Sonya ÇAKIR


Kolesterol


Kolesterol kiloya bağlı bir hastalık değildir, bu zayıf olan kişilerde de görülebilir. Ayrıca genetik olup ailede büyüklerde yani anne-baba, anneanne-dede de var ise diğer aile fertlerinde olma olasılığı yüksektir.
Yüksek kolesterol görülen kişilerde en büyük belirti ciltte lekelenmelerdir. Genellikle beyaz bir sivilce gibi göz altlarında ve bunun gibi cildin hassas olduğu bölgelerde görülmektedir. Bu lekeler damarda bulunan kandaki yüksek kolesterolden dolayı ortaya çıkmaktadır. Bu belirtilerin yanında yine göz çevresinde oluşan siyah halkalar kişiyi sanki oldukça hastaymış gibi göstermektedir. Bu durumda derhal kişi doktora başvurmalıdır.
Çocuklarda kolesterol sorunu ise çok fazla görülmemektedir. Fakat istisna olarak görülen çocuklar da vardır. Bu çocuklarda genellikle LDL kolesterolü eksikliğinden olan yada aşırı kilolardan dolayı ortaya çıkan kolesterollerdir. Her ne kadar çocuklarda yüksek kolesterol belirtileri olmasa bile çocuklarında beslenme konusunda dikkatli olması gerekir. Yaşı ilerlemiş kişilerde kolesterol yüksekliği belirtisi olarak görme zayıflığı ve baş dönmeleri meydana gelebilir. Uykusuzluk sol kolda uyuşma kalp krizi riski yüksektir.
Kolesterolü düşüren besinler nelerdir?
Fındık kalp sağlığını korur. E vitamininden zengindir ve içerisinde lif vardır. Günde bir avuç fındık, ceviz, badem yiyerek kolesterolünüzü dengede tutabilirsiniz. Balıkta Omega 3 vardır. Vücut sağlığı için oldukça önemlidir. Kan basıncını düzenler ve ayrıca kan inceltici etkisi vardır. Siyah ve yeşil zeytin kolesterol düşürücü özelliği vardır. Ayrıca antioksidandir. Hem de kansızlığa karşı korur. Günde 10 tane tuzsuz zeytin tüketerek kolesterolü dengede tutabilirsiniz. Lahana ve karnabahar kandaki kolesterolü düşürerek kan şekerini dengeler. Sarımsak günde 1 diş sarımsak yiyerek kolesterolün yüzde 12 oranında düşmesini sağlar. Kolesterol için sarımsağı çiğ yemeniz gerekir. Bulgur ve kahverengi pirinç (zilverrijst) kandaki kolesterol düzeyini yaklaşık olarak yüzde 15 düşürür.
Kolesterolü yükselten besinler nelerdir?
Sakatatlar yani ciğer, böbrek, işkembe, kokoreç, kelle paça, dalak, beyin, kaymak, krema, mayonez, pasta, soslar, helva, çikolata, sucuk, salam, sosis, pastırma, yağlı peynirler, çok yağlı etler, kola, fanta asitli tüm içecekler alkollü içecekler, hazır meyve suları, kızartmalar yağda kızartılan her şey hamur işleri bunlar kolesterolü tavan yapan besinlerdir. Kesinlikle uzak durulması gerekenlerdir.
Sonuç olarak haftada en az 2 ila 4 porsiyon pişmiş sebze ve çiğ meyve ekmek olarak da kahverengi ekmek olmalı haftada en az 2 ila 3 defa kuru fasulye, nohut, yeşil mercimek yenmelidir. Haftada bir kaç defa haşlama yumurta yada az yağlı tavada yumurta yiyebilirsiniz. Yumurtanın beyazı kolesterol içeremediği için haftada iki-üç defa yenilebilir.
Yemekler genellikle haşlama ızgara veya fırında yapılmalıdır. Günlük öğün sayısı 4 ila 6 olmalıdır.
Bütün bunların yanında mutlaka her gün yarım saatlik yürüyüşleri yapmanız gerekiyor.
Sağlıcakla kalın...