Muhammed Emin Hekimhan


KALEMİMDEN DAMLALAR GÜNLER GEÇERKEN

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe YazarıGünler su gibi akıp giderken, günlerimizi nasıl geçirdiğimizin farkında mıyız? Elbette farkındalık önemli. Hayatımızı nasıl geçirdiğimizin vukufuna varmamız, anı doğru değerlendirebilmemizi sağlayacağı gibi hayatımızın da kalitesini arttıracaktır.
İnsan hayatı ikindi gölgesi gibi uzun görünürse de aslında güneşin batması gibi sonunun yaklaşmakta olduğunun bilincinde olanlar zamanlarını daha kaliteli bir şekilde geçirebilirler. Bu da ileride, vaktini boşa geçirmenin üzüntüsünü yaşamamak için önemlidir.
Hiçbir şey yapmadan boş boş duran bir insan, mutlaka istenç dışı düşüncelere dalacak, canı sıkılacak, strese girecek en nihayet psikolojisi bozulmaya başlayacaktır.
İnsanın rızkını elde etmek için bir işi bir uğraşı olmalı: bu işinin dışında kalan zamanlarında da kendini adadığı bir ideali olmalıdır. Bir işim yok diyorsanız: en yakın zamanda bir iş edinmek için kendine program yapmalı ve mutlaka bir iş-meslek edinmelidir. Azıcık kafayı çalıştırın, ne yapacağınızı bilmiyorsanız, size yol gösterecek birilerinin sözünü dinleyin. Mutlaka bir yol bulacaksınız. Bir iş-meslek edindikten sonra hayatınızın önemli bir kısmını programlamışsınız demektir. Şimdi gelelim bir işi-mesleği olan ve kalan zamanlarını değerlendirmesini istediğim kişilerin durumuna. İşinizden kalan vaktinizi verimli kullanırsanız hayat kalitenizi arttıracağınız gibi karakterinizi de geliştirebilirsiniz.. İstemiyorum diyorsanız, eyvallah diyecek bir şey yok!
İlk olarak genel kültür sahibi olmak çok önemlidir. Genel kültürünüzü arttırarak, ülkenizin tarihini, coğrafyasını öğrenmeli ve ufak tefek matematik hesaplarını kolaylıkla yapabilmelisiniz demek istiyorum. Buna ek olarak komşu ülkelerin ve dünyadaki ülkelerin tarihini, coğrafyasını öğrenebilir; dünya ülkelerinin edebiyatını, felsefesini de öğrenerek yeni bakış açıları kazanabilirsiniz.
Dar bir alana kendinizi hapsederseniz; sadece kendi ülkemi ve kendi düşünceme inançlarıma göre kendimi geliştireyim bana yeterli, derseniz; farklı düşüncelere karşı etki altında kalmanız veya farklı düşüncelerin altında kalmanız kuvvetle muhtemel olacaktır.
Yukarıda söylediklerimin bana göre en uygulanabilir ve en ucuz yolu bol bol kitap okumaktan geçmektedir. Kitaplar pahalı diyorsanız, onun da kolayı var. Bir kütüphaneye üye olduktan sonra ödünç kitaplar alarak ve hiçbir masraf yapmadan okuyabilirsiniz. Yalnız okuyacağınız kitapları seçerken dikkat etmelisiniz. Bilinçli kitap seçmek önemlidir. Yine söylüyorum. Önyargılı olmayın. Kendi düşünce ve inançlarınız dışında da olsa sizi geliştirecek kitapları seçebilmeyi öğrenin. Bu konuda kendini geliştirmiş, kitap okumayı seven kişiler size yardımcı olabilir. Kendinizi geliştirdikçe toplumdaki değerinizin arttığını da göreceksiniz.
İnsanın vaktini doğru değerlendirmesi için bol bol kitap okumayı tavsiye ederken, tek yol budur demiyorum. Başka faydalı yollar da bulunabilir. Mesela bol bol seyahat yapmak çok yer gezmek ve incelemek de sizi geliştirebilir. Ben en ucuz olanının söyledim. Unutmayın ki: Asgari okuyan, asgari ücrete talim eder. Kendini geliştirmiş insanlar daha kolay iş bulur, daha yüksek ücret alırlar ve daha iyi dostturlar. Çocukları için de daha faydalı ebeveyn olurlar.
Vesselam…