Çağla Begüm YILDIRIM


Mevsimine Göre Beslen


SONBAHARDA NASIL BESLENELİM VE NELERE DİKKAT EDELİM
Bol güneşli, denizli, kumlu,  sıcacık yaz günlerini yavaş yavaş geride bırakırken bu geçiş döneminde vücudumuzun bağışıklığını güçlendirmek için bolca vitamin-mineral depolamalı ve hastalıklardan korunmak için bu dönemde vücudumuzu kışa en iyi şekilde hazırlamalıyız. Kış hazırlıkları denilince aklımıza yalnızca konserve kurutmalık ve dondurulacak yiyecek gelmemeli, vücudumuz için de güzel bir hazırlık yapmamız gereklidir.
Havaların artık daha erken kararması, güneşin yerini alan yağmur ve soğukların artması, işlerin yoğunlaşmasıyla meydana gelen halsizlik, isteksizlik veya mutsuzluk sonrası gelişen aşırı yeme ataklarına tutulmamak için sizlere birkaç öneriyle geldim. Hadi gelin hep birlikte sizin ve çocuğunuz için sofralarınızı nasıl daha sağlıklı  hale getirebiliriz buna bakalım.
Sarı ve turuncunun en sevdiği renktir sonbahar…
Hem karpuzu hem de portakalı aynı mevsimde yedirir sonbahar…
Tezgahlarda hem taze fasulyeyi hem de ıspanağı kucaklar sonbahar…
Biraz yazdan biraz da kıştan alır huyunu sonbahar…
Kırmızı, mor, siyah renklerini içeren antioksidan deposu mürdüm ve anjelik erikler, kırmızı ve siyah üzümler, kızılcık, böğürtlen  ve yaz meyvelerinin yerini yavaşça alan mandalina, portakal ve greyfurt gibi meyveler bolca yenmeli ve yedirilmelidir.  Bağırsaklarımızın çalışması için suyunu çıkararak değil ısırarak tüketelim. Bu besinlerden tüketerek bağışıklığımızın korunmasında başrolü oynayan, kanseri kovan,kalp-damar hastalıklarını önleyen, kötü kolesterolü savan ve vücutta depolanmadığı için günlük alınması gereken C vitaminini asla ihmal etmeyelim.
Mevsimi geçmeye başlayan domates, yeni çıkan havuç ve bal kabağı ile A vitamininizi depolayın. Domates kırmızısının ana maddesi olan likopen ile akciğer, prostat ve rahim kanserlerinden korunun. Havuçtaki turuncunun maddesi olan karoten ile gözlerinizin sağlığına sağlık ve ışıltı katın.
Veya C vitamininin rekorunu açık arayla önde götüren sıcacık bir kuşburnu çayıyla hem içinizi ısıtın hem de C vitamininizi alın.
O çok özlediğimiz koyu yeşil yapraklıları; pırasa, taze ıspanak ve turp, kırmızı pancar, kereviz gibi kök sebzeleri, kırmızı ve beyaz lahana ile sofralarınızı şenlendirin.
Sonbaharda balıklardan lüfer, palamut, sardalya, istavrit, mezgit yemenin tam zamanı, iştahla yiyin yedirin efendim. Hem omega 3 ten, hem B6 hem de B12 vitamini yönünden zenginleşin. Beyin ve hafıza fonksiyonlarınızı yabana atmayın, yaşlılıkta meydana gelen Alzheimera yakalanma riskinizi azaltın ve  zihinde zehir gibi olun. İçeriğindeki fosfor sayesinde sinir,kas ve kemik hücrelerinizin korunmasına ve böbrek fonksiyonlarınıza katkıda bulunun.
Öğütülmüş keten tohumu, ceviz ve chia tohumları omega-3 yağ asidi ALA'nın vejetaryen kaynaklarıdır. Balık yiyemeyenler için bilgi de aklınızın bir köşesinde bulunsun.
Yağlı tohumlara gelince taze fındık, yer fıstığı ve cevizin zamanı, düzenli olarak yiyin yedirin! Yalnız  porsiyonlara dikkat edin. Vücut için yararlı bitkisel yağ asitleri omega 3, omega 6, omega 9 depolayın. Kolesterolü ve kalp damar hastalığı risklerini en aza indirsin, beyninizin gücüne güç katsınlar. E vitamini depolayın, hem cinsel sağlığınızı korusun, hem de bırakın hücrelerinize zarar veren oksidan maddelerle savaşsın, cildiniz bebek gibi parlasın.
Bu arada et, tavuk, balık, mantardan proteinlerinizi ve kuru baklagillerden ve sebzelerden  posanızı, süt  ve süt ürünlerinden protein ve kalsiyumunuzu almayı da ihmal etmeyin! 
Unutmayın! Sağlıklı beslenme sezonluk bir şey değildir. 
Beslenmenize dikkat edin, yaz bitti diye sağlıklı beslenme çizgisinden çıkmayın. Yaza başlarken kilo verenler, özellikle de siz! O kiloları sadece bikini üzerinizde güzel dursun diye vermediniz. Her sene aynı kısır döngüye takılıp metabolizmanızı hırpalamayın. Baktınız ki kilonuzu ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarınızı koruyamamaya başladınız, ihmal etmeyin, mutlaka bir uzmandan destek alın. Bağışıklığınız için spor yapmayı da ihmal etmeyin, en güzelinden gazellerde gezinin.
Mutlulukla ve sağlıkla dolu bir sonbahar geçirmeniz dileğiyle…