Polat BİLİCİ


YAZLIKÇILAR


Hani derler ya "emekliye ayrıldığımda bir evim, bir arabam olsun daha ne isterim." İnsanoğlu doyumsuzdur. Her şeyim olsun der ve buna bir de yazlık ev eklemek ister. Hele beş on kişi bir araya gelmiş sohbet ediyorsanız veya kalabalık bir ortamdaysanız, illaki yazlık evi olan birisi yaz tatilinden bahseder ve sözü yazlık evlere getirir, başlar kendi yazlık evinden bahsetmeye. Bir diğerinin yazlık evi varsa bu sefer o da "yazlık komşum" diye başlar anlatmaya. "Sizden iyi olmasın onun torununun sünnet düğünü var da bu hafta sonu düğüne gitmem lazım." "Hani sizden iyi olmasın da çok iyi birisi, senelerdir komşuyuz. Çocuklarımız bir arada büyüdüler" diyerek çok eski yazlıkçı olduğunu ima eder.
Bir diğeri
-Sizin yazlık nerede ? 
diye sorarken bir diğeri,
-Bizimkisi de falanca yerde ancak oturduğumuz yer çok sakin, deniz ayaklarımızın altında, öyle de ince bir kumu var ki, suyun içinde metrelerce yürüsen bir taş parçasına dahi rastlamazsınız.
Bir başkası başlar kendi yazlığını övmeye... -Efendim, sabah erkenden hanımla giyiyoruz eşofmanlarımızı, hemen arka tarafımızda bulunan ormanda yürüyüş yapıyoruz. İnanır mısın dostum o kadar güzel oksijeni var ki, on yaş gençleşiyor insan. Birisinin o ara telefonu çalar ve oradan uzaklaşarak başlar konuşmaya ve döndüğünde de -Bizim yazlıkçı komşu aradı da bu sene erken gidecekmiş yazlığa. N'olursunuz siz de erken gelin deyip duruyor, bizsiz de hiç yapamaz.
Bir diğeri
-seçimler de yaz tatilimize denk geldi. Yazlıkta olmamız lazım. Ancak söz konusu memleket ise gerisi teferruat, mecburen günübirlik oyumuzu kullanıp geri döneceğiz
Derken sürer gider bu k muhabbet. Kimi bayanlar yazlıkta komşularıyla bir masa etrafında oturduklarını gösteren, resimler paylaşırlar. Altına da "yazlık komşularımızla çok güzel bir anımız" yazmayı ihmal etmezler... Herkes mutludur yazlığında, herkesin yazlığı daha iyi, denizi çarşaf gibi, sahili tertemizdir ince kumlarıyla... Hiç kimse mağduriyetinden bahsetmez. O yazlıklardan nasıl dolandırıldığını, oradaki zor hayat şartlarından hiç bahsetmez. Yazlık diye aldığı evin manzarasının kapalı olduğunu, adeta bir yere sıkışıp kaldığından ve site masraflarından hiç bahsetmez. Bu yazlık sitelerden çok güzel rant sağlamıştır bazı uyanıklar. Yap sat usulüyle öncelikle denize yakın bir arsanın en gerisinden başlar villalar yapmaya. Bu yaptığı villaların önü bomboştur. Denizin o güzel manzarasıyla karşı karşıyadır orada ev alan kişi. Denizle evin arasına güzel palmiye ağaçları ve çocuk park alanlarından tutun da göz boyamak için yok yoktur. Buranın plan ve projesinde olmasa da, sadece göstermeliktir. Bu sefer ikinci etaba geçer uyanık arsa sahibi müteahhit. Yazlık mevsimi kapanır kapanmaz sitenin ikinci etabına başlar ve hızlı bir şekilde orayı da yaz mevsimi başlamadan da bitiriverir ve öncekine oranla değerini daha yüksek fiyattan satmaya başlar. Yazlıkçı geldiğinde şoktadır. Evinin manzarası kapanmış, bu da yetmezmiş gibi bir de kendisine düşen aidatla, siteye yapılan masrafların listesi gönderilir...
Her ne kadar bağırıp çağırıp isyan etse de yapacağı bir şey yoktur. O ikinci etaptan tutun da altıncı etaba kadar zaten yapılacak evlerin plan ve projesi vardır. Dikilen palmiyeler yerinden sökülerek başka bir yere götürülür, aynı maksatla. Ancak yazlıkçıların şehir merkezlerindeki oturdukları binalarda komşuluk ilişkileri olmadığı için, bu yazlık evlerde yaşamak isterler, o eskiden çocukluk ve gençliklerinde yaşadıkları komşuluk ilişkilerini... Hangi birini yazayım ki, bir daha ki bir yazımda tekrar yazlıkları işlemeye çalışayım. Başlığına da "YAZLIK MI YOKSA KÖY MÜ?" koyayım. Saygılarımla.