Sonya ÇAKIR


Kışın Neden Kilo Alınır?


         Kışın havaların soğumasıyla birlikte metabolizmamızın yaz ayına oranla daha az çalışması ve yeterli hareket etmememizden dolayı kilo alırız.
         Bazı insanlar ne yaparsa yapsın asla kilo alamazlar. Bazıları ise o kadar kolay kilo alırlar ki nasıl verebileceklerini bilemezler. Kilonuzu uzun süre aynı tutamazsınız metabolizma sorunu yaşayabilirsiniz. Bu nedenle sürekli kilo alıp vermek tehlikelidir. Özellikle böyle durumlarda böbreklerde sorun yaşanır. Uzun süre açlıktan sonra alınan besinler metabolizmanın bozulmasına ve kişinin daha hızlı kilo almasına neden olarak her alınan kaloriyi de vücuda yağ olarak depolar. Çünkü vücut böyle durumda kendini koruma altına alır. Vücut bu tür beslenme alışkanlığına uzun süre dayanamaz ve eski beslenme alışkanlığına dönüldüğünde verilen kilolar hızla iki kat olarak alınır.       
        Aç kalarak günlük yaşam kalitenizin  düşmesine neden olur. Bu da sizde yorgunluk, mide bulantısı, halsizlik gibi şikayetlerin olmasına nedendir. Özellikle 30'lu yaşlarda metabolizma yavaşlar ve her 10 yılda bir metabolizma daha da yavaşlar. Bu durum kilo almanın nedenidir. Böyle durumda öğün atlamak yada daha düşük kalorili açlık diyetleri yapmayın. Beslenme düzeni ve yapılan diyetler metabolizma ile doğrudan alakalidir. Düzensiz beslenme kahvaltı başta olmak üzere öğün atlamak yine metabolizmanın hızını düşüren faktördür. Bu nedenle sağlıklı ve düzenli beslenmek oldukça önemlidir. Kişi bu durumda düzen sagliyamiyorsa mutlaka bir diyet uzmanina basvurmalidir. Böyle durumlarda hormon ve insulin direncini göz ardı etmemek gerekir. Vücud daki bir çok hormon metabolizmanın hızını etkilemektedir. Metabolizmayı etkileyen bir diğer önemli durum ise insülin direncidir. Özellikle göbek ve bel çevresinde yağın artması insülin direncini getirmektedir. Kişi bu durumda risk altındadır ve mutlaka uzmandan yardım almalidir. Kışın kilo almak istemiyorsak güne güzel bir kahvaltı ile başlayın bu metabolizmanın iyi çalışır durumuna gelmesi için gereklidir. Ayrıca susamadanda şu için kışın içtiğiniz şu metaboliznanin calismasina yardimci olacaktir. Günde 2 ila 2.5 litre yani (10 ila 14 ) bardak su içilmelidir. Kişinin vücud daki yağ ve şeker oranının azalmasını sağlayacaktır. Haftada 2 ila 3 kez kış ayında balık yeyiniz kalp ve kemik için kış ayında fazla güneş olmadığı için D vitamini ihtiyacını giderir. Sağlıcakla kalın. Herkese mutlu yıllar dilerim..