Sonya ÇAKIR


Sonbaharda Nasıl Beslenmeliyiz...


Yaz aylarının bittiği havalarını sıcakla soğuk arasında kaldigi bu günlerde vucudumuzda şaşkınlığa ugramaktadir.Bu durum bağışıklık sistemini etkilemekte birlikte soğuk algınlığı, bronşit gibi gribal enfeksiyonlarida tetiklemektedir. Sonbahari sağlıklı geçirmek için nasıl beslenmeliyiz hangi sebze ve meyveler yenmelidir. Öncelikle sonbaharı kolay atlatabilmek için sağlıklı ve dengeli beslenmek şarttır. Düzensiz beslenme özellikle sonbahar aylarinda depresyona neden olabilir. Enfeksiyonlara yakalanmamak için vitamin ve minerallerden zengin olan meyve ve sebzelerle beslenilmelidir. Brokolli, lahana, karnabahar, havuç,  yesilbiber, portakal, mandalina, limon, greyfurt, elma, kiwi gibi A,C,B6,E vitamini  gibi çinko ve selenyumdan zengin olan bu meyve ve sebzeleri bolca tuketebilirsiniz. Sonbaharda en çok etkilenenler ise şeker hastalaridir bu hastalar bu mevsimlerde özellikle beslenmelerine ve aktivitelerine dikkat etmeleri gerekiyor. Şeker hastaları inisulun kullanan veya seker düşürücü ilaç kullananlar günlerin biraz daha kisalmasiyla ara ögunlerini atlamamalari gerekiyor aksi takdirde şeker düşüklüğüne neden olarak tehlikeli sonuçlar açabilir. Uyku saatlerine ve süresine dikkat edilmelidir. Soğuk havanın artması ile ve evde kalma süresinin uzaması özellikle kabonhidrat ağırlıklı beslenme ve portakal, mandalina gibi C vitamini yüksek meyveler tüketilmeli ancak şeker hastası olanların ölçülü yemesi gerekir aksi takdirde şeker ayarını bozabilir. Şeker hastaları mutlak suretle bir uzman diyyettisyen kontrolü altında beslenmelerini ayarlamalidirlar.
Şeker vücudda her türlü hastalığa neden olabilir göz hastalıkları böbrek yetmezliği deride değişik  kasintilar farklı yaralar bu yaraların geç iyileşmesi enfeksiyonların sık sık oluşması özellikle kadınlarda idrar yolu hastalığı erkeklerde cinsel yetersizlik kemik erimesi kalp ritim bozukluğu gibi birçok hastalığı beraberinde getirmektedir.
Şekere bağlı olarak alınan kilolarin düşmesi için diet uygulaması ve düzenli aktivite yapmalılar buna rağmen şeker seviyesi normale düşmüyor ise insülin uygulanması gerekir.
Bu aylarda özellikle yemeklerinizde zencefili, sarımsağı eklemeyi unutmayınız doğal antibiyotik olduğu için her türlü enfeksiyona karşı korur. Havaların soğumasıyla susama hissimizde yaz ayına oranla dahada az olur vücudun yeterli suyu almadığı taktirde depresyona eğilim artar bu nedenle günde 8 ila 10 bardak su mutlaka icilmeli ve en az bu mevsimlerde 6 ila 8 saat arasında uyumaya özen gösterin.Hareketsiz kalmayın günde yarım saatlik yürüyüşler yapın spor yapmak doğal antideprasandir. 
Bu aylarda bitki çayları içebilirsiniz normal çay yerine yeşil çay tarçın çayı gibi çayları icerseniz metabolizmanızı calistiricaktir hem tokluk hissi verir hemde yorgunluğunuzu alicaktir..Sağlıkla kalın. .