Abdülbaki GÜÇLÜ


Ak Parti?de Genç Bir Aday Adayı


         Siyaset şehrimizde hareketlendi.
         Yorgun, umursamaz gibi duran ortam birden seçim de geliyormuş denmeye başlandı.
         Buna bir de 18 yaşındaki gençlerin oy kullanması da girince artık her eve ortak oldu. Büyüklerin seçim tahminleri başladı. Parti liderleri de seçim vaatlerine start verince artık çetele tutulmaya şimdiden başlandı.
         Yeni bir sistemle tanıştı gençlik. Daha büyükler anlamaya çalışırken, gençlerde pek telaş gözükmüyor. Zaten şimdiye kadar var olan siyaseti de bilmiyorlardı ki!
         Onların gözünde parti lideri ekranda gördükleri bir de şehirdeki milletvekilleri.   Bu işler nasıl yürüyor, kimin ne kadar etkisi-yetkisi var zaten haberdar değillerdi.
         Onları küçük gördüğümden değil, büyüklerin gençlerin dünyasını yaşadıklarından haberdar olmadıklarından. Bu dönem gençliğin işi zor. Önlerinde küçülmüş bir dünya, onu da cep telefonlarında taşıyacak kadar bilinçli bir gençlik.        Onların derdi büyüklerin kendilerini anlayamamaları. Seslerini de zaten duymak istemeyen bir ana babaları.
         AK Parti’de aday adayı bolluğu var. Eski yeni herhalde otuz çıkacak gibi. Bir de süre uzatıldı ya!
         Neyse şehrimiz yeni yüz aday adaylarını gördü. Bu da Ak Parti’ye ve diğer partilere bir heyecan kattı. Ama usta siyaset duayenleri Ak Parti’de çoğaldı. Şimdi en iyi oyun satranç. Her ne kadar bilmeyen de olsa kurallarını siyasete uyarlayan bir ustalar topluluğu var.
         Genç dedik ya!
         Genç bir doktor çıktı.
         Abdulvahap Şahin. Kırşehir’de yetişmiş Fen Lisesi gibi bir okuldan mezun olmuş. Lise yıllarında aktif olmuş. Hatta Milli Eğitim Bakanlığı'nın okullarda sınıfta ve il genel başkanlık seçimi adında proje, burada ilk defa bu genç doktor Kırşehir’i temsilen TBMM’ye gitmiş.
         Genel kurul toplantılarına katılmış.
         Eee ne var ki bunda diyebilirsiniz. Olmadı üniversitede Ege gibi köklü bir üniversiteden mezun. Burada okul başkanlığı, sınıf temsilciliği öğrenci, konsey başkan yardımcılığını yürütmüş. Sonra mezun olmuş.
         Memleketine yakın Yerköy’de doktor olmuş. Şimdi de benim birikimim var, tecrübem var, ben adayım diyor.
         Sizce sıkıntı ne?
         Şu: şehrimizde gençlere pek fırsat verilmiyor.
         Belki bunun gibi nice cevherler var. Önleri kesiliyor.
          Ne adına?
         Bireysel ikbal adına.
         Olmuyor...
         Kırşehirimiz bunu hak etmiyor. Kariyerse kariyer, yetişmekse zaten yetişmiş.      Tüm partilerde genç adayları desteklemek için niye bekler anlamış değilim. Velhasıl bu genç doktor Abdulvahap yerinde olsam ben aday olmazdım.
         Mesleğin kariyer bir meslek. Senden rahat kimse olmazdı. Niye siyasetin ayak oyunlarına giriyorsun ki!
         Sözüm bu şekilde siyaset yapanlara genç doktor.
         Yolun açık olsun! Allah yardımcın olsun.         
         Sözüm tüm gençlere olsun.
         Yine de pes etmeyin.