Muhammed Emin Hekimhan


Kerime Nadir

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı


KALEMİMDEN DAMLALAR 

5 Şubat 1917'de İstanbul'da doğdu. 20 Mart 1984'te İstanbul'da yaşamını yitirdi. Asıl ismi Kerime Nadir Azrak’tır.
1935'te İstanbul Bebek Saint Joseph Sörler Okulu'nu bitirdi. Ayrıca özel eğitim gördü.
İlk şiir ve öyküleri 1937'de Servet-i Fünun, Uyanış ve Yarımay dergisinde yayınlandı.
İlk romanı "Yeşil Işıklar" 1937'de yayınlandı. Çoğunlukla kadın kahramanlar üzerine kurduğu duygusal aşk ve serüven romanlarıyla 1940-1970 arasında çok okunan ve sevilen bir yazar oldu.
Birçok baskısı yapılan bu romanlarından bazıları sinemaya da uyarlandı.
Kerime Nadir'in yazarlık yaşamı 1930'ların sonlarıyla 80'lerin başları arasındadır.
1938'de yayımlanan ve ilk ciddi romanı sayılan Hıçkırık'ı on dokuz yaşındayken kaleme almış; ardından Funda (1941), Seven Ne Yapmaz (1941), Samanyolu (1941), Sonbahar (1943), Aşka Tövbe (1945), Ormandan Yapraklar (1948), Posta Güvercini (1950), Son Hıçkırık (1956), Kırık Hayat (1957), Aşk Bekliyor (1959), Gümüşselvi (1960), Sisli Hatıralar (1967), Dert Bende (1973), Zambaklar Açarken (1973) gibi romanlarıyla belli bir okur kitlesi tarafından sürekli okunan bir yazar olmuştur.
1980'lerde eski ilgiyi gördüğü söylenemez ama yazmayı son nefesine kadar sürdürdüğü de bir gerçektir; son romanı Aşk Fısıltıları'nı ölümünden bir yıl önce, 1983'te yayımlamıştır. Yine de asıl şöhretini 1940'larla 70'ler arasında yaşamıştır.
Önemli bir nokta da romanlarının çoğunun filme çekilmiş ve sinema üzerinden de ciddi bir izleyici kitlesine ulaşmış olmasıdır. Bilinir ama tekrarında yarar var: Bazı romanlarının etkisi o kadar geniştir ki Hıçkırık romanının yayımlanmasından sonra yeni doğan kız çocuklarına Nalan veya Handan; erkek çocuklarına ise Kenan isminin koyulması furya hâlini almıştır. Aynı durum Funda yayımlandığında da söz konusu olmuş; sadece yeni doğan kız çocuklarına değil restoranlara, pastanelere bile Funda adı verilmeye başlanmıştır..." (Bâki Asiltürk, Türk Dili Dergisi, Sayı 782, s.133)
Kerime Nadir’i sadece aşk romanları yazan bir yazar zannetmek büyük bir hatadır. Zira aşağıda bahsedeceğim vampir romanı, polisiye cinayet romanı gibi farklı tarzlarda da eserleri vardır. Günümüzde çok az romanı basılan yazarın kitaplarını ancak sahaflardan bulabildiğimi söylemeliyim.
<Okuduğum bazı eserlerine dair:
Hıçkırık: Yazarın en klasik ve birkaç defa filmi yapılan bu romanında, sıra dışı bir aşkın duygu dolu ve sürükleyici hikâyesi anlatılmaktadır.
Dehşet Gecesi: Yazar bu romanında HakkâriCilo dağına giderken kahramanın başından geçenlerle başlayarak, bir vampir hikâyesiyle birlikte, adrenalin dolu bir macera, ihtiraslı bir aşkın hüznünü birleştirmiş ve müthiş etkileyici bir eser ortaya koymuştur.
Romancının Dünyası: Yazarlık anılarının anlatıldığı bu kitapta, romanlarının film yapılmasına ilişkin yaşadıklarının da anlatıldığı bu kitapta, yazar kendisine yapılan haksız eleştirilere de cevap vermiştir.
Suya Düşen Hayal: Polisiye denilebilecek roman, büyük bir miras etrafında dönen ihtiras entrikalarla, iki kalp arasında kalan genç bir heykeltıraşın çok heyecanlı ve meraklı macerasıdır. Bir tarafta lükse düşkün nefis bir sarışın; diğer tarafta sevdiğine kalbinden başka verecek hiç bir şeyi olmayan esmer güzeli... Biri şöhret delisi, ötekisi şöhretin ta kendisi... Bu arada, üzerine hayalle' kurulan milyonlar kimin olacak?‘ Çok canlı motifleri ve renkli üslubu ile insanlık âlemindeki büyük gerçeklerden örnekler sunan bir aşk, ihtiras ve cinayet şaheseridir.
Kerime Nadir gibi yazarların edebiyat dünyamızda ciddiye alınması ve hak ettiği yere kavuşmasını temenni ediyor, kitaplarını okumanızı hararetle tavsiye ediyorum.
Edebiyatçı & Av. M. Emin Hekimhan