Emine ŞAHİN


Bir Doğum Günü Hatırası


Doğum günü günler, hatta haftalar öncesinden planlanan çocuklardan değildik biz. 
Telefonuna kaç ''Doğum günün kutlu olsun!'' mesajı aldığını merak edip bakan, kapıyı açtığında okul dönüşü alkış kıyamet doğum günü sürprizi ile karşılaşan, dedesiyle doğum günü pastasını üfleyebilen, çok istediği bisikleti kurdelelerle süslenip odasına gizlenen, son çıkan tablete sahip olabilen, arkadaşlarıyla sinemaya gidebilen, hiç mutsuz olmayan, üzülmesine ağlamasına haksızlığa uğramasına izin verilmeyen, ütüsü yapılan, çamaşırı katlanan, dolabı odası toplanan, hiç eskimiş ayakkabı giymeyen, hiç kırık bir silgi kullanmayan çocuklardan olmadık biz. Doğduğu gün anne ve babasının kucağında çekilmiş fotoğrafına onlarca beğeni alan, ilk giydiği önlüğü saklanan, mezuniyet fotoğrafı bebeklik ayakkabısıyla evin en güzel köşesinde duran çocuklardan olmadık. 
Çok sevdiği dondurmayı her mevsim yiyebilen, üşümesine hiç izin verilmeyen, sıkılacak kadar çok oyuncağı olan, her dersine farklı, onlarca kaynak kitap bulabilen çocuklardan da olamadık.
Ama yine de çocuk olduk... 
Çünkü çocukluk başka şeylerdi bizler için. Bir top dondurma alabilmek için dondurmacının arkasından koşturabilmek, seneye amcaoğluna ya da komşu kızına kalacak olan kitaplarını temiz kullanmak, ablanın artık ona küçük gelen kıyafetlerini giymek, sokakta yağmurda yağıyor olsa özgürce koşup oynayabilmek, oyuncaklarını kendin icat etmek, yılbaşında kar manzaralı simli tebrik kartları almak, saklanabilmek saklambaç oynarken somyanın altına, mahalle maçları yapmak, üstü başı hiç temiz olmamak, bayramlarda avluya sığmamak dedenlerin evinde...
Çocukluk, yaşarken büyümek, bittiğinde tekrar dönmek istediğin.
Çocukluk uçan bir balon kısa süre sonra gözden kaybolan.
Çocukluk, hata yapabilme özgürlüğü...
Çocukluk, geri dönüp baktığında acısına bile gülümseyebildiğin bir sürü anı...
Çocukluk, doğmuş olmanın en güzel yanı...