İsmail Tufan


Farkındalılık

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı


Biz, yaşlısına saygı duyan bir kültürün evlatlarıyız. Yaşlımızı sayar, sever ve koruruz. Bizden başka çok az kültürde yaşlısına bu kadar değer veren insanlar yetişir. Biz zaten eskiden beri bu konuda en iyiydik de, şimdi daha da iyiyiz.

Bunun kanıtlarını herkes kafasını kaldırıp yaşlılara bakarak görebilir. Şöyle etrafınıza bir bakın ve yaşlımızın mutluluğunun ve huzurunun tadını çıkarın. Çünkü onların mutluluğu ve huzuru bizim eserimizdir. Bu “eser” bize kalan bir mirastır ve biz bu mirası büyüterek bizden sonraki nesillere miras bırakacağız.

Farkındalılık! Bu güzel kelimeyi bulanı tebrik etmek isterdim. Farkındalılık, şimdiye kadar farkında olmadığın ama şimdi farkına vardığın bir şey.

Yaşlılara yönelik farkındalılık! Artık farkına vardığımız yaşlılar, farkına varacağımız yaşlıların da habercisi.

Yaşlılık ve farkındalılık arasındaki ortak nokta nedir? Söyleyeyim: İkisi de “lılık” ile sona eriyor.

Yaş-lılık ve farkında-lılık. Bu kadar lılıklık olunca yaşlılığın farkında olduğumuz şeyler de lılıklaşıyor. Çok değerli bilim insanlarımız diyor ki: Yaşlılık çöküşlülük, tükenişliliktir. Nereye baksam aynı lılık ifadeler. Lılıklık sirayet ediyor her yere. Lılıklılık ilerliyoruz. Yaşlısına “saygılılık” felsefesini “kültürlülük” olarak yaşıyor ve yaşatıyoruz. İçimiz ve dışımız çağdaş-lılık.

Ben de artık alışkanlılık kazanmaya çalışıyorum. Her gün bilinçlilikle bir yaşlıya yöneliklik hedefli gözlemlilik yapıyorum. Sokağa çıkınca bilinçlilikle kafamı kaldırıp, yaşlı birini arıyorum. Radarlarımı, antenlerimi yaşlıya odakladım. Yaşlılık duyarlılıklı örnek vatandaşlılık bilinci ile hareketlilik yeterliliklerimi geliştirip farkındalılığıma keskinlilik kazandırıyorum.

Farkındalılık yeterliliğim o kadar gelişti ki, artık yaşlıların yoksulluğu değil, sadece yoksulluluk görüyorum. Yoksulluluk ayrı, yoksulluk ayrı şey. Yoksulluluk farkındalılığı!

Bakıma muhtaçlık da ortadan kalktı. Yaşlılıkta bakımlılık muhtaçlılığı ve muhtaçlılığın bakımı öne çıktı.

Yaşlılık kadının özel sorunu değil artık benim için. Ne kadar da yanılgılılık içindeymişim meğer. Yaşlılık, kadınlılık ve sorunluluk arasındaki ilişkililiktir. Farkındalılığımdan çıkarımlılık yaptım ve bu sonuçluluğa eriştim. Erişimlilik çok önemlilik kazandı.

Engellilik, yaşlılık, kadınlılık, hepsinin üstünden sorunluluk farkındalılığı, kültürlülük felsefelliliği ile gelebilir, sorunlulukları sorumlulukla halledilebilirlik çerçeveliliği kapsamlılığı içinde çözümlülüğe kavuşturabiliriz. Kavuşturulabilirlik çok önemlilik kazandı.

Yaşlılık bilirliliği ile hareketlilik ederlilikbizlilik duygululuğunu da geliştiriyor. Geliştirilirlik farkındalılığı ile yaşlılık yapılandırılırlığının da farkındalılığı artıyor.

Yaşlılık farkındalılığı sayesinde sosyallilik gelişiyor. Sosyallilik sayesinde sosyal politikalılık gelişiyor. Sosyal politkalılık kültürlülüğü gelişince felsefelilik gelişiyor. Nedenlilik sıramalılığı sayeciliği ile gerontolojiklik alanlılığında adım adım ilerlilik kazanıyoruz. Kısacası Satre’nin ‘insan daima bir başkasının gözünde yaşlıdır’ sözünü, bizim ahali aynen olduğu gibi kabul ediyor ve kendisine biçilen ebedi gençlik ve ölümsüzlük hayalinin, rolünü ‘İNKAR’ sahnesinde kusursuz oynuyor…