İlker ARSLAN


"Kalp Hastalıkları, Ağız Sağlığını Bozuyor"


         Günümüzde özellikle beklenmeyen zamanda ortaya çıkan ve tedavisinde zorluk gözlenen hastalarda diş sağlığının bozuk olduğu dikkati çekmektedir.  Dişler üzerinde yapılan işlemler sırasında kana karışan ağızdaki bakterilerin, kalp kapak hastalığı ve kalp hastalığı olan kişilerde ciddi enfeksiyon riskine sebep olduğu bilinmektedir. Yapılan birçok çalışma, diş eti hastalıkları ile kalp hastalıkları arasındaki ilişkiyi ortaya koymuştur.
         Diş eti iltihabı, diş kaybı ve diğer ağız ve diş hastalıklarının, koroner arter rahatsızlıkları, felç ve diğer tip kalp hastalıklarının artmasında ciddi risk faktörü oluştururlar. Yılda  1 ya da birden fazla dişlerini temizleten hastalarda kalp krizi riskinin yüzde 24, felç riskinin yüzde 13 azaldığı gösterilmiştir. Yine 2010 yılında yapılan bir çalışmada günde en az 2 kez diş fırçalamanın kalp ve damar hastalıklarını yüzde 70 azaltabileceği belirtilmiştir. Yine yayınlanan bir araştırmaya göre 3 veya daha fazla diş kökünde aktif çürük olan hastalarda kalp ritm bozuklukları (aritmiler) görülebildiği ve bu ritm bozukluklarının hafif olabildiği gibi hayatı tehdit eden boyutlarda da olabildiği yayınlanmıştır.
DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
         Florlu diş macunlarıyla dişlerimizi her gün iki kez fırçalamalıyız.
Her 3-4 ayda bir diş fırçasını yenilemeliyiz.
         Diş aralarını her gün 1 kez diş ipi ile temizleyerek sağlıklı diş etlerine sahip olabiliriz. Düzenli fırçalama ve diş ipi kullanımı ile dişeti iltihabının önüne geçmeliyiz.
         Yılda iki kez diş hekimine giderek genel ağız muayenesi ve diş taşı temizliğini ihmal etmeyin.
         Diş fırçalarken veya sert bir besin yerken oluşan diş eti kanamalarını hafife almayın. Çoğu zaman hastalığın ilk belirtisi olan kanama için mutlaka bir diş hekimine muayene olunmalı.