Duran ERDOĞAN


Ünal Kaya Adında Bir Kardeşimiz Var ki!


         Ünal Kaya, sosyal medyada bir yazı paylaştı.
         Yazıda, "Adıma köşe yazıları yazan Duran Erdoğan abimi konuk aldığım televizyon programından rahmetle analım. Bir de benim için yazdığı yazıyı okuyalım" diyorum.
         Çınar Kırşehir Gazetesi okurları için, rahmetli Duran Erdoğan'a Allah'tan rahmet, kederli ailesine bir kez daha başsağlığı dilerken, Duran Erdoğan'ın Ünal Kaya için kaleme aldığı yazısını siz okurlarımıza sunuyoruz.
         "Görünen dağın arkasında daima görünmeyen bir beklenti ve bir umut ışığı olur. Öyle ya atalar: 'Umut fakirin ekmeği, ye Mehmet ye!' derken gerçeğin ta kendisiyle yüzleşmişler. Hani 'İstanbul’un taşı toprağı altın!' sözünü duyanlar da Kafdağı’nın ardındaki umutla bu tarihî kentin yolunu tutarlar. Böylece küçük şehirlerden büyük göçler yaşanır. Kırşehir’imizin oldukça genç, dinç, dinamik, enerjik ve dahi yakışıklı, yağız delikanlılarından sevgili Ünal Kaya da akıma uyup göç kervanına katılarak İstanbul’a vasıl olanlardandır. Yolu açık, işi de rast gelsin!..
         Ünal Kaya’nın ayrılışıyla her gün göç veren, özellikle de önemli beyin göçü veren Kırşehir’den elit bir kişi daha eksilmiş. Daha açık deyişle, bir yıldız kaymış Kırşehir’den İstanbul’a! Tersten baktığımızda Kırşehir hasretiyle bağrı yanıp tutuşan Kırşehir sevdalısı fanatiklerin sayısı çoğalmış, ama -bana sorarsanız- İstanbul’un güzelliği ve kültürü artı değer kazanmış. Bir başka deyişle Kırşehir yine her zamanki gibi kaybetmiş, ama bu sefer kazanan ülkemiz olmuş.
         Kimdir Ünal Kaya?
         1975 yılında Kırşehir İlinin, Çiçekdağı İlçesinin Ömeruşağı (Bu köy şimdilerde Akçakent’e bağlıdır) Köyü’nde doğmuş, çıtır, kibar bir beyefendidir. On parmağında onlarca marifet olan; aktif, becerikli. Elinde her iş gelir. Tam Milenyum Çağı’nın marifetli, maharetli, girişimci adamı. Eğer “www.unalkaya.com Resmi Web Sitesini” ziyaret ederseniz, hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmeniz mümkün. Tavsiye ederim.
         Özünde, sözünde, gözünde, gönlünde hep Kırşehir var Ünal Kaya’nın. Gecesinde, gündüzünde, düşünde, aşında yine Kırşehir. Bu düşünce ve duygularını gerek yazılarında ve gerekse televizyonlarda yaptığı programlardaki konuşmalarında seyircilerine mütevazice aktarıyor ve anlatıyor. Lâfı döndürüp dolaştırıp hep Kırşehir’e getiriyor. Program sunuyor, türkü söylüyor, yazılar yazıyor. Kırşehir’in dün ve bugün yaşamış ve yaşayan kültürel değerlerinden söz ediyor, konuklarına da Kırşehir’in bu özelliklerinden ve güzelliklerinden söz ettiriyor. Ne güzel! 'Ben Anadolu yum!' diyor. 'Ben Kırşehirliyim; Kırşehir sevdalısıyım!' diyor. Bunu söylerken, bu güzellikleri başkalarıyla paylaşırken, kimseden en küçük bir çıkar beklemiyor. İşte ben böylelerine derim: 'Kırşehir’in has adamı!' diye.
         Uzun söze ne hacet! Her Cumartesi günü saat 22.00 de YAREN TV'de yayınlanan 'Ünal Kaya ile Ben Anadolu'yum' programını dikkat ve rikkatle izlerseniz, benim kendisini daha az ve öz anlattığımı görürsünüz.
         Sözün özü: Eskiden, benim kadim dostum ve değerli büyüğüm merhum Şemsi Yastıman ağabeyim İstanbul’da Kırşehir’in temsilcisi idi. Kendisine Kırşehir’in konsolosu denirdi. Şimdilerde her zamanda ve hemen her zeminde yaptığı her alandaki eğitim ve kültürel etkinliklerde varlığını gördüğümüz Sevgili Ünal Kaya bu gediği dolduruyor gibi geliyor bana. Aslında eksiğimizi telafi etmek adına kendisinden öğreneceğimiz daha çok şeyler olmalı diye düşünüyorum. Kendisine özellikle yönetimde etkili ve yetkili olan bazı Kırşehirli hemşerilerin fırsat vermelerini, destek olmalarını bekliyoruz. Ünal Kaya, Hayat Üniversitesi’nden yeterince ‘ünal’mış zaten… Destek verelim ki biraz da ünsalsın…
         Bana ayrılan sınırlı köşemde galiba kendisini -kelimenin tam anlamıyla- ifade edemedim. Belki de ben az anlattım, ama varın siz-siz olun da çok anlayın. Gönül defterinizin müstesna bir köşesine ‘Ünal Kaya’ adını yazmayı sakın unutmayın. Çünkü o insanlara hizmet ve hürmet etmek için yaratılmış kişi özelliklidir. Tanışınca göreceksiniz!
         Hoşça kalınız."