Murat Çelik
26.10.2020 17:57:54
Harika bir yazı. İzninizle facebook profilimde paylasiyor olacagim.

Hatice Şimşek
29.10.2020 01:09:14
Teşekkürler Murat bey, elbette . Instagram: haticesimsek1983 Twitter: haticesimsek_83


Hatice Şimşek


E-Ticaret ve Tüketici Davranışları

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı


E-Ticaret Nedir?

E-ticaret, internet ortamında tüketicinin belirli programlar üzerinde gerçek ya da sanal ürünleri para karşılığı satın almasıdır. İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla e-ticarete olan ilgi artmakla birlikte tedarik zinciri ağının genişlemesi, ürün çeşitliliğinin sınırsızlığı, dünyanın farklı yerlerinden birçok ürünün satılabilirliği ve müşteriye ulaştırılması noktasında gün geçtikçe kendini yenileyen bir platform halini alarak, akıllı cep telefonlarında app uygulamalarıyla anında erişim sağlanan bir pazar ortamı sunmaktadır.

Tüketici açısından hayatı kolaylaştırması, firma açısından farklı gelir kaynağı oluşturması, ülke açısından katma değer sunması nedenleriyle e-ticaret pazarının daha da gelişip tercih edilebilirliğinin artması istenen ve kaçınılmaz bir durum halini almaktadır. Bu gerçekle firmalar ve girişimciliğe adım atmak isteyenlerin ilgisini çekmeye devam eden e-ticaret, ülkemizde birçok firma tarafından yıllardır başarıyla sürdürülmektedir.

Mevcut Bir Firma Varsa E-Ticaret’e Nasıl ve Nerden Başlarız?

Kurulu bir firma, e-ticarette satılabilecek ürünler ya da sunulacak hizmetin varlığı durumunda sonraki aşama profesyonel bir web sitesine kurulumu, anlaşmalı tedarikçiler ve kargo şirketleri temin etmek şeklinde tamamlanarak artık bir e-ticaret şirketi olmak mümkün hale gelmektedir. Burada en önemli nokta e-ticaret sitesinin müşterinin her türlü sorusuna, beklentisine, ihtiyacına cevap verebilecek ve aklında olmayan ama görünce ilgisini çekebilecek nitelikte doygun bir alt yapı ve bilgiye sahip olduğunu ispat etmek ve güvenilir ödeme imkanları sunmasıdır.

E-Ticaret’e Sıfırdan Nasıl Başlarız?

Kurulmamış bir firma ve ne satılacağına, hangi hizmetin sunulacağına karar verilmemiş bir durumda girişimcilik faaliyetinin kişiye uygun olup olmadığı sorgulanmalıdır. Ticaret istikrar, liderlik, basiret, koordine, organize ve kontrol etme becerisi, disiplin, hesap bilme ve müşteri memnuniyeti gözetebilme ilkelerinin etrafında başarılı olunabilen bir alandır. Kendi işinin sorumluluğunu alabileceğine inanan hatta emin olan, düzensiz gelir elde edilebileceğinin ve gerekirse gece gündüz çalışılabileceğinin bilincinde olan içinde girişimcilik ruhunu her zaman heyecanla ve istekle barındıran kişiler bu aşamayı geçtikten sonra öncelik, satılacak ürün veya sunulacak hizmetin belirlenmesi, e-ticarette satılabilirliği ve tedarik zincirlerinin araştırılması, e-ticaret sitesinin kurulumu, şirket açılışı ve pazarlama faaliyetlerinin nasıl yürütüleceği konusunda titizlikle çalışmalıdır.

 

E-Ticaret’te Tüketicinin Dikkat Ettiği Etkenler

Tüketici Google ya da diğer arama motorlarında satın almak/ incelemek istediği ürünü arattırdığında en üst sırada olan ürüne tıklamakta, hızlı ve düzgün açılmasını beklediği sayfanın kalitesine, web sitede kullanılan renklerden, ürün yerleştirmelerine kadar, ürünün her açıdan çekilmiş fotoğraflarına, kullanıcı yorumlarına, listeleme seçeneklerine, sorun olduğunda teknik destek hizmetinin varlığına, ürünle ilgili detaylı ve anlaşılır şekilde yazılan bilgilere bakmakta ve çok daha önemlisi kredi kartı ve banka kartı numarası gibi paylaşılması ciddi önem arz eden güvenlik önlemlerine titizlikle dikkat etmektedir.

 

E-Ticaret Paketleri

Piyasada yazılım şirketleri tarafından geliştirilen e-ticaret yapmak isteyen firmalara uygun hazır e-ticaret paketleri bulunmaktadır. Sektöre, hedef kitleye ve tüketicinin tüm beklentisine hitap eden e-ticaret paketleri ile fiziki mağaza kapalı olsa da hafta sonu da dahil 7/24 satış yapan bir sanal mağaza sahibi olmak mümkün.

E-Ticaret’te Pazarlama, Reklam Faaliyetleri

Her şey hazır ancak tüketiciyi web siteye nasıl çekebiliriz? İnternet ortamında milyarlarca satış yapan firma varken tüketici neden ve nasıl sizi tercih edecek gibi kritik bir soru akla gelmektedir. Bu noktada Google ads reklamları, seo çalışmaları (Google gibi arama motorlarında en üst sıraya yerleşmek), instagram, facebook ve diğer sosyal medyalarda reklam vermek faydalı olacaktır. Bu arada Google ads reklamlarında tıklanma olursa Google reklam ücreti almaktadır. Son zamanların en çok tercih edilen reklam faaliyeti influencer ise sosyal medya fenomenlerine ürünü tanıtarak satışını artırmak şeklinde trend halini almıştır.

 

Tüketici Neden E-Ticareti Tercih Ediyor?

Tüketicinin uygun fiyatta alım yapabilme ihtimali, ürüne erişim kolaylığı, ödeme seçeneklerinin cazipliği (ödül-puan kazanması), adresine kadar ücretsiz gelebiliyor olması, kampanyaları değerlendirmek gibi temel nedenlerin yanında daha spesifik önceliklerinin olabileceği gözlemlenmektedir. Herhangi bir müşteri temsilcisi ile muhatap olmadan ürünün sipariş edilmesi, internet ortamında alışveriş yapmanın trend olması ve bu davranışı sergilediğinde kitle ile aynı yönde hareket ettiğinin verdiği his, diğer ürünlerle kolaylıkla kıyas edip kararı en nihayetinde kendisinin vermek istemesi, bulunduğu bölgede fiziki mağazaya gidip o ürünü almak istememesi gibi türlü etken sayılabilir.

Tüketici oturduğu yerden anında ve kolaylıkla alışveriş sitesinden ürün almanın zamandan kazanç sağladığının bilincinde, yoğun bir hayatının olması halinde ise bu alışverişin kaçınılmaz olduğunu benimsemiş durumda. Alışverişle zaman kaybetmek istemeyenlerden, ürünü fiziki mağazada görüp dokunduktan sonra internet ortamında satın alanlara ve ağırlığı elinde taşımak istemeyenlere kadar faydacı, ekonomik ve psikolojik sebeplerle internet ortamında alışveriş yapan tüketicilerin davranışlarını etkileyen birçok nedenin varlığı kabul edilmekte ve firmaların bu yönde satış ve pazarlama faaliyetlerini şekillendirmesi ticari hayatın belirleyici faktörü haline gelmektedir.