Emine ŞAHİN


Bakış Açısı Farkı


          Hayata Hangi Pencereden Bakmak Bilmecesi
             Bu sorunun birden fazla cevabı olabilir. Yaşa, cinsiyete, yetiştirilme tarzına, öğrenilmişliklere, karaktere ve daha birçok faktöre bağlı olarak değişebilir. İyi ya da kötü, güzel veya çirkin, pozitif ya da negatif gibi kesin ayrımlarda bakış açımızda.
             Sebepler sonuçlar, kazanımlar kaybedişler, başarı başarısızlık, hayal kırıklıkları keşkeler hayatın tüm renkleri sizin bakış açınızda bir yol açmış bu durumda.
Nedenler ne olursa olsun, hiçbir şey hayatın tek, özel olduğunu, senin de bu değerli yolculuğun asıl noktası olduğun gerçeğini değiştirmeyecek. Tek, özel ve değerlisin.
               Peki yaşam bu kadar kıymetli bir yolculuksa, neden stres yükleniyoruz, yarın bizim için bir umut olmaktan çıkıyor? Yaralısın evet. Yarım yamalak yaşanmış, çoğu zaman yaşanamamış, hiç gelmemiş bir baharı olan, hep kışta kalmış bir mevsim gibisin belki... Ölümden başka her şeye çare var biliyorsun, oluşmamışsa inancında çatlaklar. Gülümsemenin, sarılmanın, sevginin kelimelere hapsedilmiş esaretini özgür bırakabilirsen. Hayır diyebilmeyi her şeyi gözünde aşılmaz dağlar gibi görmeyi bırakabilirsen. Yediğin her lokmanın, içtiğin her yudumun şükrünü duyabilirsen. Mutlu olabilmek için her şeyin birer araç ama asıl hazinenin ruhunda, kalbinde olduğunu fark edebilirsen., içtiğin her yudumun şükrünü duyabilirsen. Mutlu olabilmek için her şeyin birer araç ama asıl hazinenin ruhunda, kalbinde olduğunu fark edebilirsen. Yüzeysel tüm duygularda uzaklaşıp, derin samimi ve gerçek ilişkiler, dostluklar kurabilirsen.Her şeye modern dünyanın sana sunduğu kadar bir alanda yaşamak yerine çiçeklere, hayvanlara, ağaçlara, kuşlara, gökyüzüne yakın noktalara taşıyabilirsen. Ne kalırdı ki seni üzecek nasılsa zamanı geldiğinde biteceğini bildiğin bir yolculuğa çıktın, düştün, kalktın, başardın, kaybettin, haklı çıktın, yanıldın, denedin, kandın, kandırıldın her şey seni bugüne getirdi. Yaşadığın her şey seni sen yaptı. Hayat seni sınadı, gücünü ölçtü, inancını geliştirdi, seni yonttu şekillendirdi.
Hadi şimdi sev, koru, inan, şükret, sabret ve devam et. Hayat çok adil sakın unutma. Herkes bir gün hak ettiğini yaşar.