Emine ŞAHİN


Kayıp Zaman


Çok fazla futbol maçı izlediğimi söyleyemem ama 90 dakika bittiğinde hakemin artı beş ya da yedi belki 10 dakika oynanacak olan o kayıp zamanı gösterdiği an aslına bakarsanız geçen doksan dakikadan daha kıymetli olabiliyor, maçın kaderini bile değiştirebiliyor kimi zaman. Ve düşünüyorum yaşamımızın sonuna geldiğimizde bizimde oynanacak bir kayıp zaman şansımız olsa, ya da en kolayı hiç kayıp zaman geçirmeden mi yaşasak.
 Duygularımızı ele geçirdiği için başından kalkamadığımız televizyon, tüm dünya avuçlarımızdaymış gibi hissettiren telefon, stresi azatlığı söylenen alışveriş, yarın yine aynısını olduğunu bilsekte yine ve yeniden yaptığın temizlik ömründen onlarca saati alıp götürecek.
Bir sürü kanser türüne sebep olan makyajsız yaşayamam felsefesinden geriye ne kadar uğraşırsan uğraş kırışmış bir ipek mendil gibi kalacak o güzelim sıfatın. Çokta gerekmiyordu aslında araban, gören araba almışsın kaç para bu diye hayranlıkla bakacak arkadaşlarına iyi hava olacak değer diyorsun o bir teneke yığını alt tarafı, duyguları yok, ihmal etsen kırılmaz sana korkma. Her gün kahvede o zehirli dumanın altında o taşları düzene koymaya çalışırken neyi telafi ettiğini düşünüyorsun ki sevgili emekli, bugün için miydi yıllarca gece gündüz çalıştığın çocuklarınla bir arada geçiremediğin bir sürü özel zaman kaldı geriye.
Bu saatten sonra ne öğreneceğim diye okumadığın kitap niye değersiz teyzem, alt kata kimin taşındığından, köşedeki yeri kimin aldığından, Ayşe hanımın oğlunun niye boşandığından…
Kızın gelin olacak diye yaptın onca çeyizi biliyorum ama kızını dantel masa örtüsü mutlu etmeyecek, özlediği sen olacaksın anahtarla açtığı değil senin açtığın kapı olacak.
Hep aynı kaygıları duydun, hep aynı endişeleri elalem ne der diye yaptın. Toplum baskısıyla aldın kararları. Bastırılmış bir sürü duygunun içinde bir yerlerde kilitli bir sandıkta yaşattın hayallerini. Ben belli edemiyorum diye sarılıp öpmeye çekindiğin evlatlarını, babamızdan öyle gördük öğrendikle başlayan kabullenişlerin mavi sevmene rağmen siyah giyip, yerip yok deyip çiçeklerinden vazgeçişin, parası yok diye sevdiğin adamdan, ben köyde yaşamam artık diye ata toprağından. 
Biriktirdiklerinle baş başa kaldığında anlamak çok acı verecek sana ki o yüzden bilmelisin 
Zaman en büyük hazinen iyi bak ona.