Zeynep Nur KÜÇÜK


Kadın Candır, Canandır

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı


Kadın nazlı bir evlattır: Anasının, babasının gonca gülü, nazlı çiçeğidir. Kadın için en güvenli limandır baba ocağı. En şefkatli kucaktır ananın kucağı. Ne aş pişirmedin diyen vardırnede yattın, kalkmadın diye azarlayan. O yavru bir kuzudur, boyu büyüsede. Meleşir durur yuvasında, karındaşlarının yanında.
Kadın candır, canandır: Yollarına çiçekler serilen,ucu yanık mektuplar gönderilen sevdadır. Bakışları yakan, kavuran, yolları gözlenen, peşine düşülen yarendir. 
Kadın, ürker bir tavşan gibi kaçar bazen. Saklanır kuytu köşelere. Gelip bulmanı ister. Bir çocuğun gözleri gibi bak sen ona.Kaçtı diye kızma! Peşinden koş yakala…Sar sımsıkı kollarını boynuna, öp, kokla… Sakın oyunun kurallarını bozma, onu sobeleme, oyunu yarıda bırakıp da gitme.
Bazen bir arı gibi sokar. Sakin ol, sakın tepki verme. Zehir değildir o vücuduna enjekte ettiği, aşk iksiridir sadece. “Bırak işi gücü, benimle ilgilen. Bana özel olduğumu hissettir.” der kendi dilince. Onun panzehri sensin, sen onun sevdiği yârisin. Tut ellerini sakın bırakma. Sırtla onun çilesini, kederli gününde başını dayayacağı bir omuz ol. Yanında, yanı başında ol.
Kadın karışık bir bulmacadır bazen. Onu tek tek çözmen gerekir. Sabırlı ol!.. İpuçlarını takip et! Hep yukardan aşağı arama cevapları, aşağıdan yukarıya da bak. Yıllardır aynı yastığa baş koyduğun yârin, her gün ayrı bir bulmacadır. Tüm bulmacaları çözmen için küçük bir ipucu vereyim sana: anahtar kelime her zamanSEVGİdir.
Kadın Yüce Mevla’nın bir emanetidir.Emanete riayet gerekir. Onu koruyup, kollaman gerekir. Zarar verme saçının bir tek teline. Bir kuş gibi bir bir çöp toplayarak kurar yuvanı. Ne akan dama aldırır ne kara borana. Yeter ki erkeğinin kanatları altında olsun. Kulağına fısıldadığın birkaç tatlı nameye kanar minik yüreği.Kendini güçlü sanma, yumruklarını sallayıp durma. Yarın sorgu sual günü geldiğinde, deftere yazılanlar bir bir dökülür ortaya. Senin gibi zalimler için narı cehennem var sakın unutma.
Kadın dikenli çalıda açan bir güldür. Arada bir dikenlerini dokundurur. Canın yanıp da sakın ola onu budama. Sevgiyle açar goncası, narindir, rüzgâra bile dayanamaz solar yaprakları. Fırtına olup, kopartma ince belini. Gözün gibi bak gülüne, içine çek mis gibi kokusunu.
Kadın anadır: Sevgiyle, şefkatle büyütür yavrularını. Tehlikeyi görünce bir kaplan gibi saldırır. Yedirmez yavrularını kara kartala. Atar kendini yanan ateşlere, hiç düşünmeden korur kollar canlarını.
Kadın evinin aşçısı, temizlikçisi, muhasebe müdürü, içişleri bakanı, patronudur.Yavrularının bakıcısı, doktoru, ilk öğretmeni, arkadaşıdır.
Kadın bir şelaledir: Hırçın hırçın akar yatağında. Çağlar dağlardan aşağı. Önüne geçeni alır götürür… Denizde… Bir tek sevgi denizinde durulur.
Kadın vicdandır: Sevgiyle, merhametle bakar hayata. Tutar elinden düşeni kaldırır, yaşlının dayandığı baston olur, yolcunun dinlendiği durak. Sorgulamadan sever karşısına çıkanı, art niyet aramaz.
Kadın; hastalara şifa dağıtan bir doktor, cehalete meşale tutan bir öğretmen, ham maddeyi şekillendiren bir mühendistir. 
Kadın üretendir: Ekonomiye destek verendir. Kadın koca çarkların milimetrik hassas ayarlarıdır. 
Kadın vitrinlerde teşhir edeceğin bir ürün değil, çelik kasalarda saklanmaya layık bir mücevherdir.
Kadın günah keçisi değil, edep ve hayâ sembolüdür.
Kadın canın isteyince alıp-bırakacağın bir mal değildir. Sinirlenince vuracağın, döveceğin bir kum çuval asla olamaz.
O gözün gibi bakacağın eşindir, hanımındır, sultanındır.
Kadın, ayakları altında cennet olan analardır. 
Kadın:
İnek sağan, koyun güden Emine’dir.
Fırında ekmek pişiren Pakize’dir.
Kocasıyla balık ağlarını çeken Fadime’dir.
Kaneviçe işleyen al yazmalı Ayşe’dir.
Cepheye mermi taşıyan Kara Fatma’dır.
Mustafa Kemal Atatürk’ü doğuran Zübeyda Hanım’dır.
Demir kuşu havalarda uçuran Sabiha Gökçen’dir.
Kelimeleri kâğıt üzerinde dans ettiren Fatma Aliye’dir.
Kadın dört duvar arasında bir esir değil,ticaret kervanlarını yöneten Hz. Hatice’dir. Her gün kocasının ekmeğini, suyunu Nur Dağı’na taşıyan Peygamber hanımıdır.
Kadın nedir? Ben sizlere söyleyeyim: KADIN CANDIR, CANANDIR.
Ya toprak ol
Ya da su 
Sakın ateş olma