Ramazan Kombıçak


Allah Nasip Ederse Olur

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı


Bizler Allah’ın yarattığı kul olarak her şeyimizle ona hayırlı bir kul olabilmek için gayret ederiz oysa ki onun bizim hiç bir şeyimize ihtiyacı yoktur. Yalnız kendisinden isteyeni, dua edeni çok sever isteyene verir. Bir ana düşünün bebek daha küçücük ana uyutmuştur. Karnı açtır uyanır ağlamaya başlar ana onun ihtiyacı gidermek için canla onun ihtiyaçlarını yerine getirmek için gayret eder. Karnını doyurur, ihtiyaçlarını giderir memnundur anadan. Kucağında ananın gözlerine diker gözlerini ikisi birbirinden memnundur. Derler ya alan memnun veren memnun. Sadece bizden rabbim ibadetlerimiz İslam’ın emirlerinden başka bir şey istemiyor. Müslüman o kimsedir ki konuştuğu zaman hakkı söyleyen kendisinden kimseye zarar gelmeyen. Eşini dostunu gören gözeten, yetimin hakkını koruyan kimsesizlere yardım eden insandır. Kur’an’ın hükmü Resulün ümmeti olmaktır. Nasıl inanıyorsan öyle yaşarsın. Bizlerde en güzel şekilde yaşama gayreti içinde olmalıyız. Birimimizi suçlama yönüne değil yardımcı olma yönünde hareket etmeli hata arayan değil hatayı kapatan olmalıyız, Allah nasip ederse.

Zatın birisi Ramazan ayında oruçlu iken canı kuru fasulye ister. Hanım bu gün güzel bir kuru fasulye pişir yanına şöyle güzelce ekşili bir lahana turşusu birde küçük bir kuru soğan yanında zaten pirinç pilavı da olur. İftardan önce çayımızda demlenir. Yemekten sonrada güzelce çayımızı içeriz der. Evin hanımı, bey iyi güzelde Allah nasip ederse de der. Bey bırak sen o 'nu akşam olur iftarımızı açarız der.

Hanım karınca kararınca beyin dediklerini yerine getirir döktürür yemekleri. Akşam olmuş ezan okunmaya bir kaç dakika var. Tık tık kapı vurulur birde kapıyı açarlar iki polis, hayrola beyler der. Efendim bize emir verildi sizi karakola götüreceğiz der. Beyler etmeyin iftar vakti orucumuzu açalım derlerse de emir bu ya hayır buyurun gidelim derler. Kara kolda iki gün gözetim altında kalır ve iki gün sonra akşamüzeri serbest kalır. Evine döner kapıyı çalar hanımı sorar kim o. Hanım benim nasip Allah nasip ederse evime girmeye geldim. Bu hikâyeyi Kırşehir şeker fabrikasında hizmet etmiş o dönem beraberce çalıştığımız değerli müdürüm İlyas Sekiz Elma, bey anlatmıştı benimde çok hoşuma gitti. Demek ki her şey Allah’ın verdiği izni ile nasıp olursa olur. Allah Kur’an’da "kün fe yekûn." Bir şeye ol derse olur. Kulun acele etmesi ile değil Allah’ın dileği ile olur bir şeyi çok arzu etmek, onu istemek ayrı hayırlısını istemek daha ayrıdır. İsmail hakkı hazretleri ne güzel demiş. Bir işi murat etme. Olduysa inat etme. Hak'tandır o reddetme. Mevla görelim neyler, ne eylerse güzel eyler. "İnşallah her şey gönlümüze göre güzel olur. Sağlıcakla kalın Allah'a emanet olun.