Soner ARISOY


Arakan


         Pek çoğunuz, nedir bu Arakan, bu da nereden çıktı diyebilirsiniz. Haklısınız da, Çünkü biz Müslümanlar, “Doğuda bir Müslüman’ın ayağına diken batsa batıda ki Müslüman bunu hissetmelidir” deyişine rağmen birbirimizden habersiziz.
         Öyle ya nasıl haberimiz olsun! Don, atlet tartışmalarımız var bizim. Kendi çıkar ve menfaatimiz var bizim. Kendi dertlerimiz, problemlerimiz var bizim. Nasıl mal biriktiririz bunun derdi dururken, bizler birbirimizle küsmek, kırılmak için sebepler ararken, Arakan da neyin nesi kimin sesi ola! Zaman, insandır. İnsan iyi ise zaman da iyidir. İnsan kötü ise zaman da kötüdür. Bir dakika dur! Koşma bekle! Kendini bir dinle! Ne yapıyoruz biz? Soruyorum hepinize; biz nereye gidiyoruz? Bizler nedense hep Filistin’i, Afganistan’ı, Sudan’ı ve oralarda yaşayan Müslümanları düşünürüz de böylesi yerlerdekini pek aklımızın ucuna bile getirmeyiz. Burada bir adaletsizlik ve eşitsizlik var! Zulüm var! Katliam var!
         Utanıyorum, yardım elimi uzatamayışımdan. Dertleri can olan bir toplumun derdi dünya olan 'kardeşleriyiz!' Canlar eksilirken orada, ne desem ne yazsam o kadar satır eksilecek burada. Elden bir şey gelmemesi dokunmuyor değil aslında bana. Gözden uzak olan mazlumlar ne yazık ki gönlümüzden ve gündemimizden de uzak kaldılar.
         Bu zulümler yeni değil. Yıllardır zulüm gören, dışlanan, arkası olmayan Müslüman bir halkın çığlıkları daha yeni yeni dünyada yankı bulmaya başladı.
         Geçmişte her zaman yanımızda yer alan ve fakir hâllerine bakmadan bize yardım eden Arakanlı Müslümanların imdadına koşmalı ve onlara olan borcumuzu ödemeliyiz. Binlerce masum Arakanlı Müslüman'ın, cunta yönetimi ve Budist putperestler tarafından alçakça şehit edilmesi ve açlıktan ölmesi karşısında seyirci kalamayız. Sözü geçen, itibarlı bir devlet olarak, meseleyi BM'de savunmalı ve Arakanlı Müslümanlara her türlü desteği vermeliyiz.
         Bu, bizim tarihî vecibemiz ve boynumuzun borcudur. İslam Ülkeleri ve BM, İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün raporlarını yorumlamanın ötesine geçecek somut hiç bir çözüm üretemedi.
         Arakan halkının 50 yıldır şiddet ve zulme maruz kalmalarına seyirci olmaktan ise, İslam ülkelerine muhacir olarak dağıtmak en gerçekçi çözümdür.