Tolga AKPINAR


Merhamet Yoksa


         Ben son aylarda gerçekleşen hayvan katliamları ve çocuk cinayetleri ile ilgili paylaşım yapmıyorum. Çünkü bu konuda edilecek duygusal cümleler olayı gerçek tartışma alanından çıkarıp normal bir vaka haline sokar.
         Bu konuda halk da yeterince tepki gösterdi.
         Sivil Toplum Kuruluşları ve resmi kurumların bu vakaları engellemek üzere ortak bir proje çalışması yapması kanaatindeyim. Tartışılan idam ve caydırıcı cezalar bu işin kesin çözümü değil. (Onlar uygulanmasın demiyorum) İş işten geçtikten sonra verilen ceza olayın gerçekleşmiş olmasının önüne geçmez. Bu cezaların ibret olacağını düşünmüyorum zira zaten bu eylemleri gerçekleştirenler normal insanlar değil.
         Vicdan ve merhamet eğitimi verilmeli.
         Ama bu yalnızca çocuklara değil tüm topluma verilmeli. Çünkü çocukları yetiştiren yalnızca okul değil toplumdur da aynı zamanda.
         TV'de yayınlanan dizi ve filmlerin "değerler eğitimi" içerikli olmasının zorunlu hale getirilmesi gerekiyor.
         Sevgi içermeyen eserler yayına konulmamalı çünkü televizyon her Psikoloji, zeka ve eğitim düzeyinden insanlara ulaşan kitle iletişim aracı.
         Televizyonlarda yayınlanan dizi ve programlarda nasıl sigara ve içki buzlanıyorsa silah da buzlansın. Tabanca, tüfek, kılıç hatta bıçak da buzlansın.
         Sevginin yalnızca iki karşı cins arasında değil tüm insanlar ve canlılar arasında olduğu vurgulansın hatta tüm varlığın sevilmesi gerektiği anlatılsın.
         Biz ne zaman ki reyting için şiddeti kutsamayı bırakırsak o zaman huzurun gölgesinde yaşar hale gelebiliriz.
         Merhamet, vicdan ve sevgi yoksa orada insan da yoktur zira...