Abdülbaki GÜÇLÜ


Dünya Lideri Şehrimizde!     

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı


      

Farklı zamanlarda Cumhurbaşkanını bu şehir ağırladı.

                Bendeki ilk izi sene 2002 seçimler için miting var.D

                önemin Valisi yer hususunda sıkıntı çıkarmış mecburen kapıcı caminin yanında konuşma yapmıştı. Coşku dolu idi halk kendinden birini görmüştü kimse zorlamadan alanda adım atacak yer yoktu.

                O samimi duygunun sonucu Kırşehir meclise 2 vekil göndermişti. Bu şehrin siyasi bir geleneği vardı.

                Bölükbaşı gibi bir siyasetçi yetişmişti.Ayrıca sağdan soldan ciddi siyasetçide yetişmişti işte öylesine zor bir şehir. Bu halk hep şunu der: "Kırşehir nasılsa ülke geleni aynı’’ der. Doğru... Zira en son belediye seçimi bunun bir tezahürü. Cumhurbaşkanımızda bu şehri Selçukludan günümüze dünyaya model olan Ahiliği hep önemsemiş buradan sosyal mesajlarını da vermişti. Hatta külliyenin yapılışı örnek. Bir de Ahi Evran Vakfının kurulması talimatını da vermişti. Ne hikmetse bir türlü kurulamadı. Acaba birileri engel mi oluyordu Ahi Evran'ın manevi şahsiyeti yeniden çıkacak ülke insanına buradan daha iyi ulaşılacaktı. Vaktiniz olduğunda camide Vakfiyesi'ni okumanızı tavsiye ederim. Ne demek istediğim daha iyi anlaşılacak.

                 Şimdi hazırlıklar devam ediyor. Bazıları da elinde mektuplarla ulaşmaya çalışacak. Keşke şehrin yetkilileri bir araya gelse aralarındaki siyasi çekişmeyi bıraksa şehir adına birlikte hareket etse?

                Sizce olur mu dersiniz?

                'Yok' dediğinizi duyar gibiyim ama başka bir ilde bir araya gelsek ne de güzel bir birbirimize sahip çıkarız.Eğitim seviyesi üst düzey il dışında bir çok yetişmiş insanı var ama mehter takımı gibiyiz bir ileri iki geri .Sonuç elimize böyle fırsat geçiyor değerlendiremiyoruz. Altı yıl aradan sonra bir dünya lideri geliyor bunda bile hala farklı kaygılar içindeyiz. Hayatımızın rotasını düşüncelerimiz belirliyor olumsuz düşünceleri bir kenara bıraksak şehir de daha mutlu yaşarız. Kinimiz kime ? Bir bilsek bu şehir çok yol alır. Bir de bu şehir çağın dervişi Neşet Ertaş'ı da Cumhurbaşkanımız severdi onun cenazesine katıldı biliyorsunuz. Sonuç çoğu şehir de olmayan bir nimet biri geçmişin izini bugüne taşıyan Ahi Evran diğeri modern çağa meydan okuyan Neşet Ertaş İşte geldik gidiyoruz Geriye kim ne bırakırsa onunla anılacak bu şehir insanı yapılanı unutmaz.Hoş geldiniz Bozkıra...