Şenol DÖNMEZ


Nene Hatun


       Tarih kadınların öykülerini pek yazmamıştır.Tarihin tozlu sayfalarını karıştırdığımızda, istisnai bir kaç örnekle karşılaşmamız mümkündür. Erzurum ve çevresinde bir kadın kahramanımızın aziz ve mukaddes öyküsü nesilden nesile anlatılmaktadır. Tarihler 1877-1878 yıllarını gösterdiğinde 93 harbi olarak da bilinen Osmanlı-Rus Savaşı patlak vermiştir. Bu savaşta Ruslara karşı kahramanca mücadele veren adeta Erzurum Dağları'nda bayraklaşan Nene Hatunun hikayesini duymuşuzdur.
         Nene Hatun, 1857 yılında Erzurum'un Çeperli köyünde doğmuştur. Tarihler 1877 yılını gösterdiği günlerde Osmanlı Devleti'nin büyük bir hezimete uğradığı en büyük savaşlarından birinin fitili ateşlenmiştir.
         Batılıların hasta adam olarak dillendirdikleri Osmanlı çöküşteydi. Bu hasta adamı yatağına bağlayıp topraklarını parçalamak isteyen vahşi sırtlan sürüleri aziz vatanın bir çok yerinde harekete geçmişlerdi.
         İşte bu yıllarda tarih sahnesine çıkan Ruslar gerek Kafkaslar'dan, gerekse balkanlardan büyük harekat başlatmışlardı. Ardahan ve Kars'ı almışlar, Erzurum sırtlarına kadar dayanmışlardı.
         Aziziye ve Mecidiye Tabyaları'nda Moskof'a karşı büyük bir mücadele verilmekteydi. Son savunma hattı olan Erzurum'da mücadele olanca hızıyla devam etmekteydi. Bu hatta var olma yada yok olma mücadelesi yapılmaktaydı. Daha öncesinden Rus işgali sebebiyle köyünü terk edip Erzurum'a yerleşen Nene Hatun ve ailesi de yaşananları gözleri yaşlı izlemekteydiler. Kocası ve kardeşi de cephede Moskof'a karşı kahramanca çarpışmaktaydı. Bu çetin çarpışmalar sırasında kardeşi ağır yaralanmıştı. Elleri ruhunu teslim etmek üzere olan kardeşinin ellerinde kulakları ise Aziziye Tabyaları'nda gelen top seslerindeydi. Hasan'ın ağır yaralı ruhunu teslim edeceği o gece, Ermeni çeteleri Osmanlı askerleri kıyafetleri içine girerek öğrendikleri parolaları Türkçe telaffuz ederek Aziziye Tabyaları'na sızdılar, yorgun ve bitkin bir şekilde uyuyan Osmanlı askerlerini şehit ettiler. Birince ve İkinci Tabya elden çıkmıştı. Üçüncü Tabya'da mücadele olanca hızıyla devam etmekteydi. O geceyi kardeşi Hasan'ın başında geçiren Nene Hatun, kardeşini sabaha karşı Allah'a teslim etti. Kardeşini şehit veren Nene Hatun minarelerden gelen seslerle irkildi, heyecanlandı, kan damarlarında daha hızlı akmaya başladı. Bu sesler, Aziziye Tabyaları'nda zor durumda olan askerlerimize yardım isteyen bir yakarışa dönüşmüştü. Moskof Aziziye'ye girdi sesleri için de, ölen kardeşinin alnından öptü. Üç aylık bebeğini uyuttu. "Seni Allah'a emanet ediyorum" sözcükleri dilinden döküldü. O gün Erzurum şaha kalkmıştı tüfeği olan tüfeğini kaptı. Olmayan eline geçirdiği kazma, sopa, taş, tırpan ile sokaklara döküldü.
         Gaza ve cihad düşüncesiyle Allah'a koşan, şahadete koşan koca yürekli bir Türk anasıydı o.
         Kadın, erkek, yaşlı, çocuk bütün Erzurum vatanları ve bayrakları için canlarını ortaya koydular.
         Aziziye'de boğaz boğaza kanlı bir vuruşma başlamıştı. Ellerinde baltası, kazması, küreğiyle Erzurum halkı Moskof'un gırtlağına yapışmıştı. Türk demeye dili dönmeyen Moskof askerleri Osmanlıyı da kısaltıp sadece “Osman”a çevirmişlerdi. Başı dara gelen “Osman teslim” deyip canını kurtarmaya bakıyordu. 
         Aziziye Tabyaları'nda Rus ilerleyişi durdurulmuş ve geri püskürtülmüştü. Tam donanımlı Rus ordusuna karşı gösterilen bu kahramanlık destanı tarihteki yerini almıştır.
         Bu savaştan gazi olarak çıkan Nenen Hatun'un ismi dilden dile dolaşarak destanlaşmıştır.
         Bu yiğit Osmanlı anası büyük bir destana imza atmıştır. İlerleyen yıllarda oğlu Yusuf'u da Çanakkale Savaşları'nda şehit vermiştir. Bu kutsal topraklar üzerinden bir çok acıya, ıstıraba şahit olan kahraman annemiz, yüzündeki derin çizgilerde ebedileştirdiği, sonsuz hatıraları ile 98 yaşında Rabbine kavuşmuştur.
         Ruhun şad, mekanın cennet olsun..