Emine ŞAHİN


KARNE NOTU


     Masal olur bazı hayatlar,bir varmış bir yokmuş misali kısacık...
    Öğretmen Mehmet YALBIRDAK anısına
    Ali sınıfa girdiğinde bütün gözler biranda üzerinde toplandı. O gün omuzlarının arasında saklamaya çalışırcasına eğdiği kafasının babası ve annesinin trafik kazasında öldüğünü öğrendiğinden beri öyle olduğunu söylediğinde dedesi hangi teselli cümlesini söylenebileceğini bilememiştim. Yüzünde yaşadığı acı sırtında onca yük kalmış bir dede 'Ali okuyacak öğretmen bey ben geleceğim her gün onu almaya' dedi ve örtü kapıyı sınıftan çıkarken.
Ali'nin yüzünün yarısını kapatmış tel tel dökülen saçlarını ellerimle düzeltim . Gözlerini sabitlediği yerdeki o kalemi aldım sıraya bıraktım. Ufak tefek boyu onu en arkadaki boş sıraya göndermeme sebepti. O gün okula gelmeyen Selim'in yerine oturdu. Dersimiz Türkçeydi  ve ben her zamanki gibi derse 'Ben öğretmenin sizde benim mesleğimi değerli kılan öğrencilersiniz, iyi ki varsınız, İyi dersler çocuklar ' diyerek başlamıştım.
Ali diğer arkadaşlarından farklı olarak teneffüste bile kitaplarla haşır neşirdi.  Acısını çocuk yüreğinde taşıması zor bir yüke dönüşmeden hafifletecekti bilmeden. Kitaplar onu bir yolculuğa çıkaracaktı. Yaprağına dokunduğunda dökülen bir gelincik misali ruhu kocaman dalgaların çarpa çarpa yıkamadığı bir kaya olacaktı denizin ortasında.
Kitaplar aldım öğrencilerimin sıralarına bıraktım, iki ay sonrasıydı. Her biri sıralarının üzerine bırakılmış kitabı ellerine aldı. Kimisi kapağı inceliyor, kimisi sondan başa doğru karıştırıyordu. Ali çoktan okumaya başlamıştı, birden sınıfta Ali'nin tiz sesi yankılandı. 'Öğretmenin benim dedemin de bir kiraz ağacı var.' O gün onun payına düşen ' Dedem Bir Kiraz ağacı' kitabı Ali'nin de bize ders dışında bir cümle kurmasına sebep olmuştu. Sesindeki heyecan ve umut hepimizi sevindirmişti.
Ali okulunu derece ile bitirdi. Dedesinin kirazları, o yaz tüm sınıfa bol bol yetti.
Karnesinde dostluk, iyilik, hoşgörü geçer notu, insanlık , merhamet, vefa olan insanlar olmak dileğiyle
İyi tatiller çocuklar ve çocuklarımızı değerli kılan öğretmenler.