Sonya ÇAKIR


Oruç Ayından Sonra Nasıl Beslenmeliyiz?


         Ramazan ayına girmeden önce belirli bir düzende beslenmelere dikkat edilirken Ramazanda oruç tutarak bambaşka bir beslenme düzenine geçiş olur.
         Oruç öncesi bir gün içerisinde üç öğün beslenilirken oruçta iki öğün beslenilir. Bu iki öğün arasındaki saat farkı da nerdeyse 18 saate çıkmaktadır.
         Bu bir aylık sürede vücudumuz tamamen değişmektedir. Ayrıca oruçta su tüketimimizin de az olması metabolizmayı olumsuz etkilemektedir.
         Oruçta beslenmesine dikkat edenler sahur, iftar ve iftar sonrası ara öğün olmak üzere düzenli ve doğru beslenenler bu ayı kilo almadan geçirebilen ve hatta kilo vermeyi başaran kişiler muhakkak ki vardır.
         Oruç sonrası ilk kahvaltı çok önemlidir. Çünkü bir ay gibi bir sürede vücudumuz dengemiz değişmiştir. Bunun için ilk kahvaltı hafif olmalı. Hamur işleri yerine haşlanmış yumurta, peynir, zeytin, domates, salatalık birkaç ceviz ve badem olmalı; akşam da bir kase çorba, bir porsiyon sebze yemeği olmalı. Bu şekilde bir hafta beslenmeliyiz.
         Metabolizmamızın ve sindirimimizin düzene girmesi için ikinci haftada normal üç öğün yukarda belirttiğimiz gibi sabah akşam öğlede bir porsiyon salata, limonlu bir porsiyon ızgara köfte balık yada tavuk yiyebilirsiniz. Sahur yemeklerinin oruç sonrasında gece yemekleri şeklinde sürdürülmemeli, alışkanlık haline gelindiğinde sindirim ve metabolizmayı bozarak hızla kilo almanıza neden olur.
         Metabolizmayı hızlandırmak için her gün 1 saatlik yürüyüşler yapılarak metabolizmayı eski haline döndürebilirsiniz. Oruç boyunca yeterince susuz kalan vücut, deride kuruluk, böbrek hastalıkları, sindirim sistemi rahatsızlıklarına yol açmaktadır.
          Günde 12-15 bardak içmek gerekir. Ayrıca metabolizmayı hızlandırmak için bu karışımı yapıp içebilirsiniz. Soğan, enginar, kabak, dereotu, domates, kırmızı biber, karabiber bunları bir litre suya doğrayıp haşlayın sonra bir blenderden geçirip içebilirsiniz. Metabolizmayı hızlandırır ve sindiriminizi düzene sokarak kilo vermenizi sağlar.
         Bir de herkesin kilo ve vücut yapısına göre diyet yapması gerekir. Çünkü herkesin vücut yapısı farklıdır. Halk arasında biri diyet yapıp zayıfladığı zaman bir diğeri de aynı diyeti yapar. Fakat aynı sonuçları almayabilir. Bunun için sağlıklı diyet yapıp kilo vermek istiyorsanız mutlaka bir diyetisyenden yardım almanız gerekir. Bu şekilde sağlıklı kilo verir ve verdiğiniz kiloları tekrar almazsınız.    
         Herkese sağlıklı günler dilerim.