Yavuz.
26.12.2020 00:25:38
Çok güzel tespitler zevkle okudum


Hatice Şimşek


2021’de Piyasalardaki Beklentiler

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı


 

USD, Altın ve Euro Hakkında Öngörüler

2020 yılının sonuna gelirken 2021 de piyasalarda neler yaşanabilir hakkında birçok uzman ve ekonomistler tarafından senaryolar yazılmaya başlandı. Dünya ve ülke ekonomisini etkileyen temel unsurların, finansal araçların, kurların ve tüm piyasaların merkezinde bulunan “aşı” sürecinin başarılı olup olmaması belirleyici kilit nokta olarak karşımıza çıkıyor. Birçok firma tarafından yapılan aşı çalışmalarının piyasaya iyimser hava katmasıyla birlikte hangi oranda tedaviye yanıt verdiği, yan etkileri, uygunluğu, yaş grubu ve kronik hastalıklara göre başarısı, ne kadar insanın aşı olacağı ya da olmayacağı, aşı olanların ne kadar süre içinde sağlığına kavuşup ekonomiye etki edeceği gibi soruların cevapları piyasaya damgasını vuracaktır. Bu anlamda “aşı” ile ilgili belirsizlikler toplumun ve iş dünyasının ortak endişe kaynağı haline gelmiştir.

Öte yandan FED ’in sınırsız finansal destek sunması bilgisi aşı çalışmaları başarısız olsa bile ilk etapta piyasada olumsuz etki oluşturabilir, ancak orta ve uzun vadede piyasanın bunu alım şansı olarak değerlendirip onsun fiyatının yükselmesi (altın) beklenen bir durum olup genel piyasa mantığıdır.

Altın Fiyatları

Kaos ortamlarından hoşlanan ve yükseliş gösteren altındaki genel fiyatlama kriteri şu an aşı olup, aşıya ilişkin pozitif haberlerin gelmesi salgından kurtulup hayatın normal seyrine dönmesi anlamına geliyordu ki bu durum, ons altının 1775 seviyelerine gerilemesine, hatta 1500 seviyesine bile ineceği yönünde senaryolar üretilmesine neden oldu. Ancak piyasa aşıya ilişkin yeteri kadar haber doygunluğuna ulaştıktan sonra FED in genişleme politikası, bol miktarda usd arzı, zayıf usd göstergesi, göreceli güçlü Euro göstergesi ile birlikte ons altın tekrar yukarı yönlü yükselişe geçti. Amerika’daki teşvik paketi açıklamalarının her an yapılabilir olması ve usd arzının artması beklentisi ons altının gerilemesine fırsat vermeyeceğini gösteriyor. Kısaca, teşvik görüşmeleri ons altını yukarı yönlü desteklemeye devam ediyor. Buradan sonra teşvik paketinin 900 milyar usd ile 1,5 trilyon usd arası olması durumunda ons altının 1900 bandına çıkması bekleniyor. 1,5 trilyon üstü olursa da 1950 seviyelerinin görülebileceği söz konusu. Buna ilaveten Biden’in tutum ve politikaları sonucu usd fiyatlamasına etki ederken ons altın fiyatına da belirleyici etken oluşturacaktır. Ülkemizdeki altın fiyatlarının öncelik olarak ABD dolarından

etkilenmekte olduğunu söylemek mümkün. 2021 yılında usd tarafında endeks 88 in altına inerse 86 ya da 85 civarı seyrederse ons altının 2000 seviyelerini görmesi mümkündür. Teşvik paketi ve 20 Ocak’ta başlayacak Biden’ın Çin-Amerikan ilişkileri veya Asya Pasifik tarafındaki ilişkilerinde nasıl davranacağı, Trump gibi mi yoksa farklı mı yaklaşım sergileyeceği gibi durumların izlenmesi altının seyrini belirleyecektir.

Euro ve USD Tarafı

Avrupa Merkez Bankası tarafında Merkez Bankası Başkanı Lagarde’in bazı para politikalarının yetersiz kalması ve süreci başarılı yönetmek için bir takım mali politikalar geliştirilmesi yönünde direnen Almanya’yı ikna etmesi sıkıntılı bir dönem oluşturmakta. Genel olarak FED, ECB ve BOJ da pandemi sürecinin yarattığı kriz ortamını atlatabilmek için para politikalarının yanında mali politikaların da uygulanması gerektiğini önermekte. Bununla birlikte kısmi uygulanan politikalarda örneğin ABD’nin hane halkına 1000 usd nakit vermesi, Avrupa’da Almanya’nın 400 Euro vermesi, pandemi acil varlık alım programı ve bu programın süresinin uzatılması, hacminin artması gibi paketler ki bu yardımların nakit olması oldukça fayda sağlamıştır. Buna rağmen Euro/usd paritesinde baskı halen devam etmekte.

İngiltere’de koronavirüste hızlı bulaşan mutasyon tespit edilmesi sonrası daha sert kısıtlamaların gündeme alınması, risk iştahının azalmasında belirleyici olmakla birlikte paritede kırılım görülmemekte. Aşının mutasyona uğramış virüse de karşı etkili olduğuna yönelik açıklamalar şu aşamada baskının derinleşmesini engelliyor. Öte yandan Brexit ticaret müzakereleri sürecinde taraflar yeni tekliflerle orta yolu bulmaya çalışıyor.

Ülkemizde tüm zamanların en hareketli döviz pozisyonu yaşanırken, Trump döneminde Türkiye’yi seven bir lider gibi görünse de başımıza gelen tüm döviz atraksiyonlarında başrol oynamış kişi olmakla birlikte, ki bunu sosyal medya platformu twitterda da ilan etmiştir, Caatsa yaptırımlarında ülkemizi daha fazla koruduğu dile getirilmişse de birtakım çevrelerce masum algılanmamaktadır. 2018’deki rahip krizi, şu an ki caatsa yaptırımları, S-400 lerin faaliyete geçmeden engellenme çabası vs gibi durumlar ülkemizde ciddi kur yükselişlerine neden olmuştur. Biden’in Türkiye olan ilişkileri resmi olarak göreve başlamasından sonra şekillenecek, ayrıca Biden’in beyin takımının Türkiye’ye Doğu Akdeniz, Suriye ve Libya konularında sert önlemler alınması konusunda tavsiyeler verildiğine ilişkin basına yansıyan haberler de yer

almaktadır. Buradan Türkiye’nin orta ve uzun vadede Biden’lı dönemde de zorlu bir süreç yaşayacağı düşünülüyor.

Borsa İstanbul

2021 de 150-155 bin endeksinde konuşuluyor olan borsa, kurumsal yatırımcının ucuz bankacılık hisselerini almasıyla SNP borsasında aksi durum olmadığı sürece yükseliş beklenmektedir. Dolayısıyla yatırımcının odaklanacağı hisseler bankacılık hisseleri olarak göze çarpmaktadır. Öte yandan teknoloji hisseleri, gıda şirketleri, yazılım firmaları, ilaç sektörü ve aracı kurumların hisselerine bakılabilir.

Brexit Süreci

İngiltere merkez bankasının iyimser bir beklentisi olduğu için faizde aksiyon almaması yani faizi sıfıra ya da negatife çekmemesi Brexit ’ten çıkışın daha olası gözüktüğü anlamına gelebilmektedir. İngiltere’nin Brexit ‘ten çıkması, Gümrük Birliği sınırları içinde kalan İngiltere ile Türkiye arasında imzalanması muhtemel ticari anlaşma sayesinde ticari ilişkilerde hacim artışına neden olacağı düşünülmektedir.

Not: Yazılanlar yatırım tavsiyesi değildir.