Polat BİLİCİ


Yerli ve Milli Araç


Tasarımı Türk mühendisleri ve girişimcilerine ait olan, şimdilik TOGG ismiyle Gebze'de bulunan, Bilişim Vadisindeki merkezde, Sayın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın da test ettiği elektrikli ilk yerli aracımızı gururla izledik.
Öncelikle emeği geçen tüm yetkililere vatandaş olarak teşekkür ediyorum. Konunun önemini anlamak için öncelikle bilişim vadisinin ne amaçla kurulduğuna kısaca göz gezdirelim. Bilişim Vadisi : Toplumdaki üretken ve yaratıcı tüm insanlar, özellikle zeki ve başarılı öğrenciler, üretken bilim insanları, girişimciler, yatırımcılar, araştırmacılar, danışman-mentörler, teknisyenler ve diğer profesyoneller ile birlikte “Türkiye’nin İnovasyon ve Teknoloji Tabanlı Büyümedeki Yeni Merkezi olarak kuruldu. Bilişim vadisinde test sürüşü yapılan araç, tüm Türk halkına tanıtıldı. Araca geçici olarak "TOGG" isminin verilmesinin sebebi ise aracın yapımında emeği geçen Türkiye Otomobil Girişim Grubu'dur. Sanayi ve Ticaret A.Ş, kısacası TOGG Türkiye merkezli bir anonim şirkettir. Öncelikle çok önemli bir konuya değinmek istiyorum. Türkiye Bilişim Fuarı herhangi bir partinin ek binası olmadığı gibi, orada çalışan kişilerin de ayrı ayrı görüşte kişiler olduklarını unutmayalım derim. Yerli aracımızın tanıtımından sonra, yine bir yığın eleştirel paylaşımlarla karşılaştık. Neymiş efendim fabrikası yokmuş da, İtalya'da üretilmiş de falan filan paylaşımları gördüğümde, dostlarımızı aydınlatmak amaçlı bu yazıyı yazma gereği duydum. Önemli olan fikri mülkiyet hakkıdır. Fikri mülkiyet hakkını kısaca belirtsem de, lütfen derinlemesine inceleyin derim.
Fikri Mülkiyet hakkı :
 
A) Eser sahibinin hakları,  
B)Patent
C) Bağlantılı haklar
D) Faydalı model
E) Marka
F) Endüstriyel tasarım
G) Coğrafi işaretler.
Olduğunu göreceksiniz zaten. Otomotiv ile ilgili detaylı araştırmalar yapıldığında, Türkiye'de çok önemli otomotiv teknolojisi birikimi olduğu görülür. Bunun dışında Türkiye'de dünyaca tanınan oyuncular var. Mercedes ve BMW’nin iç ve dış dizaynini bir Türk yapmaktadır. Yan sanayicilerimiz, tedarikçilerimiz, dünyada on milyar dolar gibi bir pazarı ellerinde tutarak bu pazarı daha üst seviyelere getirme çabasındalar. Hani eskiden bir laf vardı: "Türkiye muhtar çakmağı bile yapamaz" derlerdi.
 
Yapıyor kardeşim yapıyor.Yerli helikopterini, tankını, orduya ait mühimmatından tutun da deniz altına, gemisine, insansız hava aracına varana kadar... Kendimizi küçüklük kompleksinden kurtaralım derim. Öz güven sergileyerek... İnsanın bir şeye karar vermeden önce iyi düşünmesi gerekir: "Koskoca Türkiye Cumhuriyeti'nin cumhurbaşkanı aslı astarı, akıbeti bilinmeyen bir araca binip de test sürüşü yaptı." demek saflık ya da kötü niyetten başka bir şey değildir. Biz vatandaşlar ne zaman muhalefet yapmayı öğreneceğiz, hep merak ederim. Sırf muhalefet olsun diyerek, yapılan doğruların üzerini karalamak huyundan vazgeçelim derim. Yeni yerli aracımız TOGG ülkemize hayırlı uğurlu olsun. "Küçük bir zerre dahi katkıları olanlardan Allah razı olsun" diyelim hep beraber, yek vücut olarak, daha güzel çalışmalara imzamızı atalım..