Sonya ÇAKIR


Bahar Mevsiminde Beslenme!


Bahar aylarında hava ve mevsim değişimi nedeniyle bir çok kişide halsizlik, yorgunluk, sindirim problemi ve eklem ağrıları gibi şikayetler olabilir.
Bunun nedeni ise hava değişimiyle metabolizma ve hormonların değişimiyle kaynaklıdır. Bunun için bu aylarda beslenmeye dikkat etmemiz gerekir. Bu dönemde sık sık beslenmek çok önemlidir. Ara öğün yaparak mide ve bağırsak sistemini düzenleyebiliriz.
Bahar aylarında biraz daha sebze ağırlıklı beslenmekte fayda vardır. Çünkü mide ve bağırsak sistemini yormamak için kabak, pırasa, karnabahar, bezelye, ıspanak, bal kabağı, taze fasulye, salatalık, enginar bunlar hem lif bakımından zengindir hem de insanı bahar ayında zinde tutarak vücudu yormaz.
Günde en azda 2 ila 2,5 litre su için. Çünkü vücuttaki şu eksikliği halsizlik ve yorgunluk yapar. Kan şekerini bir anda yükselten besinlerden de uzak durun. Bir anda yükselen kan şekeri bir anda da hızla düşer. Bu da bahar yorgunluğunun artmasına neden olur. Kızartma, kavurma ve hamur işleri gibi sindirimi zor olan besinlerden özellikle bahar aylarında uzak durun. Bunlar öğün sonrası uykunuzun gelmesine nedendir. Bol taze meyve ve sebze tüketin. Sebze meyvelerde bulunan vitaminler ve antioksidanlar vücudumuzun daha enerjik olmasını sağlar. Ayrıca ara öğünlerde bir avuç kadar badem kavrulmamış şartıyla bir avuç kadar fındık ve birazda ceviz vücudumuzun toparlanmasını sağlar.
Düzenli olarak da günde 30 ila 40 dakikalık yürüyüşler yapabiliriz. Bahar aylarında en çok etkilenenlerde kronik rahatsızlığı olanlardır bunlardan biride şeker hastalarıdır. Bu mevsim değişiminden en çok onlar etkilenir. Beslenmelerine çok dikkat etmelidirler. Günde 6 öğün yemeleri gerekir. 3 ana öğün 3 de ara öğün olmak üzere yemek yenilmelidir. Bunlar her daim açlık hissi hissederler. Sık sık idrara çıkma, aşırı şu içme isteği gibi şeker hastası olan bir kişi günde en fazla 2 kahve yada 2 ila 3 bardak açık olmak üzere çay içebilirler. Bu da en az yemekten bir saat sonra olmalıdır.
Sakatatlardan da uzak durulmalıdır. Yani ciğer, beyin, böbrek ve işkembe gibi bunların hastalara faydası değil zararı vardır. Taze meyve tüketin. Şeker oranı az olan meyveleri greyfurt, ahududu, çilek,  avacado, ekşi nar, yeşil elma tüketin. Bunların içinde bol miktarda C vitamini ve Antioksidan vardır. Bu da bağışıklık sistemini güçlendirir. Aynı zamanda kan şekerini dengede kalmasını sağlar.
Sağlıklı bir yaşam dilerim...