Sonya ÇAKIR


Sonbaharda Beslenirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?


Yaz mevsiminin son günlerindeyiz. Önümüz sonbahar. Sonbaharın gelmesi bazı hormonlarımızın değişmesine neden olur.
Bu soğuk havalara da tepki olarak vücudumuz yağlanmaya başlar ve böyle dönemlerde daha fazla yememize neden olur. Bunun için bağışıklık sistemimizi güçlendirmemiz gerekir. Yeterli ve dengeli beslenerek bağışıklık sistemimizi dengede tutabiliriz.
Sonbaharın gelmesi havaların değişmesi de enfeksiyon hastalıklarının da artmasına nedendir. Bu aylarda enfeksiyondan korunmak için A, C ve E vitaminlerinden zengin olan sebze ve meyvelerle beslenilmelidir. Enfeksiyondan korunmak için  A vitaminlerden zengin olan yumurta, havuç, brokoli gibi sarı ve yeşil renkli sebze ve meyvelerden bol miktarda tüketilmeli.
Antioksidan etkisi çok olan E vitamini bademde, ayçekirdeğinde, nohutta,  fasulyede, yeşil mercimekte ve barbunyada bulunmaktadır. C vitamini bakımından zengin olan ve bağışıklık sistemimizi güçlendiren hem de vücudumuzun toksinlerden arınmasını sağlar. Maydanoz, ıspanak, yeşil biber, portakal, mandalina bol miktarda C vitamini içerir. Balık , fındık ve cevizde bulunan Omega-3 bağışıklık sistemini güçlendirmede etkilidir.
Haftada 2-3 defa düzenli olarak balık yenmeli. Bunun yanı sıra kuru üzüm hem kan yapar hem de bağışıklığı yükseltir. Özellikle sonbahar ve kış aylarında zencefil ve sarımsağı yemeklerinize eklemeyi ihmal etmeyin. Soğuyan havalar nedeniyle susuzluğunuzu da hissetmeyebilirsiniz. Yeterli şu içilmediğinde depresyona eğiliminiz artar. Bunun için günde 8-10 bardak su içiniz. Bunun yanı sıra günde en az 6 ila 8 saat arasında uyumanıza özen gösterin ve 8 saati geçmeyin.
Hareketsiz kalmayın. Günde en az yarım saatlik yürüyüşler yapın. Spor yapmak doğal antidepresandır. Sonbaharda şeker hastalarının beslenmesi normal insanlardır farklıdır. Onlar günde en az 3 ana öğün 3 ara olarak beslenmelidirler. Kahvaltı ara öğünü öğle yemeği ikindi ara öğünü ve akşam yemeği böylece gün boyu kan şekerini aynı seviyede tutar. Şeker hastalarının öğünlerdeki porsiyon miktarını kişiye özel diyetisyen tarafından önerilen miktarda ve düzene uygun olarak yemeliler. Şeker hastalarının kalp hastalıklarına yakalanma riskinin yüksek olması nedeniyle yağlı ve kremalı yiyeceklerden uzak durmalı ve her gün düzenli sebze yemeği ve her öğünde yeşil salata yemeliler. Bu hastalar tatlı ihtiyaçlarını kuru meyveler yiyerek gidermeliler. Kuru üzüm, incir, hurma, kayısı kurusu ve kuru erik ancak ölçülü ve tok karnına yemek şartı ile yemeliler.
Öğünlerini atlamamalılar. Uzun süre hiç bir şey yemeden kalmamalı ve öğünleri eksik yememeliler. Öğün atlamak şeker dengesini bozar ve bir sonraki öğünde daha fazla yemek yemeye ve gereksiz enerji alımı da kan şekerinin yükselmesine neden olur. Gün içinde 3 litre su içmeliler ve mutlaka günlük kısa kısa yürüyüşler yapmalılar.
Dengeli beslenin; sağlıklı yaşayın derim.