Bayar ASLAN


Benim Gözümle Ramazan Karlı


Ölümünün üzerinden 17 yıl geçen sevgili canım arkadaşım, can dostum, değerli kardeşim Ramazan Karlı’yı bir kez daha rahmetle, sevgiyle, özlemle anıp ruhunun şad olmasını dilerken, onun bilinmeyen veya bilinmediğini sandığım bazı yönlerini, onu sevenlerle paylaşmak istedim. Bu cesareti de nerde ise bir ömür süren dostluk ve kardeşliğimizden alıyorum.
Bizim beraberlik hikayemiz ortaokulda başlayıp, onun vefatına kadar süren ve içinde binlerce anıyı saklayan doyumsuz bir serüvendir. Neresinden başlasam bilemiyorum ama spor ağırlıklı bir birliktelikti başlangıç yıllarımız. Ben orta kısımda, o lise kısmında iken okul takımında birlikte futbola başladık. Bir yıl sonra bizi hiç ayırmayacak olan Kırşehir Öğretmen Okulu yıllarımız başladı. Üç yıl aynı sınıfta, iki yıl aynı sırada ve staj köyünde birlikte idik. Kılıçözü ve Kırşehir Öğretmen Okulu futbol takımlarında birlikte oynadık. Okulda hemen hemen her etkinlikte beraberdik. Müziğinde, tiyatrosunda, sporunda çok güzel şeyleri paylaştık. Zamanı geldi ve öğretmen olup Anadolu'ya dağıldık. Çalıştık ve hiç kopmayan dostluğumuzla düğünlerimizi yaptık, aynı sokakta komşu olduk, iki kızım dizlerinde büyüdü. Aynı dönemlerde Beden Eğitimi Öğretmeni olarak çalıştık. Yurtdışı görevine yine birlikte gittik. Kırşehir’de ilkokul sporları bizimle başladı. Aynı okulda birlikte çalıştık. Günü geldi ve yıllarca emek verdiğimiz mesleğimizden emekli olduk. Yine birlikteliğimiz hep devam etti. Bir bahar sabahı ölüm haberini aldığımda hayatımın en acı günlerinden birini yaşamıştım. Aziz hatıralarını bir kez daha sevgi ve saygı ile anıyorum. 
Tabii konu; Ramazan Karlı. Kimdi, neler yaptı, neler yapmak istedi, neleri başardı? Bilmeyenlere bu yönlerini anlatmak istedim. 
Çok başarılı bir sporcuydu. Okulun jimnastik, futbol ve voleybol takımlarında oynayan ender sporculardan biriydi. Aynı zamanda üst düzeyde bir spor ahlakına sahipti. Beden Eğitimi öğretmenliği döneminde Türkiye şampiyonluğuna kadar uzanan başarılara imza attı. 
Çok başarılı bir müzik adamı idi. Bağlama, mandolin çalar, türkü söylerdi. Çok iyi bir müzik kulağına sahipti. Okul hayatımızda bu alanda çok yardımlarını gördüm.
Resim dersinde çok başarılı idi. Çok güzel yazısı vardı. Resim yapardı, el yetenekleri olağanüstü idi. Öğretmenlik ve emeklilik yıllarında bu işin uzmanlık eğitimini almadan tabela ve levha işlerinde çok güzel işler yaptı.
Tiyatroda alanında okulun süper starı idi. Her oyunda o vardı. Eğer o yıllarda elinden tutanlar olsaydı iddia ediyorum Türkiye’nin ikinci bir Zeki Alasya’sı olurdu. Espri yanı çok güçlü, şaka severdi. Zaten duruşu komikti, gülmemek elde değildi.
Ve Folklor; Kırşehir Halk Oyunları bugün oynanıyor ve beğeniliyorsa bu işin ilk hamuru benim içinde olduğum bir grubun Ramazan Karlı önderliğinde çalışmaları sonucudur. Çok emek verdi ve başardı. Kırşehir Halk Oyunları'nın Türkiye sınırları dışında bile tanınmasının özünde Ramazan Karlı imzası vardır.
Hayvan, çiçek, çocuk, doğa, insan sevgisi ile dolu dolu birisi idi. Mükemmel bir öğretmendi. Öğrencilerinde ne eksik, ne vereceğim, nasıl vereceğim planlamalarını çok iyi yapardı.
İki sınıf arkadaşının ayni okulda beraber çalışmasının doyulmaz mutluluğunu yaşadık. Türkiye şampiyonu olan ekipler çıkardık. Okulda mükemmel derecede eğitsel ve sosyal etkinlikler yaptık.
Şahane bir dost, harika bir insan, bulunmaz bir kardeşti. Onunla elli yıldan fazla beraberliğimden hep gurur ve onur duydum. Çok zamansız gitti. Daha yapacağı işler vardı, olmadı. İşte böyle, Kırşehir’de bir Ramazan Karlı geldi geçti. Ama iz bırakarak, eser bırakarak, dost bırakarak, sevgi bırakarak.
Sevgili Ramazan kardeşim! 
Ölüm yıldönümünde bir kez daha kalbimizde olduğunu bil! Sana binlerce selam olsun, sevgilerimiz sana ulaşsın. Sana doyamadık. Çiçek bahçelerinde, kekik kokularında uyu.
Ruhun şad olsun güzel kardeşim, güzel insan.