Sonya ÇAKIR


Obezite ve Beslenme


         Obeziteyi, bünyede aşırı oranda yağ birikmesi durumu olarak tanımlayabiliriz.
         Obezite hastalığı genetik ailevi veya çevresel etkilerin bir çoğu ile ilişkisi olan bir sorundur. Obezite hastalığı ilerledikçe çok başka hastalıklara neden olmasıdır.
         Şeker hastalığına, yüksek tansiyon, kalp krizi riskine, felç olmaya ve damar tıkanıklığına neden olmaktadır. Obezite hastalığının ölçülmesi için yalnızca vücut kitle indeksi yeterli değildir. Yağlanma miktarı ve dağılımı gösteren ölçümleri içeren farklı obezite testleri ile hastalar değerlendirilir. Deri kıvrım kalınlığı kalça ve bel çevresi ölçümü kalça ve bel indeksi karın içi yağlanmanın ölçülmesi için manyetik görüntüleme  (MRI) bilgisayarlı tomografi  (BT) ultrason gibi radyolojik değerlendirmeler yapılmalıdır.
         Kadınlarda bel çevresinin 80 santimetre üstü olması, erkeklerde ise 94 santimetreden fazla olması kadınlarda bel/kalça oranının 0.8 erkeklerde ise 0.95 üstü olması kalp ve damar tıkanıklığı problemleri yaşanması bakımından ciddi bir şekilde risk taşır.
         Karın çevresi erkeklerde 102 santimetre, kadınlarda ise 88 santimetre ölçümünü aşmış hastalarda derhal tedavi gerekliliği baş gösterir. Obezite hastalığına sahip olan erkeklerin sperm sayısının normal kilolu erkeklere göre 9 milyon daha az olduğu bilinmektedir. Kadınlarda kısırlık riskinin fazla olduğu bilinmektedir.
         Bedenini dinle, iyi beslen, her şeyden çeşitli ye, mevsiminde sebze ve meyve tüket, doğal beslen, aç olduğunda ye sevdiğini ye, egzersiz yap, bilinçli ol, bilinçli yaşa doğru beslenmede karbonhidrat proteinin ve yağı dengeli tüketin.     Şekerden uzak durun. Antioksidan alın. Antioksidanlar hücrelere zarar veren maddeleri yakalar ve yok eder. Soğan, sarımsak, ıspanak, pırasa, dereotu, maydanoz, domates, brokoli, antioksidan açısından oldukça zengindir.
         Yeterli ve kaliteli uyku uyuyun sağlığı için en az su içmek kadar önemlidir. Uyku gün boyunca zinde olmanızı sağlar. Kalitesiz uyku verimi düşürür ve konsantrasyonu bozar. Bağışıklık sistemini zayıflatır.
         Düzenli egzersiz yapın; hareketsiz kalmayın, sağlıkla kalın.