Sonya ÇAKIR


Besinler ve Önemi


         Hangi besinler vücudumuzdaki yağı yakmaya ve zayıflamaya faydalıdır?
         Havaların ısınıp baharın gelmesiyle bir çoğumuzun sorunu olan fazla kiloları nasıl verebiliriz?
         Daha hızlı kilo vermek için aldığımız kalorilerin miktarını düşürmek yerine daha fazla hareketli olarak kilo vermememize yardımcı olabiliriz. Bunun için günlük kısa yürüyüşler yapabilirsiniz. Bu da metabolizmanızı hızlandırarak gün boyu yaktığınız kalori miktarını 100 ila 200 kalori avantaj sağlar.
         Vücudumuzdaki yağların yanmasına en faydalı besinler arasında kırmızı acı biber gelir. Bu kalp atışımızı hızlandırarak damardaki kötü yağın temizlenmesini sağlar ve metabolizmayı hızlandırır.
         Zencefil, kan akışının artmasını sağlar ve metabolizmayı hızlandırır. Zeytinyağı da yağın vücuttan yakılmasına ve atılmasına yardımcı olur. Ayrıca da kötü kolesterolü düşürür.
         Portakal, greyfurt, limon C vitamini bakımından zengindir. Bu besinler yağın daha kolay ve hızlı atılmasını sağlar. Yumurtada yüksek protein vardır. B 12 vitamini içeren yumurta vücudumuzdaki yağın çözülmesini sağlar ve metabolizmanın hızını arttırır. Sarımsak antioksidandır. Ayrıca inusilun seviyesini düzenler ve uzun zaman tokluk hissi verir. Ceviz Omega-3'tür. Öğün arasında bir kaç tane ceviz yemek diyetinize katkı sağlar. Diyet yaparken tatlı ihtiyacınızı bal ile giderebilirsiniz. Bal, yağın vücuttan hızlı atılmasına yardımcı olur. Sirke metabolizmayı hızlandırarak açlık hissini bastırır. Yağın yakıcı özelliği yoktur. Kilo verirken sağlıklı kiloyu korumak için yediklerinizin besin ve kalori değerlerine dikkat edin.
         Neden kilo alıyoruz?
         Başlıca birkaç nedeni var.
         Bunlardan biri çok yemek yemektir. Sinir stresten olduğu gibi, genetik olabilir. Kan dolaşım bozukluğundan olabilir ve hep söylediğimiz gibi hareketsiz yaşamdandır. Metabolizmayı hızlandırmak için bol su için. Günde 2 litre içmemiz yeterli olacaktır. Kahvaltınızı atlamayın. Geç saatte yemeyin. Gerektiği kadar kalori alın ve kaslarınızı kuvvetlendirin.
         Metabolizmayı hızlandırmak için kahve ve yeşil çay için. Ayrıca kefirde içebilirsiniz. Kefir; bağışıklık sistemini güçlendirir, sindirimi düzenler, yorgunluğu ve halsizliği alır. Kefirin sütten farkı probiyotiktir. Yani içinde lactobacilius vardır ve vücuttaki mikrobu temizler.
         Mide ülserine neden olan helicobacteriyi öldürür. Antibiyotik özelliği vardır. Kefirde B 12 ve B 1 vitamini vardır. Kemik sağlığını korur. Kolesterolü düşürür. Kalp sağlığını korur. Karaciğere faydalıdır. Kan şekerini dengeler.
         Detoks etkilidir. Şişkinliği azaltır. Enerji verir ve yüksek tansiyonu düşürür. Kötü kolesterolü düşürür. Ancak günde bir bardaktan fazla tüketmemek gerekiyor. Yoksa kilo alabilirsiniz.
         Herkese sağlıklı ve mutlu yaşam dilerim.