Salih Bircan
1.03.2021 13:55:26
Güzel bir yazı olmuş tebrik ederim


Ramazan Kombıçak


Kardeşçe Yaşamak

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı


Milliyetçilik mi, azaldı. Yoksa milli görüş mü değişti? Onlar çok hızlı hareket etti de bizler mi peşlerinden yetişemedik? Ben anlayamadım. Biz milliyetçilik dendi mi dönemimizde rahmetli Alparslan Türkeş,  milli görüş dendi mi aklımıza yine rahmetle  yâd ettiğimiz, ömürlerinde kıymetlerini bilemeyip vefatlarında arkalarından metinler dizdiğimiz rahmetli Erbakan hocam gelir. Günümüzde onların düşünce ve görüşleri ile yola devam edilir.
  Bu bir yolun yolcuları milliyetçilik hareketleri devamı Devlet Bahçeli, milli görüş devamı Recep Tayyip Erdoğan’la devam eder. Bu iki listeden günümüzde kopup yeni partiler ile yollarına devam eden, solun ekmeğine yağ süren millilik duygularını ortadan kaldırmaya çalışanlara ne demeli. 
   Ne millilik ne de milliyetçilik bu kadar ucuz değil solun ekmeğine yağ sürenlerin beklentileri nedir. Amerikan yanlısı Türkiye aleyhtarlığı mı yapmak, yoksa sen ben davası gütmek mi. Günümüzde partiler ve liderleri çok iyi düşünmeli tek bir Türkiye’nin olduğunu başka bir dostunun da olmadığının bilincine erilmesi gerekir. Sen ben davası bize hep kaybettirdi. Avrupa dediğimiz ülkeler uzaya çıkar iken bize şapka, takke, harf devrimleri ile uğraşmamızı istedikleri, bunda da başarılı oldular. Hâlâ da olmaya devam ediyorlar. Bizler ne yapılan yolları, tünelleri, alt üst geçitler, velhasıl yapılan tüm hizmetleri karalamak için ellerinden geldikleri kadar, bizler bölünme parçalanma yollarına gittiler. Bu gün hangi Avrupa ülkelerinde bu gibi kısır çekişmeler, ne de kimsenin giyim kuşamı ile uğraşmak var.
   Bu vatan bizim bu ülkenin içinde yaşayanlar da biziz, sevgi saygı, hürmet içimizde olmalı. Ne olursak olalım bir bütün olarak yaşayalım. Kara borsalar hayat pahalılığı olmayan şeylere zam bazı şeyleri fırsat bilerek, sarımsak, soğan, patates, daha neler. Ekonomi de bizim, her şeyi ile bu güzel ülke bizim. Bu gün Avrupa dediğimiz ülkeler bize özenir iken, oralarda geçinemeyip de buraya gelenlere soralım. Her şeyimizle onlardan üstünüz.
   Ben gittim gezdim, gördüm inanın bizim ülkemiz kadar güzel bir yer görmedim. Acile gidip bir hastayı saatlerce beklettiklerini, polislerin ve diğerlerinin insanlara hiç değer vermediklerini de gördüm. Avrupa yıllar önceden ilaçların belirli bir ücretle alındığını da oralarda gördüm. Bizlerin her şey ayağına gelir iken daha neyin hesabını yapıyoruz. Doktora gitmeden ilaç almayı da hastaya verilen  değeri de gördüm.
Bir zamanlar binecek uçağımız yok iken bu gün her şehre hatta ilçeye uçak seyahati yapılacak duruma gelmiş isek. Devlet memuru altına sıfır araba ev almış iken daha sonrada ekonomik krizden bahsediyor isek, oturulup birde düzgün hesap yapmamız gerekmez mi?
  Bizlerin çocukluk döneminde bizleri ne olduğu belli olmayan, yağ peynir göndererek okullarda süt tozları ile yetinmemizi isteyen ülkenin bizleri dostları olduğunu bizi sevdiklerini düşündük gördük ki yan etkileri yıllar sonra baş gösterdi.
   Yine o zaman nereden nasıl geldiği bilinmeyen bizlere çocukluk dönemlerinde zerk edilirken hiç aslını araştırmaz iken bu gün aşı tartışmaları, bilmem neler ile uğraşır olduk.
    Okullarımızdan verilen süt tozlarını, yine okullarımızda dağıtılan margarin, yağ peynir hiç asıllarını  araştırabiliyor muyduk? Bugün her şeyi araştırıp incelebiliyorsak çok şeyler öğrendik  demektir.
    İyiyi, güzeli doğruyu bulalım, bu vatan bizim bu ülke bizim, kıymetini bilelim. Kimse bize Avrupa’nın köhneleşmiş zihniyetini, kokuşmuş düşünceleri anlatmasın. Onlar medeniyeti bizden öğrendiler. Şimdi ise bize satıyorlar. İşlerine zehirler katarak, bunlara çok dikkat edelim. Bilelim ki ayıdan post, bilmem neyden dost olmaz. Her yüzümüze güleni dost olarak görmeyelim.  Gerçek dost her zaman gülen değil yeri ve zamanı gelince seni uyaran, hatalarını söyleyip sana doğru yolu gösterendir.
Öğrenmemiz gereken her şeyi sağlam kaynaklardan öğrenelim. Gerçek tarihlerimizi araştıralım. Bizlerin arasına fitne tohumu ekip fesatlık çıkararak bu vatani karıştırmak isteyenlere de fırsat vermeyelim. Bilelim ki kimse bize yer göstermez güçlü olmadıktan sonra. Bir zamanlar Suriye’de İran, ırak’ta yakıt bedava veya bedava denecek kadar ucuzdu. Simde çok pahalıda olsa ülkelerini kaybeden yurtsuz kalanlar için, var mı  önemi.
" Vatan kitap gibidir, iyi okunmalıdır,
Her sayfasından binlerce ibret alınmalıdır,
İçinde yaşanıp, toprağın kutsallığı bilinmelidir,
Gerekirse uğruna can değil, canlar verilmelidir.."
    Kitabımızı sağlıklı kaynaklardan okuyalım. İyi öğrenelim. Hepimiz kardeşiz bilelim verelim el ele güzel yurdumuzun kıymetini bilelim.
    Sağlıcakla kalın sağlıklı olun.