Sonya ÇAKIR


Ramazan Ayında Nasıl Beslenmeliyiz?


         "Ramazan ayında diyet olur mu?" diyenlere, evet olur diyorum.
         Bir gün içinde almamız gereken besinleri iftar ve sahura yayarak sağlıklı bir şekilde kilo verilebilir.
         İftarda boş mideye birden yüklenip hızlı ve çok yemek midede ağırlık yanma bulantı gaz ve kabızlık gibi sorunlara yol açabilir.
         Ramazan Ayı'nda kilo vermek istiyorsanız günlük almanız gereken kaloriyi iftar ve sahur öğünlerine paylaştırın. Sebze ve meyve gibi düşük kalorili besinlere ağırlık verin. Hareketsiz kalmayın ve mutlaka sahura kalkın bu şekilde hem aç kaldığınız süre azalır hem de metabolizmanız daha az yavaşlar.
         Oruç tutarken vücut uzun süre susuz kalacağı için iftar ve sahur arasında bol su içilmelidir. Su içmek bağırsak ve böbrek çalışmasını hızlandırır. Ancak yemek esnasında su içmek sindirim sistemini bozar. Uzun bir açlıktan sonra ağır yemek kalbinizi yorar. Dolaysıyla kalp krizi yüksek tansiyon beyin kanaması ve felç gibi rahatsızlıklara yol açar. Mide ülserini azdırabilir. Diyabet hastaları özellikle de  65 yaş üzeri olan hastalar düzenli ilaç kullanmayıp diyetini uygulamayanların oruç tutması tehlikelidir.
         İftarda yemeye çorba ile başlanmalı ve biraz ara verildikten sonra ağır olmayan sebze yemekleri yenmelidir. Bu şekilde mide ve bağırsaklarının rahatlamasını sağlayacaktır.
         Sahurda yapılan en büyük yanlış hamur işi ve tatlı tüketimidir. Hamur işi ve tatlılar kan şekerinin hızla yükselmesine ve sonrasında hızla düşmesine neden olacaktır. Bunun yerine peynir, yumurta, kefir yoğurt, salatalık, domates, yeşillik tüketmelisiniz. Hem sizi tok tutacaktır hem de su ihtiyacınızı giderecektir.
         Kuruyemiş yiyebilirsiniz. Bir avuç kavrulmamış badem ceviz sizi gün boyu tok olmanızı sağlayacaktır.
         Ayrıca normal çay yerine yeşil çay içebilirsiniz. Normal çay gün boyu susuzluk çekmenize neden olurken yeşil çay susuzluk hissinizi alarak daha zinde olmanızı sağlayacaktır.
         Herkese hayırlı Ramazanlar dilerim...