eser kolay olmadı. Akif’in dediği "Verme dünyaları alsan da bu cennet vatanı". 
    Biri olmadan bir diğeri olmaz ama vatan olmazsa hiç biri olmaz. Mesleğinden başarı elde etmek için severek yapacaksın. İşini önce kendin seveceksin. Sanatkâr sanatını beğenirse başkaları daha çok beğenir. Rabbim inşallah bu virüs illetini bir an önce yurdumuzdan def eder. Biz biriz beraberiz her birimiz vatanımızın hadimleriyiz. Sağlıcakla kalın.