Veli DOĞRU


Şeyler...


Olmak için, olmamız gereken şeyleri olmamız için bazı şeyler vardır...
Mesela...
Yapmamız gereken şeyler.
Kalbimizde bir gönül yapmamız gerek mesela. 
Sahip olduğumuz bir gönül. Hakiki bir gerçektir ki, "kalp Allah'ın evidir". Hakikatli şeyler yapmamız lazım mesela. 
Ayeti kerime de dediği gibi "emrolunduğun gibi dosdoğru ol". İnce detaydır doğru ol demiyor, dosdoğru ol. 
Neyse. Salih amel yapmamız lazım mesela. Salih amel nedir diye sorana da alışagelmişliğin dışında bir yanıt vermek lazım gelir. 
"Kalbin iyi olma halinden bir başkasının faydalanıp, kalbi daha iyi etme çabasıdır" Hani derler ya hiç şiiri seven insan kötü olur mu. 
Yetimi gözeten, hakkı söyleyen, alnını secdeye koyan, kul hakkı yemeyen, haramdan sakınan hiç kötü olabilir mi sizce? Kalp varsa imkansız. Olmamız gereken şeyler Evvela kul olmamız icap eder. 
Tüm gaye, tüm bu yaşam sıkıntısı, bütün kargaşa onun için değil mi zaten. 
Daha sonra ise ne olmak istiyorsak, istediğimiz şeyi olmuş kişilerle beraber olacağız Mesela Terzi mi olacağız, bir terzinin yanında bulunmamız gerek. 
Berber mi olacağız, bir berberin yanında olalım ki biz de berber olalım. 
Ya da kul mu olacağız, kul olmuşların yanında olacağız ki kul olalım. Ne mutlu. 
Daha sonra hayırlı bir evlat olmamız gerek. Anne baba rızasını almayan cennete giremez diye bir durum var. Eee noldu şimdi bütün herşey çöpe gitti. 
Çünkü anne baba rızası yok. Çok sevdiğim bir hocamdan dinlemiştim. 
Özetle aktarayım. 
Resulallah anne baba rızasını almamış, helallik almamış kişilere şefâat etmek istiyor. 
O'na habibim diyen en sevgili kulum diyen, merhametlilerin en merhametlisi Yüce Allah. 
"Ey habibim bana bunlarla gelme, vallahi anne babaları kalpten haklarını helal etmedikçe onları affetmem" buyuruyor. Bakarmısınız mevzunun önemine. 
Rabbim hakkıyla kul, ümmet ve evlat olmayı bizlere nasip etsin. Sukûta bürünmemiz gereken şeyler. Ne kadar çok kelime var dünyamızda demi. 
Üstüne üstelik bir de edebiyatçılar da kelime haznemizi çogaltın diyor. 
Yahu arkadaş ne gerek var o kelimeyi öğren günlerce konuş. Konuşmaktan kasır derdimizi anlatmaksa, şuana kadar kim derdini anlatarak derman bulmuş? 
Dert dediğin sukûta bürünerek derman haline dönüşen şeye denir. 
Biz tutmuş derdimiz anlatmak için kelime derdine düşmüşüz. 
Derdim kelime haznemizin geliştirilmesi değil o kelimeler ile bize söyletilmek istenilmesi. Neyse. Hayırlısı olsun.  Bir de herşey hakkında konuşmaya başladık. Herkesin herşey hakkında bir yorumu var.  Acaba merak ediyorum yorum yapmak mı daha aydınlık yoksa o konu hakkında konuşması gereken kişilerin bilgi aktarması mı. 
Benim hayatımda kaç tane güzel kalpli insan varsa ne hikmetse çoğu kez sukût içerisinde ve bir şey sorulduğunda şöyle tebessüm ile "biz fakiriz, biz aciziz, bilen de gören Allah'tır ben bilmiyorum" der. Bilmiyorum der ama eminim bilgisi çoğu kişiye alimlik taslatır.  Selam olsun ona ellerinden öperim, Rabbim yanından ayırmasın.  İdris Hocam...  Rabbim bizleri olmamız gerektiği gibi şeylerle meşgul, olmasa da olacak olanlarladan muhafaza, olabileceğimiz  yerlerde her daim, kalp sahipleri ile her an beraber, eylesin inşaAllah...