Ramazan Kombıçak


İmtihanımız

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı


        Hani bir zamanlar tavukları öldürmüştük. Hatta çoğumuzda yakmıştık hayvanlardan gelen mikrop diye. Adamın biri kalkmış ben bu virüsün çaresini hemen bulurdum o yeni hastalığa yakalanan insanları bir adaya alırdım onları hemen öldürürdüm diyor.

         Hayrola ahlaksız efendi sen insanları tavuk mu sandın? Bu Cenabı Allah'ın bizlere sizin gibi pisliklerin yüzünden verdiği bir imtihan bir sınav. Allah sen daha bu dünyada iken yüzündeki nuru almış kendine tipine bir bak ne nurun var? Yüklemişsin sırtına cehennem ateşini sen kimsin de can alırsın kaç tane insana yaratılana şifa verdin.

         Sen ve senin gibiler bu dünyaya Allah'ın şeytanlardan sonra gönderdiği fitnelersiniz. Firavun gibi neslin çoğaldıkça sen bu dünyanın fitneleri, insanların düzenini bozucusun. Sen insanların, eğer doktorsan doktorların yüz karasısın. Hipokrat yemini vardır doktorların, onun üzere yemin ederler her canı aynı görürler. Sen müslüman değilsin ama inandığın hangi dindensen can alma. O zaman bu dünyada niye var doktor hekim, niye bu kadar önem veriliyor hastaneye, sağlık ocaklarına insanların, şifa bulması için yapılan yerlere.

         Bugün insan hayvanların en azılısını öldüremiyor. Bir kediye zarar versen hayvan hakları dernekleri bas bas bağırıyor. Seni hangi dernek şikayet edecek onu bilmem. Senin bir tek hedefin var odaklanmışsın oraya o da bu devlet. Senin başına taşlar düşsün emi.

         Sen ki yaratılanın yüz karası. Allah Kuran'da "Biz insanı en güzel bir biçimde, güzel ahlak üzere yarattık" buyurur. Bu yaratılanın sen nasıl canını alırsın. Bak günümüz savaşlarında insana zarar vermek bile hata ise sen bunun neresindensin. Senin ve senin yanında olanlar senin fikirlerini, düşüncelerini beğeniyorlar mı? Senin yerinde olsam senin etrafında böyle başkalarına geçecek zararlı bir hastalığa yakalaman varsa itlak edin etrafa zarar vermeden. Gerçekten.

         Belki o zaman başarırsın he mi sana onlar başarı ödülü de verirler sonra kıyafetini bir düzeltilsin. Bir kıssa anlatırlar bu kıssanın içinde değerli hemşehrimiz, Osman Bölükbaşı'nın ismi de geçer. İki lider uçakta yolculuk yaparlarmış, liderin birinin torunu Bölükbaşı'ya gelmiş. Osman amca bana beş lira ver demiş. Bölükbaşı sormuş ne yapacaksın parayı burada para harcayacak yer yok. Uçaktan aşağı atacağım bulanlar sevinsin demiş. Bizim Osman amca hep hazır cevaplı, şipşak ya. Demiş ki oğlum beş lirayı atarsın sadece bulan sevinir dedeni atta çoklar sevinsin.

         Demiş.. Hani vicdan sende. Sende cansın seni veren de Allah. Kendini at çoklar sevinsin diyeceğim ama. Elbette seni de yaratan var. Yaratan senin cezanı bir gün verecek. Ne diyelim mevlam sizler gibileri ıslah, iflah eylesi. Sizlere de hidayet versin. Olmuyorsanız kahreylesin. Hepimiz canız aynı gemideyiz bu vatanın içerisindeyiz. Daha hala düzeni bozmaya huzuru kaçırmaya çalışanlar var. Rabbim her şeyin en güzelini bilir. Bu bir imtihan daha hâlâ anlamadınız mı. Bütün dünya hekimleri bu imtihana bir dert bir çare ararken sizler bunun neresindesiniz. Bizler bu cahilce laflarınızı duyduk da kapat ağzını yüzünü kimse duymasın. Çinliler bile gelir önce sizi öldürür.  İnsanların alnında yazıyor mu bunda korona vırüsü var diye nasıl ayırt edecekmiş bu deha onu da anlatsa bari.

         Bu Allah'ın kullarına olan imtihanıdır. Yazılı kâğıtları dağıtıldı. Bilim adamlarımız araştırıp sonuçlarını döküyorlar. İnşallah iyi bir sonuç alacaklar. Allah bilim adamlarımızın ve onlara yardım edenlerin yardımcısı olsun. Gölge etmeyelim, onlar ihsan istemiyorlar inşallah.

         Bugün hayranı olduğumuz Avrupa Papazlarını arabalara bindirip gezdirerek dua ediyorsa, bugün Avrupa'daki camilerimizde daha önce dışarıda ezan okumak yasak iken hoparlörlerle minarelerden o kısık seslerle ezan okunuyorsa, bugün bizim ahmaklar hala neden felaket tellallığı yapıyor. Hangi aşıyı buldunuz da İslam kabul etmedi. Dinimiz önce araştırmayı sonra rabbe el açmayı emrediyor. Sen ne yaparsan yap. Haşa istersen bin defa inkar et zararın kendinedir. Ey insan kendine gel. Kimsenin senin köhneleşmiş fikirlerine ihtiyacı yok. Rabbim inşallah bu pisliği en kısa zamanda üzerimizden alır.  

         Sağlıcakla kalın, sağlıklı olun inşallah.