İlhan BAYRAK


Ahi Evran-ı Veliyi İncitiyorsunuz!


                Ahi Evran-ı veli çok yönlü maharetlere sahip bir Allah dostudur.
Ahi Evran-ı veli göstermiş olduğu feda karlık ve özveri ile Allah katında erenler arasına karışmış olup bulunduğu zamanda topluma büyük faydalar sağlamıştır.
                Günümüzde esnaf teşkilatlarının piri olarak anılan Ahi Evranı veli tefsir,hadis, kelam, fıkıh ve tasavvuf gibi dini ilimlerin yanı sıra felsefe ve tıp sahasında eserler vermiş kıymetli bir velidir.
Künyesi Ebu’lHakayık (hakikatlerin babası) lakabı Nasirüddin (dinin yardımcısı) Ahi şecerenamelerinde ise Nimetullah (Allah’ın nimeti) olarak anılan Ahi Evran-ı veli Kırşehir ilimizde anılmaya çalışılıyor. Çünkü bukadar kıymetli veli bir şahsiyetin anma etkinlikleri politikacı zihniyeti ile yapılması mümkün değildir.
Hiçbir Evliya suni anılmak istemez. Hiçbir evliya Allah’ın razı olmadığı merasimler için adının kullanılmasını istemez. Yaşıyorsa böyle bir merasime katılmaz ölmüş ise de yattığı yerde ruhaniyetleri incinir. Politika ile hakikat yan yana gelemez. Lütfen insanların beğenisi için hakikat ehlinin adlarını kullanmayın!Onların sizin yaptığınız etkinlere ve anmalara ihtiyacı yoktur. Allah onları seher vakitlerinde ve günün büyük bir çoğunluğunda dua edilen bir türbe nasip etmiştir. Orada üçyüzaltmışbeş gün anılıp yad edilmektedir. Sizin göstermelik türbe ziyaretinize ve sazlı sözlü gösterişli anmanıza ihtiyaçları yoktur!
              Esnaf ve sanatkarlar bir beldenin berekete açılan kapısıdır. Bu kapılara saygımız ve muhabbetimiz çok başkadır. Onların emekleri ile evimize ulaşan nimetler işlenme şekline ve Pazar kaynağına göre ya şifa olur ya da zulüm olur. Bunun için Ahi Evran-ı veli almış olduğu İslami ilimlerin yanı sıra tasavvuf ilmi sayesinde esnafları bu hususta manevi olarak eğitmiştir ve Birçok özlü ve hikmetli sözler telaffuz etmiştir. Bunlardan bazıları;
Her sabah besmele ile açılır dükkanımız
Hakka iman ederiz Müslümandır şanımız.
Eğrisi varsa bizden, doğrusu elbet sizin.
Hilesi hurdası yok helalinden malımız.
Müşterilerimiz velinimet, yaranımız yârimizdir.
Ziyadesi zarar verir, kaanattır karımız.

    Ahi Evran-ı velinin bu özlü sözlerinin esnaflara manevi haz veren yönü de vardır. O pirin gönülleri hoş eden söz ve davranışlarıyla yetişen esnaflar işlerinde ve yaşamlarında mutluluk kazanmışlardır.  Günümüzde esnaf abileri kardeşleri ziyaret etsek ve bu hususta kendilerine danışsak eminin diyecekleri ahilik öğüdünü tam anlamıyla tutan esnaf kalmadı diyeceklerdir.
            Esnaf ve sanatkarlar odası başkanı: Siz kendiniz hakkı hakikati kendiniz yaşayabiliyor musunuz?  Acaba eski esnaflar neden kalmadı biliyor musunuz? Siz oda olarak o esnafları etkiyecek manevi güce sahip misiniz? Esnaflar ile bir araya geldiğiniz zaman onların gönlüne değebiliyor musunuz? Yoksa işiniz prosedürleri takip etmek mi? Lütfen yanlış anlaşılmasın esnaf ve sanatkarlarodası başkanı kimdir hiç bilmem. Yolda görsem tanımam. Benim derdim şu ki elimizi nereye atsak sorunun temeli aynı.  İslam! İslam! İslam...!
           İslam yaşanmadığı zaman hiçbir etkisi ve tesiri olmaz.  İslam kaideleri bir bütündür parçalanması mümkün değildir. Allah’ım sen ne güzel bir kanun koymuşsun onun bir maddesi bile değişince olmuyor.  Senin kanunların yerine modern kanunları takip etmeye çalışıyoruz. Ama olmuyor. Acaba daha modern bir kanun varmı?, bir de o kanunları mı takip etsek?Uzayda yaşayanlar var mı acaba? Uzaylılaraulaşırsak onların kanunlarını mı getirsek…
            Ahi Evran-ı veli hazretleri hak,hakikat ve şeriat adamıdır. Onun yaşantısı Allah’ın kanunlarından öte gitmez. Biz onu bu yönetim şekliyle dünya batana kadar ansak bir şey değişmez. Ne zaman devletimiz bir karar verir. Biz insanları kendi aklımız ile koyduğumuz kanunlarla idare edemiyoruz. Herşey Allah’ın dediği gibi olacak derse bilin ki o zaman kurtulacağız.
              Biz cahiliz bilemiyoruz. Allah devlet büyüklerimize yardım etsin. Onların yaptığını yapmak hiçte kolay bir şey değil. Neler ile uğraşıyorlar neler. Amiri, memuru, işçisi, esnafı, öğrencisi, akıllısı, delisi, eşcinseli, hayvanı, tarımı, toprağı, suyu, askeri dostu, düşmanıvs…ama ne garip ki bütün bunlarla Ben uğraşacağım diye yarışıyorlar bir de üzerine milyonlarca lira para harcıyorlar.Bir de en önemlisi binlerin milyonların vebalini ben alacağım kavgası yapıyorlar gerçekten bu politikacilara medeni cesaret ödülü vermek lazım. Eğer Allah böyle bir görevi bir veli kuluna verseo kimse der ki Allah’ım affet beni ben bunlarla nasıl mücadele ederim der. Allah ta kuluna o zaman der ki Kulum merak etme ben senin yanındayım. İşte bu kişinin adı HALİFEDİR. Bu konu başlı başına geniş bir konu söylenecek çok şey var ama oralara girmek istemiyorum.
         Bir konuya da ayrıca değinmek istiyorum.
Allah dostları nurunu ve ilmini Sevgili Peygamber Efendimizden alırlar. Onların yaptığı bütün çalışmaların kaynağı HZ. MUHAMMED MUSTAFA s.a.v efendimizdir. Peygambere duyulması gereken sevgi, muhabbet ve gösterişten ziyade bir çalışma bir veli kul için yapılırsa onların ruhaniyeti Peygamberden utanır. Bu utanç aslında o mübareklerin değil biz cahil insanlarındır. Çünkü sevgili peygamberimizin dünyayı şereflendirmesi adına yapılan etkinlikler sönük kalmaktadır. Onun doğumu ile insanlara vermiş olduğu maddi manevi hediyeleri hiçbir dünya nimeti ile ölçülemez.Bu husus ta Rabuel Evvel ayının başta onikinci gecesi olmak üzere ay boyunca bayram havasında etkinlikler ve şölenler yapılıp ümmetine bıraktığı dünya ahret saadetleri için yapılması gerekenler bölüm bölüm tiyatro, sinema, konferans, söyleşi, eğlence, yarışmalar tertip edilmelidir. Peygamber hayatı, şahsi, ailevi, idari tüm yaşantımıza dahil edilmelidir.Tüm insanlar bu konuda bilinçlendirilmelidir. Bu mutlaka diyanetin yanı sıra devletin diğer bütün idari birimleri ile birlikte yapılmalıdır. İdarecilerin bulunduğu mevki ve makamlarını peygamberimizin doğumu sevincine yapılacak etkinliklerde kullanmaları ve içeriğini zenginleştirmeleri onlar için bir şereftir. Bu hususta gönül önderleri ile istişareler yapılmalıdır. Zira hak yolda gönül akıldan üstündür.
         Bir Allah dostunu anmak bile bir toplumun düzelmesi için ortaya birçok fikir çıkartabiliyor. Onlar bulundukları şehirlerin bereketleridir. Bu bereket vesilesi olan Allah’ın veli kullarını anma etkinliklerinde gereken hassasiyeti gösterilebilmesini rica ediyorum.
Sürçü lisan ettikse aff ola…
Son olarak.
Şehrimizinmanevi kalkanları başta Şeyh Süleyman Türkman-i, Ahi Evran-ı veli, Aşık paşa veli, Ahmed-i Gülşehri, Seyid Salih Hz. MahsenliAli Efendi ve Muhterem Hatunlar gibi güzel insanları bu vesile ile Rahmetle yad ediyorum.